Warszawa/Kore Ensemble – Mit, Rytuał i taniec z Apulii: „KORE” – chor. Maristella Martella

Zdjęcie: Warszawa/Kore Ensemble – Mit, Rytuał i taniec z Apulii: „KORE” – chor. Maristella Martella

Fot. Tomasz Ćwiertnia

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt KORE ENSEMBLE to wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą, tańcem i muzyką włoskiego Salento. Maristella Martella, pomysłodawczyni i choreografka spektaklu, wraca do Polski zaledwie po kilku miesiącach. W czerwcu 2016 roku Maristella Martella poprowadziła warsztaty taneczne w Krakowie Taranterra. Laboratorium pizzichi i tarantyzmu. W ramach wydarzenia, organizowanego przez Instytut Teatralny i Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, odbyła się również konferencja w Warszawie, której liczna publiczność a także żywa dyskusja potwierdziły rosnące zainteresowanie kulturą południowych Włoch. Maristella wraca do Polski z nowym spektaklem, którego premiera odbyła się 17 września 2016 roku w Paryżu. W ramach  projektu na scenie pojawią się tancerki z grupy Compagnia Tarantarte – Nuova Danza Popolare, kierowanej przez Maristellę Martellę, a także Cinzia Marzo – głos i dusza Officiny Zoè, w akompaniamencie dźwięków tamburynów Silvii Gallone i kontrabasu Eufemii Mascolo.

Istnieje takie miejsce, w którym taniec i muzyka czynią cuda. Tym miejscem jest Salento w regionie Apulii na południowo-wschodnim krańcu Włoch, gdzie od wieków rozbrzmiewają dźwięki tamburynu i śpiew kobiet. Salento to ziemia tarantyzmu – rytuału uzdrawiającego z ukąszenia pająka, który łączy w sobie taniec, muzykę,trans, opętanie i chrześcijańską dewocję. Muzycy/uzdrowiciele wzywani byli, aby pomóc ukąszonej kobiecie w jej uzdrowieniu. Podczas domowego rytuału szukali oni odpowiedniego rytmu, który pozwalał kobiecie wejść w stan transu i w ten sposób pomagali jej pozbyć się trucizny. Rytm i wirowy taniec, dawniej antidotum na ukąszenie pająka, stały się dziś lekiem na niepokoje współczesnego świata. Muzyka jest terapią dla duszy.

Kore Ensemble w Paryżu, Eglise Saint Merry, 19 Września 2016

Kore Ensemble łączy w sobie doświadczenia artystyczne kobiet, które przyczyniły się do rozwoju badań nad tańcem i muzyką, pracując nad transpozycją, transfiguracją i nad ponownym opracowaniem salentyńskiego rytuału, muzyki i tańca. Opowieści o ziemi i pracy, o mitach i archetypach, o rozstaniach i powrotach, oddają obraz Apulii tradycyjnej i fascynującej a jednocześnie pełnej kontrastów, współczesnej i otwartej na spotkanie z innymi kulturami.

choreografia: Maristella Martella
taniec: Maristella Martella, Manuela Rorro (Compagnia Tarantarte)
muzyka na żywo: Cinzia Marzo (śpiew, tamburyn, flet) , Silvia Gallone (akordeon, tamburyn, śpiew), Eufemia Mascolo (kontrabas, misy tybetańskie).

Program wydarzenia:
29 LISTOPADA 2016
Teatr Academia, ul. 11 Listopada 22, Warszawa (dojazd: Metro Dworzec Wileński)

18.00-19.30 Pizzica e tamburello – warsztaty taneczne i podstawy gry na tamburello z tancerkami i muzykami Kore Ensemble

19.30-20.30 Projekcja filmu KORE. La danse de Perséphone, reż. Azurra Lugari, choreografia Maristella Martella, taniec Compagnia Tarantarte, muzyka Officina Zoè

20.30 KORE Ensemble – spektakl

Bilety:
Spektakl: 35 zł
Warsztaty: 35 zł
Spektakl + warsztaty: 60 zł

Rezerwacje miejsc na spektakl i/lub warsztaty: warsztaty.pizzica@gmail.com.

Spektakl zrealizowany w ramach programu Puglia Sounds Export 2016 we współpracy ze Stowarzyszeniem FORMAT ZERO.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Warszawa: Teatr Academia, ul. 11 Listopada 22

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close