Warszawa/„Mapa a terytorium – taneczne transgresje”: Biały Teatr Tańca „Fedra/Cool Fire”

Zdjęcie: Warszawa/„Mapa a terytorium – taneczne transgresje”: Biały Teatr Tańca „Fedra/Cool Fire”

Cool fire. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Dzięki finansowemu wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy od kwietnia 2018 roku Biały Teatr Tańca Izadory Weiss rozpoczęła współpracę programową z Teatrem Komedia opartą na zasadzie rezydencji. W trakcie kilku kolejnych miesięcy na deskach Teatru  będzie można obejrzeć spektakle taneczne w inscenizacji Izadory Weiss. Program współpracy Teatru Komedia i Białego Teatru Tańca będzie realizowany pod hasłem Mapa a terytorium – taneczne transgresje. W tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć pięć różnych spektakli: Cool Fire, Fedra, Śmierć i dziewczyna oraz Light.

W ramach programu Mapa a terytorium – taneczne transgresje odbędą się również w Teatrze Komedia kilkudniowe warsztaty taneczne oraz dyskusja panelowa dotycząca zagadnień i problematyki języka współczesnego tańca z udziałem członków Białego Teatru Tańca, teoretyków sztuki oraz publiczności.

Zespół Białego Teatru Tańca tworzą: Benjamin Citkowski, Naomi Citriniti, Nadja Simchen, Leva Levina, Heung Won Lee, Peter Dźubera, Denise Camassa, Luana Pignato, Lucas Garcia Alvarez, Bartek Woszczyński.

***

W czerwcu Teatr Komedia zaprasza na pokazy dwóch spektakli Białego Teatru Tańca w ramach jednego wieczoru: Fedra oraz Cool Fire w choreografii Izadory Weiss.

 

Fedra

Opowieść o tragicznej miłości macochy do młodego pasierba. Arcydzieło literatury francuskiej przetworzone przez Izadorę Weiss za pomocą sztuki tańca i genialnej muzyki Gustawa Mahlera w przejmujący spektakl o miłości niemożliwej, o poczuciu winy i bezradności wobec namiętności rodzących się w nas z niepojętych źródeł, o kłamstwach i śmierci, która jest jedynym wyjściem z ich przeklętej pułapki. To także wysmakowany estetycznie spektakl o nieubłaganej hierarchii w sztuce i w życiu, która powoduje tyle niesprawiedliwości, ale jednocześnie jest potężną siłą napędową naszego przezwyciężania słabości i lęków.

Muzyka: Gustaw Mahler
Libretto: według Racine’a
Choreografia, scenografia, światła: Izadora Weiss
Kostiumy: Hanna Szymczak

Obsada: Nadja Simchen (Fedra), Beniamin Citkowski (Hipolit), Naomi Citriniti (Arycja), Ieva Ievina (Enona), Adam Grabarczyk (Tezeusz), Tomek Nerkowski (Teramenes)

Chór: Heung Won Lee, Marta Barossi, Peter Dzubera, Luana Pignato, Bartek Woszczyński, Lukas Garcia Alvarez

Cool fire

Spektakl Izadory Weiss oparty na muzyce Nigela Kennedy’ego i Jimi’ego Hendrixa przekazuje emocje, których nie sposób opisać słowami. Niesamowita energia kultowego skrzypka, z którego twórczością choreografka związana jest od początku swojej drogi artystycznej, daje tancerzom BTT szansę pokazania swojej siły i perfekcji. Przesłanie spektaklu jest zgodne z tym, w co Izadora Weiss wierzy niezmiennie – że konflikty i podziały między ludźmi są narzucone przez systemy kulturowe i religijne. Utrwalane od wieków fałszują jedność ludzkiego gatunku, którą odnajdujemy dzięki sztuce. To przede wszystkim muzyka, a wraz z nią taniec tworzą obszar, gdzie można pojednać się z wrogami i odmieńcami, którzy wydają się oddzieleni systemem barier nie do pokonania. Muzyka i jej wspólny dla wszystkich rytm jest w stanie przezwyciężyć wzajemne lęki i uprzedzenia. Są świętem bez codziennego strachu przed obcością. Nie jest to święto łatwe, bo potrzebne są do niego wspólne emocje o wielkiej sile, które tylko wybitni artyści są w stanie podpowiedzieć i pokazać ich piękno.

Muzyka: Nigel Kennedy/Jimi Hendrix
Libretto, choreografia, scenografia, światła: Izadora Weiss

Obsada: Naomi Citriniti, Nadja Simchen, Luana Pignato, Beniamin Citkowski, Bartek Woszczyński, Ieva Ievina, Marta Barossi

Heung Won Lee, Peter Dzubera, Lukas Garcia Alvarez

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Komedia, ul. Słowackiego 19a

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close