Warszawa: Konkurs choreograficzny „Warsaw ZAWIROWANIAdance” – pokazy – dzień 1

Zdjęcie: Warszawa: Konkurs choreograficzny „Warsaw ZAWIROWANIAdance” – pokazy – dzień 1

Fot. Mikko Keski-Vähälä.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny „Warsaw ZAWIROWANIAdance”, organizowany przez Fundację Scena Współczesna, to projekt skoncentrowany na prezentacji artystów związanych z tańcem – zarówno rozpoznawalnych profesjonalistów, jak i młodych tancerzy i choreografów. Tegorocznymi jurorami są: Jasmin Choidi (Irlandia), Iwona Olszowska (Polska), Vadim Kasparov (Rosja), Włodzimierz Kaczkowski (Polska).

Pierwszego dnia pokazów wystąpią: Marta Kosieradzka ze spektaklem So clear, Piotr Mateusz Wach ze spektaklem I że Cię nie opuszczę aż do śmierci, Jakub Lewandowski ze spektaklem Melancholia, Jacek Niepsujewicz ze spektaklem Happiness does not wait, Zofia Tomczyk ze spektaklem Connection.

So clear

So clear to solo na temat dokonywania wyborów, absorbowania i przetwarzania impulsów zewnętrznych i relacji z otoczeniem. W każdej sekundzie naszego życia jesteśmy bombardowani milionami impulsów. Kształty, kolory, wrażenia zmysłowe – temperatura, zapach, myśli o przyszłości, przeszłości, teraźniejszości. Jesteśmy otwarci ale zarazem zamknięci w naszym małym wszechświecie, z którego nigdy nie możemy się wydostać. Czy naprawdę musimy wybierać? Precyzyjnie wszystko definiować? Opisywać dokładnie każde nasze doświadczenie? Choreografia So clear jest próbą zauważenia i przetworzenia jak największej liczby impulsów, myśli i wrażeń poprzez ciało, pytaniem o wolność i ograniczenie i o to, na ile tak naprawdę kontrolujemy nasze wybory. Jednym z najważniejszych elementów pracy jest też utwór And then so clear Briana Eno, jego poetyka, rytm i tekst.

And then so clear to wonder

To wake with open eyes

As the snow across the tundra

And the rain across the sky

Brian Eno „And then so clear”

taniec: Marta Kosieradzka

muzyka: Brian Eno, And then so clear

czas trwania: 10 min.

I że Cię nie opuszczę aż do śmierci

W naszej kulturze nie ma wzorców, według których dwóch facetów mogłoby ułożyć sobie życie – nikt nie uczy jak być gejem, jak budować bliskość między sobą i tworzyć związek. Młodzi ludzie dopiero odkrywający w sobie odmienność są skazani na ślepe poszukiwania i ciągłą konfrontację – z rodziną, ze środowiskiem, ze swoimi partnerami i wreszcie – z samym sobą. I że Cię nie opuszczę aż do śmierci to porywająca historia o miłości, opowiedziana językiem tańca współczesnego zredukowanego do płaskich i banalnych form. Artyści w lekki i zabawny sposób ukazują esencję smutnych, ale w gruncie rzeczy prawdziwych historii – samotnych, zagubionych i wrażliwych mężczyzn, poszukujących miłości i próbujących ułożyć sobie razem życie.

taniec: Piotr Mateusz Wach, Piotr Zwolski

muzyka: Rachel Portman, The Pierre, El Mundo, Chacarron Macarron

czas trwania: 15 min.

Melancholia

Trudno wnosić cokolwiek trwałego, mając świadomość bezbarwności otaczającej  rzeczywistości i przeświadczenia o konieczności nadejścia jakiejś „lawiny”. Wszystko, co przynosi los pochodzi z fantazji. Spektakl stanowi opowieść z miejsca między obecnością nieobecnością, pustką i nadmiarem.

Przez chwile myślałam, że moja nieobecność będzie dłuższa, ale zmieniłam zdanie

Laura Brown, Los Angeles, 1951

taniec: Dominika Wiak

muzyka: Michał Lis

czas trwania: 11 min.

 Happiness does not wait

W swoim najnowszym spektaklu Jacek Niepsujewicz zadaje pytania, gdzie jest szczęście, jak je zdobyć i czy warto o nie walczyć. Używając swojego ciała jako matrycy myśli, zastanawia się, jak nie zatracić siebie we współczesnym świecie pełnym perfekcji, precyzji i wydajności. Jak uciec z pułapki swoich własnych oczekiwań? Jak oddać siebie w pełni, pozostając jednocześnie

sobą? I w końcu, najważniejsze – co to znaczy być na prawdę szczęśliwym?

taniec: Jacek Niepsujewic

muzyka: Ólafur Arnalds, Arnór Dan & Douglas Dare, Say My Name

czas trwania: 10 min.

Connection                                                      

This is it.

It is what it is.            

And this is enough.

 

To jest to.

To jest jakie jest.

I to wystarczy.

taniec: Zofia Tomczyk

muzyka: Jambinai, Connection

czas trwania: 10 min.

***

Tegoroczny Konkurs Choreograficzny „WarsawZAWIROWANIAdance” jest częścią projektu Taneczne Konfrontacje Europejskie: Zawirowania.

Taneczne Konfrontacje Europejskie: Zawirowania

Rezerwacje i bilety:
Wprowadzamy system Pay What You Want. Za wszystkie prezentacje widz zapłaci dopiero po zakończeniu występów w danym dniu, ile uzna za stosowne, w zależności od zasobności portfela i tego, jak podobało się przedstawienie.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązuje rezerwacja mailowa pod adresem:

Joanna.formatzero@gmail.com.  W treści wiadomości należy wpisywać tytuły spektakli.

Organizatorzy:

Fundacja Scena Współczesna

Teatr Tańca Zawirowania

Współorganizatorzy:

Teatr Rampa

Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny FORMAT ZERO

Teatr Tańca NTF

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka i Taniec – Interwencje 2017”. 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, a także Ambasada Izraela w Warszawa oraz Instytut Francuski w Polsce.

IMIT (miniaturka)

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Ośrodek Tańca, Teatru i Edukacji Zawirowania, ul. Belwederska 20/22

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close