Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero zaprasza warsztaty połączone z prezentacją metod pracy w procesie w ramach rezydencji Michaela Getmana i Niva Marinberga.
Liczba miejsc na warsztaty: 10 osób
Pozostałe osoby zainteresowane metodami choreograficznymi organizatorzy zapraszają do obserwacji warsztatów.
Zgłoszenia na warsztaty: joanna.formatzero@gmail.com
Pierwszeństwo do udziału w warsztatach mają osoby profesjonalnie zajmujące się tańcem.
O rezydencji:
Rezydencja izraelskich artystów poświęcona była poszukiwaniu metod pracy choreograficznej z utworami muzycznymi stworzonymi na przestrzeni wieków. Tytułowe piosenki miłosne stały się tematem pracy w procesie tworzenia tańca współczesnego, którego głównym założeniem było poszukiwanie różnych motywów muzykalności. Wśród wielu możliwych metod, artyści skoncentrowali się na pracy z czasem, głosem, słowem i sensem tego słowa w kontekście tworzenia ruchu i przekształcania go w taniec. Specyficznym zagadnieniem stał się dialog z dziełem muzycznym oraz tworzenie monologu choreograficznego, jako odpowiedzi na jego ugruntowane przez stulecia piękno i oryginalność wykonania. Szczególną inspiracją do poszukiwań stała się percepcja dzieła muzycznego przed masowym rozwojem technologii rejestracji dźwięku. Wyobraźmy sobie powrót do czasów, kiedy wysłuchanie Wariacji Goldbegowskich Jana Sebastiana Bacha mogło być jednorazowym wydarzeniem w życiu człowieka, a jedyną pozostałością jego piękna była pamięć. Wyobraźmy sobie, że tworzymy taniec do muzyki, którą usłyszeliśmy jeden, jedyny raz w życiu.
W wyniku pracy w procesie powstały metody pracy choreograficznej stanowiące podstawę do dalszej twórczości. Prezentacja tych metod oraz powstałych w wyniku ich zastosowania krótkich choreografii, przedstawiona będzie publiczności.
Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie Choreografów w Tel Awiwie.