Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2015: Teatr Formy „Mistrz i Małgorzata” – reż. Józef Markocki

Zdjęcie: Warszawa/Królewskie Arkady Sztuki 2015: Teatr Formy  „Mistrz i Małgorzata” – reż. Józef Markocki

Fot. materiały Teatru Formy.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Królewskich Arkad Sztuki 2015 Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pokaz spektaklu Teatru Formy z Wrocławia w reżyserii Józefa Markockiego. Mistrz i Małgorzata to mimodram na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30. XX wieku,  a także wpleciona w narrację powieść historyczna  o  Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą  Szatana  w ateistycznym Związku Radzieckim.

Plenerowy spektakl ruchowy nie jest wierną ilustracją powieści pisarza, ale raczej swobodną, choreograficzna wizją autorską, obfitującą w głębokie treści natury mistycznej. Postaciami, które zasługują na szczególną uwagę widza, są uczłowieczeni Chrystus i Szatan.

W centrum myśli spektaklu jest człowiek – z całą swoją złożonością, nadzieją i zwątpieniem. Owo archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch skłonności drzemiących w człowieku, znajduje tu swe odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyce i symbolicznej, mobilnej scenografii  (w spektaklu używane są  efekty ogniowe oraz motocykle). Mimodram jest współczesną próbą podjęcia  tego uniwersalnego zagadnienia – pomimo zmiany kostiumu czy epoki przedstawienie udowadnia, że natura człowieka nie zmieniła się od wieków.

 

 
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Scenariusz i reżyseria:Józef Markocki
Muzyka: Matvei Saburov (Białoruś)
Obsada: Zbigniew Bodzek, Barbara Chodorowicz, Ewelina Ciszewska, Barbara Gadomska, Józef Markocki, Hubert Skonieczka, Damian Szydłowski, Wojtek Lewandowski (gościnnie)
Choreografia: Teatr Formy
Światło i dźwięk: Mikołaj Wolniewski
Wykonanie scenografii: Krzysztof Cichała
Kostiumy: Ilona Szurkowska

Czas trwania: 60 min

 

Teatr FormyScena Pantomimy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) istnieje od 1996, założony został i do dziś prowadzony jest przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz szkoły mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja, którą tworzą, wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego.

Artystów interesuje teraźniejszość i człowiek współczesny – z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością, Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne dla wielu kultur mity i legendy.

Operująca międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, grupa z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą. Teatr występował w takich krajach jak: Szwecja, Holandia, Hiszpania, Rosja, Francja, Belgia, Białoruś, Słowacja, Austria, Węgry, Niemcy, Włochy, Serbia, Chorwacja, Iran, Ukraina.

Program Królewskich Arkad Sztuki 2015

 Więcej informacji:

https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/krolewskie-arkady-sztuki

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Zamek Królewski/Arkady Kubickiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close