Warszawa: Latająca Akademia Języków Tańca: tango argentyńskie

Zdjęcie: Warszawa: Latająca Akademia Języków Tańca: tango argentyńskie

Fot. Szymon Ferfecki

Wersja do druku

Udostępnij

LAJT to zawiązana pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych inicjatywa grupki badaczy zainteresowanych tańcem w jego najróżniejszych odmianach. Pomysł na Akademię zrodził się z rozmów na temat trudności w opisie aktywności tanecznych przy pomocy słów. W ramach otwartych seminariów odbędą się dyskusje z praktykami na temat różnych języków tanecznych: tańca towarzyskiego, krytycznego, tanga i butoh, ale też mazura czy polki; zadając sobie wzajemnie pytania o podobieństwa i różnice między nimi, oraz możliwość ich powszechnego użycia. Organizatorzy Akademii mają nadzieję, że LAJT choć trochę przyczyni się do integracji szeroko pojętego środowiska tanecznego i pomoże praktykom lepiej zrozumieć się nawzajem. Spotkania będą odbywały się w różnych miastach Polski – pierwsze planowane jest w Warszawie, kolejne w Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Tango argentyńskie – gatunek, który rodził się pomiędzy kulturami, językami i tradycjami – południowoamerykańskimi, afrykańskimi i europejskimi. Zachęca do refleksji na styku teorii i praktyki. I to właśnie jemu poświęcone zostanie pierwsze spotkanie w Instytucie Teatralnym.

Skąd wziął się fenomen popularności tanga w Polsce, tu i teraz. Co nam, tańczącym, daje? Jaką pełni funkcję w naszym życiu? Jakie potrzeby pozwala zaspokoić? Na jakie deficyty jest odpowidzią? Co łączy tango z innymi technikami pracy z ciałem, a co jest dla tego gatunku specyficzne? Czy można by się pokusić o próbę skonstruowania antropologii tanga? Na ile współczesna humanistyka może tancerzom tanga dostarczyć narzędzi do zrozumienia własnego cielesnego doświadczenia? Gdzie szukać narzędzi teoretycznych? Czy da się wyjaśnić magię objęcia?

Gościem spotkania będzie Ida Zagrzejewska – tancerka, podróżniczka, projektantka.

LAJT tworzą: Agata Chałupnik (UW), Stanisław Godlewski (UAM), Zuzanna Kann (UW),

Wojciech Klimczyk (UJ), Hana Umeda (UW), Karolina Wycisk (UJ).

LAJT (Latająca Akademia Języków Tańca) (miniaturka)

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/289105968291232/

 

Instytut Teatralny: http://www.instytut-teatralny.pl/kalendarium/latajaca-akademia-jezykow-tanca_2018-04-08

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close