Warszawa/Lepsza ja/#SPA – Summertime Performing Arts/Wychodząc od działania: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Warszawa/Lepsza ja/#SPA – Summertime Performing Arts/Wychodząc od działania: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Wystawa Lepsza ja jest refleksją na temat współczesnej kultury indywidualizmu, jej przyczyn, efektów i skutków ubocznych. Składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Centrum w Ruchu zaprasza na #SPA – Summertime Performing Artswego rodzaju pobyt rezydencyjny. Przez tydzień sale Zachęty staną się miejscem działań choreograficznych. #SPA to miejsce gdzie zegar zwalnia, przestrzeń spędzania czasu bez ograniczeń, bez początku i końca wydarzeń, to możliwość pobycia z ciałem własnym i innych osób. W ramach rezydencji, wystawy i projektu Wychodząc od działania Marysia Stokłosa zaprasza na performans, po którym odbędzie się rozmowa. Performans powstał we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak i zaproszonym „świadkiem” — Maiją Reetą Raumanni.

Projekt Wychodząc od działania zakłada stworzenie czterdziestu performansów dla różnej publiczności, w różnych miejscach w Warszawie. Punktem wyjścia spektakli będzie rozwijanie praktyki improwizacyjnej choreografki Marii Stokłosy poprzez działanie oraz dialog z zaproszonymi współtwórczyniami i świadkami. Zmianie ulega tradycyjna koncepcja prób, które będą odbywać się równolegle z pokazami i rozwojem metody pracy. Nie będzie premiery ani nie powstanie końcowy produkt. Powstanie choreografia, która zmienia się na przestrzeni miesięcy i otwiera się na widza, który definiowany za każdym razem na nowo poprzez okoliczności prezentacji, jest świadkiem badania topografii doświadczenia. Punktem wyjścia tej pracy jest praktyka improwizacyjna Meg Foley o nazwie Action is Primary, do której rozwoju amerykańska artystka zaprosiła Marię Stokłosę w 2016 roku. Obecnie obie choreografki indywidualnie kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online.

Maria Stokłosa postanowiła zaprosić grupę współpracowników, którzy wspólnie z nią będą nazywać i rozwijać poszczególne tematy pojawiające się w improwizacjach. Rzeźby wykorzystane w performensach będą specjalnie zaprojektowanymi przez Alicję Bielawską (rzeźbiarkę, laureatkę tegorocznych nominacji do Paszportów Polityki) obiektami, mającymi poszerzać pole wyobraźni działania i odbioru. Ponadto wśród współpracowników znajdą się także: dramaturżka tańca Eleonora Zdebiak oraz kuratorka i badaczka zajmująca się improwizacją Katarzyna Słoboda.

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak, badaczką Katarzyną Słobodą i zaproszonymi świadkami.

Cele projektu:

1. Stworzenie czterdziestu publicznych pokazów, będących polem dla ewolucji praktyki improwizacji i choreografii. Artystkę interesuje rozwinięcie nie tylko warstwy performatywnej, lecz także warstwy pojęciowej, która opisuje i kontekstualizuje metody pracy. Choreografka chce badać odbiór widza poprzez różnorodność narracji, które mogą towarzyszyć jej działaniom.

2. Popularyzatorstwo choreografii eksperymentalnej zarówno pośród tak zwanych zwykłych odbiorców warszawskich instytucji kultury, jak i praktyków i badaczy sztuk performatywnych oraz sztuk wizualnych.

3. Inspirowanie dialogu między różnymi dziedzinami sztuki oraz zwiększenie rozpoznawalności choreografii współczesnej jako autonomicznej dziedziny sztuki w dialogu z badaczami teatru i tańca oraz innych dziedzin sztuki, szczególnie sztuk wizualnych.

Biogramy twórców

Więcej informacji: zacheta.art.pl/pl/wystawy/lepsza-ja

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3; godz. 19.00-19.45.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close