Warszawa: Małgorzata Gajdemska – projekt taneczny „Konteksty”

Zdjęcie: Warszawa: Małgorzata Gajdemska – projekt taneczny „Konteksty”

Fot. z archiwum teatru tańca ALTER

Wersja do druku

Udostępnij

Czas trwania projektu: od 15 stycznia do 28 kwietnia 2013
Wtorki, godz. 20.00-22.00
Sobota, 27 kwietnia: warsztaty, przygotowania do pokazu, 8 godzin (10.00 – 18.00)
Niedziela, 28 kwietnia: przygotowania do pokazu, 4 godziny (13.00 – 17.00), pokaz dla publicznosci – godz. 18.00

 

Godziny przygotowań i pokazu mogą ulec zmianie.

 

Łącznie 42 godziny: 30 godzin warsztatów/laboratoriów i 12 godzin pracy przygotowującej do pokazu.
Miejsce: ul. Sierakowskiego 9, Warszawa (naprzeciwko Parku Praskiego).
Program: Elementy techniki tańca współczesnego. Warsztaty obejmą rozgrzewkę skupioną na zwiększaniu świadomości ciała i
proste elementy techniczne (głównie na podłodze). Dowiemy się jak wykorzystywać ciężar ciała, energię i naturalny przepływ ruchu do rozwijania indywidualnej ekspresji i do tworzenia kreacji artystycznej. Improwizacja. Skupimy się na wykorzystywaniu naturalnych wzorców ruchowych w budowaniu fraz tanecznych (w zależności od kondycji i uwarunkowań anatomicznych) oraz będziemy poszukiwać możliwości modyfikacji otrzymanego materiału ruchowego, rozwijając kreatywność w działaniach indywidualnych i grupowych. Poznamy różne style improwizacji i ich specyfikę – zajmiemy się m.in. improwizacją „czystą”, improwizacją na założeniach, improwizacją strukturalną, improwizacją konceptualną, elementami Contact Improvisation. Poznamy możliwości tworzenia kompozycji, skupiając się na realacjach między ciałem, przestrzenią, czasem i energią (jako kluczowych elementach tańca) oraz poznając konkretne narzędzia i rozwiązania, służące realizacji intencji (np. działania solowe, grupowe, partnerowania itp.). Zajmiemy się także aspektem tzw. kompozycji w czasie rzeczywistym, tworzonej na bieżąco. Podejmiemy zagadnienie budowania znaczeń i przekazu w tańcu (od strony teoretycznej i praktycznej). Tworząc improwizacje, konkretne sekwencje czy fragmnety choregorafii będziemy je analizować i przyglądać się co sprawia, że działania taneczne stają się czytelne, jakie elementy składają się na
dramaturgię, w jaki sposób powstaje/jest tworzona. Realizując konkretne zadania i ćwiczenia będziemy badać jak tekst może rozwijać umiejętności taneczne: improwizacyjne i kompozycyjne, w jaki sposób może być wykorzystywany w procesie tworzenia choreografii i w pracy nad dramaturgią. Będziemy także rozwijać umiejętności pisania o tańcu, przede wszytstkim pod kątem analizy konkretnych elementów i rozwiązań (np. kompozycyjnych czy technicznych).

Koncepcja i prowadzenie projektu:

Małgorzata Gajdemska – tancerka, choreografka, performerka i animatorka kultury. Współtworzy i realizuje projekty artystyczne i społeczne. Absolwentka Choreografii Scenicznej (specjalizacja taniec współczesny) w krakowskiej Artystycznej Alternatywie oraz kursu instruktorskiego „Improwizacja ruchu i symbolika ciała” w Instytucie Dynamiki Ruchu i Tańca w Essen (Niemcy). Ukończyła szkolenia z Analizy Ruchu wg Labana (ang. LMA – Laban Movement Analysis) w Laban Centre (Londyn) i z notacji tańca (kinetografia) w Instytucie Choreologii (Poznań) oraz liczne kursy z zakresu aktorstwa, tańca, choreografii, arteterapii, pracy z grupą. Współpracowała m.in. z grupą Poste Restante (Sztokholm), grupą Rimini Protokoll (Berlin), Teatrem Plavo Pozoriste (Belgrad) oraz uczestniczyła w interdyscyplinarnym programie dla artystów „The Field” w Tanzfabrik (Berlin), realizując tam solowy spektakl taneczny. Działa w ramach Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej oraz w Stowarzyszeniu Polskie Forum Choreologiczne. Od kilku lat tańczy CI (Contact Improvisation) i angażuje się w działania warszawskiej społeczności CI. Zajmuje się także dramą, teatrem interaktywnym oraz pedagogiką teatru (m.in. we współpracy z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera – „Teatr w klasie”). W pracy tanecznej i choreograficznej korzysta m.in. z techniki tańca współczesnego, ruchu autentycznego, systemu LMA, techniki CI i innych technik improwizacyjnych. Pracuje jako niezależna artystka oraz prowadzi autorskie warsztaty w obszarze teatru, tańca i szeroko rozumianej pracy z ruchem. Interesuję się wykorzystaniem tańca i działań teatralnych w rozwoju osobistym, edukacji i terapii.

Zasady uczestnictwa w projekcie:
1. Projekt jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na dotychczasowe doświadczenie taneczne i sceniczne.
2. Zgłoszenie do projektu jest równoznaczne z regularnym udziałem w warsztatach/laboratoriach i w pokazie dla publiczności. Nie ma możliwości udziału w pojedynczych zajęciach.
3. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń mailowych i wpłat. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie opłaty nie są zwracane.
Informacje i zgłoszenia: malgorzata.gajdemska@gmail.com, 0-695-763-008
Obowiązują zgłoszenia mailowe – do 13.01.2013
W zgłoszeniu podaj:
1. imię i nazwisko
2. maila
3. nr telefonu
4. napisz o Twoich dotychczasowych doświadczeniach tanecznych/ruchowych oraz dlaczego chcesz uczestniczyć w projekcie

 

Zgłoszenia niekompletne nie będą brane pod uwagę.

 

Opłata za udział w projekcie:
300 zł – przy jednorazowej wpłacie za całość do 15.01.2013
330 zł – przy płatności w 2 ratach:
I rata: 165 zł – do 15.01.2013
II rata – 165 zł – do 15.02.2013
Obowiązują wpłaty na konto:
Małgorzata Gajdemska, Bank PKO BP S.A O/Warszawa, 50102055581111161126900074, z dopiskiem: Projekt Konteksty

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: ul. Sierakowskiego 9

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close