Warszawa: Komuna//Warszawa „Cezary idzie na wojnę” – reż. Cezary Tomaszewski

Zdjęcie: Warszawa: Komuna//Warszawa „Cezary idzie na wojnę” – reż. Cezary Tomaszewski

Fot. Pat Mic

Wersja do druku

Udostępnij

Komuna//Warszawa zaprasza na spektakl Cezary idzie na wojnę w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Spektakl stanowi opowieść performatywna  o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie jaką wypowiada on widmom wojny. Przedstawienie jest drugą premierą teatralnego cyklu Przed wojną / Wojna/ Po wojnie.

reżyseria: Cezary Tomaszewski

występują: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk

realizatorzy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik * (stypendystka Prezydenta Miasta Lublin), Klaudia Hartung-Wójciak

***

Przed wojną / Wojna / Po wojnie to nowy, 3-letni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać”. Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: „Czy jesteśmy przygotowani do wojny?”, „Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju?”, „Czy woja może być sprawiedliwa?”, „Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?”.

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

Scenariusz przygotowany przez Justynę Wąsik powstał w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

LOGO 700 POZIOM

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Warszawa: Komuna // Warszawa, ul. Lubelska 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close