Warszawa: Marta Zawadzka i Iwona Wojnicka „Dalcroze & Laban” – laboratorium

Zdjęcie: Warszawa: Marta Zawadzka i Iwona Wojnicka „Dalcroze & Laban” – laboratorium

Na zdjęciu: Matej Matejka. Fot. Daniel Han

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero oraz Warszawskie Muzeum Tańca zapraszają na bezpłatne warsztaty Dalcroze & Laban, które poprowadza Marta Zawadzka i Iwona Wojnicka.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Organizatorzy polecają zgłaszanie się na obie części laboratorium.

Zgłoszenia: joanna.formatzero@gmail.com

Dalcroze nieodkryty – laboratorium (godz.11.00 – 14.00)
Emil Jaques-Dalcroze – muzyk, kompozytor, pedagog – żył na przełomie XIX i XX wieku. Stworzył metodę, która stanowi szeroko pojęte cielesne doświadczanie muzyki. Działalność Dalcroze’a przyciągała artystów różnych dziedzin a on sam – dzięki nowatorskiemu spojrzeniu na ruch – wymieniany jest w historii tańca jako jeden z ważniejszych jego reformatorów. Metoda ta zwana rytmiką jest powszechnie stosowana w edukacji muzycznej. Celem projektu jest przybliżenie metody i próba stworzenia przydatnego „narzędzia” do pracy z muzyką współczesnym artystom tańca: choreografom i tancerzom współczesnym.

Projekt realizowany w ramach stypendium MKiDN. 

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (czerwone) (miniaturka)

Prowadzenie: Marta Zawadzka

Marta Zawadzka – tancerka, choreografka, pedagożka, teoretyk tańca, muzyk, stypendystka Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (na 2018). Tańczyła na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Współpracuje z teatrami instytucjonalnymi i niezależnymi. Prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego, jak też z plastyki ruchu i świadomości ciała. Współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi i organizacjami pożytku publicznego. Koordynowała i prowadziła zajęcia w wielu projektach edukacyjnych, dotyczących tańca i szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Autorka artykułów na temat tańca. Należy do zarządu Polskiego Forum Choreologicznego. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018 realizuje projekt Dalcroze nieodkryty – Laboratorium.

***

Rudolf Laban i muzykalność ruchu (godz. 15.00 – 18.00)

Rudolf Laban – tancerz, architekt, choreograf, twórca tańca modern, żył na przełomie XIX i XX wieku. Odkrył trójwymiarowość ciała i jego wszechstronne możliwości poruszania się. Mało znane są jego praktyki z dziedziny muzykalności ruchu, który stały się podstawą rewolucyjnego tańca – Freier Tanz, czyli tańca wolnego od dyktatu muzyki. Laban stworzył obszerną teorię muzykalności ruchu, przy użyciu terminów, pochodzących z muzykologii. Vibrato, Moderato, Staccato czy Accelerato to niektóre terminy, które stosował. Eksperymenty z frazowaniem sekwencji ruchowych na stałe weszły do kanonu choreografii. Ciekawe nawiązanie do Labana to Jonathan Burrows i jego prace The Quiet Dance oraz Both Sitting Duet.

Warsztaty są realizowane w ramach stypendium Prezydent Miasta Warszawy na badania choreologiczne Krzyk Nireńskiej w Waszyngtonie. To właśnie Rudolf Laban przedstawił Polę Nireńską swojej córce, Juanie Laban, która była dyrektorem tańca w Adelphi College na Long Island Nowym Yorku. Poznanie teorii Labana przybliży warszawiakom sposoby pracy tanecznej Nireńskiej, polskiej pionierki tańca modern.

Prowadzenie: Iwona Wojnicka

Iwona Wojnicka specjalizuje się w tańcu, choreografii, teorii tańca, Labanowskiej Analizie Ruchu®️. Jest stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także wielu europejskich projektów edukacyjnych w dziedzinie zastosowania Analizy Ruchu w choreografii. Tworzy spektakle sceniczne pracując z artystami różnych dziedzin, łącząc formy sztuk w widowisku scenicznym. Specjalizuje się w Pedagogice Tańca (Tanzpädagogik), która polega na adaptacji dzieła scenicznego na potrzeby edukacyjne. Tworzy międzynarodowy chór taneczny Global Water Dances. Współpracowała z wieloma choreografami i pedagogami z Niemiec, Holandii, Izraela i Japonii. Pisze i publikuje artykuły na temat tańca. Należy do Eurolab Berlin, Polskiego Związku Choreologicznego. Przewodnicząca Branżowej Komisji do Spraw Tańca w Warszawie. Więcej informacji na www.iwonawo.com

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Warszawa: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close