Warszawa/Kraków/„Butoh u źródła. Yoshito Ohno w Polsce”: Warsztaty butoh z Yoshito Ohno

Zdjęcie: Warszawa/Kraków/„Butoh u źródła. Yoshito Ohno w Polsce”: Warsztaty butoh z Yoshito Ohno

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie, w ramach projektu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje, przyjeżdża do Polski wyjątkowy artysta – Yoshito Ohno, spadkobierca filozofii i metody twórców tańca butoh. Podczas swojego pobytu w Polsce artysta poprowadzi warsztaty butoh (kolejno w Warszwaie i Krakowie). Warsztaty mają charakter otwarty i skierowane są do wszystkich zainteresowanych tą metodą pracy z ciałem. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie taneczne.

Aby zgłosić się na warsztaty, należy wysłać zgłoszenie mailem na adres: publink@publink.com.pl (pełne imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek, nr telefonu) wraz z potwierdzeniem dokonania wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 100 zł do 23 października 2015. Osoby, które nie wpłacą zaliczki w powyższym terminie będą mogły wziąć udział w warsztatach pod warunkiem dostępności wolnych miejsc i dostarczenia potwierdzenia pełnej wpłaty do 2 listopada 2015.  Pełne wpłaty nie ulegają zwrotowi jeśli nieobecność na warsztatach nie jest uzasadniona i udokumentowana „sytuacja zdrowotną”/„siłą wyższą” Udział w warsztatach wyłącznie za okazaniem poświadczenia przelewu.

Organizator:

Anita Zdrojewska, Fundacja POMPKA; tel. 501 175 595

Nr. konta: 42 1440 1387 0000 0000 0940 3442

W tytule przelewu proszę wpisać „darowizna” oraz swoje imię i nazwisko.

Koszt:

Warsztaty w Warszawie

240,- zł. Osoby, które kupią bilet na spektakl Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia płacą 190,- zł. Skan zakupionego biletu należy wysłać mailem wraz ze zgłoszeniem.

Warsztaty w Krakowie

150,- zł. Osoby, które kupią bilet na spektakl Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia płacą 100,- zł. Skan zakupionego biletu należy wysłać mailem wraz ze zgłoszeniem.

***

Cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to niezwykła okazja  dla poszukiwaczy interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh – kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50., w okresie załamania się dotychczasowych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy, do dziś nie podlegający żadnym kwalifikacjom rodzaj ruchu scenicznego, narodził się w obliczu buntu wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) – całkowicie różne osobowości – którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem. Gdy w 1980 roku, 74-letni Kazuo Ohno wyruszył z Japonii na światowe tournée i dotarł m.in na festiwale w Nancy, do Londynu, Paryża czy Strasburga, odkrył przed światem Zachodu nowy gatunek, który zafascynował publiczność i takie osobowości, jak Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Pina Bausch. Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało w określonych przez siebie ramach, ale przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców. Goszczący u nas w listopadzie syn Kazuo – Yoshito Ohno inspiruje kolejne pokolenia; właśnie zakończył tournée w Brazylii, gdzie występował solo oraz z grupą muzyczną Anthony and the Johnsons.

Inne wydarzenia cyklu:

Wystawa w Warszawie

Spektakl w Warszawie

Spektakl w Krakowie

Spektakl w Poznaniu

 Spotkanie z Yoshito Ohno w Warszawie

Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Japonii w Polsce.

 

Organizator: Fundacja Pompka

Partnerzy: Japan Foundation, Art Stations Foundation, Fundacja im. Takashimy, Galeria Studio, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Azji i Pacyfiku, Teatr Studio,

Patroni medialni: Japonia-online, Torii, taniecPOLSKA.pl

Logo Japan Foundation (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close