Personne with Voice jest najnowszym owocem wieloletniej współpracy choreografki Isabelle Schad i artysty wizualnego Laurenta Goldringa. Projekt powstał w oparciu o charakterystyczny dla tej współpracy proces twórczy, gdzie dialog artystów przeplata się z projektami, nad którymi pracują w pojedynkę. To praca dotycząca twarzy, dłoni i głosu. Realizowana w dialogu z kolekcją Muzeum Narodowego w Warszawie, rezonuje z obfitością portretów obecnych w przestrzeni Muzeum i pozwala nowym bytom pojawiać się, morfować i wybrzmiewać.
„Personne” po francusku oznacza osobę, jaźń. Może też odnosić się do nieobecności, jak w wyrażeniu „il n’y a personne” – „nikogo tam nie ma”. W świecie starożytnym słowo „persona” oznaczało maskę: maskę teatralną, maskę tragiczną, rytualną lub maskę przodków. To tak, jakby w tym jednym słowie – „personne” mogły się skumulować wszystkie warstwy tożsamości, rozumianej jako rola czy osobowość społeczna, postać sceniczna czy wreszcie pusta przestrzeń pozbawiona wszelkich śladów obecności.
W ramach tego samego wieczoru Laurent Goldring przedstawi film zainspirowany Galerią Sztuki Średniowiecznej MNW. Jest on częścią cyklu dedykowanego Madonnom i Dzieciątku w rzeźbach przedrenesansowych. Praca stworzona w relacji do kolekcji średniowiecznej Muzeum jest poniekąd związana z doświadczeniami artysty z realizacji Personne – łączy się z tym, w jaki sposób próbował wizualnie interpretować ciało i twarze.
Tekst: Zofia Machnicka i Joanna Leśnierowska
Wydarzenie przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia.
Brak barier architektonicznych — wydarzenie dostępne dla osób z alternatywną motoryką ruchową.
Personne with Voice wykonana dla Muzeum Narodowego w Warszawie została wyprodukowana przez: Muzeum Narodowe w Warszawie, Goethe Institut w Warszawie, Instytut Francuski w Warszawie Laurenta Goldringa, Isabelle Schad, przy wsparciu Tanzhalle Wiesenburg, Berlin i Centre Pompidou.
Podziękowania dla: Ignacio Jarquin, Aleksiej Kokhanov, Michael Sontag
Oryginalna wersja Personn” została zrealizowana dzięki wsparciu NATIONAL PERFORMANCE NETWORK – STEPPING OUT, który jest finansowany przez Komisarza Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów w ramach inicjatywy NEUSTART KULTUR, Program Pomocy dla Tańca.
Praca Isabelle Schad jest wspierana przez Departament Kultury i Europy Senatu Berlina – finansowanie koncepcji.
Podziękowania dla Wiesen 55 e.V, Rezydencji w Muzeum Susch i Goldring-productions.
Kuratorki: Zofia Machnicka, Joanna Leśnierowska
Koordynacja: Marta Szymańska
Projekt realizowany w ramach cyklu Mediacje performatywne Muzeum Narodowego w Warszawie:
Już pod koniec lat 90. XX wieku Guy Cools, dramaturg tańca, pisał, że choreografia jest „sztuką translacji”, wskazując na jej szczególną funkcję: posiada ona bowiem potencjał „tłumaczenia” konkretnej tożsamości artystycznej na uniwersalnie rozumiany język ciała. Cykliczny projekt Muzeum Narodowego w Warszawie Mediacje performatywne wprowadza w przestrzeń Muzeum cielesność i ruch. To zapośredniczenie doświadczenia wizualnego, zwyczajowo uprzywilejowanego w tej przestrzeni, oraz propozycja obcowania ze sztuką poprzez nowe sposoby „ucieleśnionego” doświadczenia i percepcji.