Warszawa/Międzynarodowy Dzień Tańca 2018: Prezentacja filmów tanecznych (m.in. „Bobbie Jene”)

Zdjęcie: Warszawa/Międzynarodowy Dzień Tańca 2018: Prezentacja filmów tanecznych (m.in. „Bobbie Jene”)

Grafika: Michał Łuczak

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2018 Kino Elektronik w Warszawie zaprasza na pokaz specjalny filmu Bobbie Jene opowiadający o amerykańskiej tancerce, gwieździe teatru tańca Batsheva Dance Company להקת מחול בת-שבע (godz. 19.15, dodatkowy pokaz filmu odbędzie się także 10 maja o godz. 18.00). Tego samego dnia już od 16.00 w Elektroniku do późnego wieczora zaplanowano także inne pokazy filmów związanych z tańcem, tj. Do zakochania jeden krok, Bolszoj, Tango, Bobbie Jene i Strike a Pose: Tancerze Madonny.

Program prezentacji:

16.00: Do zakochania jeden krok (Mała sala)
16.30: Bolszoj
18.30: Tango (Mała sala)
19.15: Bobbi Jene
21.15: Strike a Pose: Tancerze Madonny

po kliknięciu w tytuł filmu pojawia się opis i opcja zakupu biletu

Opisy filmów:

Do zakochania jeden krok

Sandra jest szczęśliwą sześćdziesięciolatką, obraca się wśród śmietanki towarzyskiej, ma bogatego męża i piękny dom. Wszystko zmienia się, się gdy podczas jednego z przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Z dnia na dzień traci swoje wystawne życie i musi przeprowadzić się do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif mieszka w warunkach, do jakich Sandra nie przywykła, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość z życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość?

reżyseria: Richard Loncraine
produkcja: Wielka Brytania 2017
czas trwania: 111 min
obsada: Imelda Staunton, Timothy Spall, Celia Imrie, David Hayman

 

Bolszoj

Niezwykle utalentowana tancerka baletowa Julia Olszańska pochodzi z małego górniczego miasteczka. Los podsuwa jej szczęśliwy bilet – jej talent zostaje zauważony przez byłego artystę baletu, który postanawia doprowadzić dziewczynkę na główną scenę Rosji – na deski Teatru Bolszoj. Droga ta wiedzie przez szkołę baletową, w której młodą niepokorną prowincjuszkę otacza swoją opieką jeszcze bardziej niepokorna nauczycielka. Metamorfoza w primabalerinę wymaga niewiarygodnego poświęcenia i Julia na własnej skórze przekonuje się, że świat wielkiego baletu to nie tylko biel puent i szelest jedwabnych wstążek.

reżyseria: Valeriy Todorovskiy
produkcja: Rosja 2017
czas trwania: 132 min.
obsada: Margarita Simonova, Anna Isaeva, Alisa Freyndlikh

Tango

Mario Suarez, utalentowany reżyser, został opuszczony przez żonę, Laurę. By pokonać żal, rzuca się w wir realizacji filmu o tango. Pewnego wieczoru, kompletując doń obsadę, poznaje Elenę Flores, piękną młodą kobietę, która na nieszczęście okazuje się kochanką głównego sponsora filmu, Angela Larroca. Podczas zdjęć, Mario i Elena zakochują się w sobie bez pamięci. Odbywa się właśnie ważna próba sceny zbiorowej. W atmosferze stopniowo narastającego napięcia, jeden z ludzi Angela wolno toruje sobie pomiędzy tancerzami drogę do Eleny i wbija w jej pierś nóż. Tango kończy się, a tancerze, jeden po drugim, zamierają widząc Maria trzymającego w ramionach zwłoki Eleny.

Tytuł oryginalny: Tango, no me dejes nunca
reżyseria: Carlos Saura
produkcja: Hiszpania, 1998
czas trwania: 115 min.
obsada: Miguel Ángel Solá, Cecilia Narova, Mía Maestro, Juan Luis Galiardo

Bobbi Jene

Bobbi Jene Smith to amerykańska tancerka o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina. To on sprawił, że jej podejście do tańca i ciała nabrało nowego znaczenia, a co więcej – to on również upoważnił ją do nauczania stworzonej przez siebie techniki ruchowej o nazwie Gaga. Jednak po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company – ku zaskoczeniu wszystkich – Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.

Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność tej zdolnej tancerki, portretując szczególny etap jej biografii, gdy zdecydowała się porzucić wygodne życie gwiazdy i zaryzykować walkę o samą siebie. Proces rodzenia się własnej artystycznej niezależności przebiegał jednak w nowej dla niej przestrzeni i konfiguracji. Film pokazuje konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i – pozornie tylko – zaskakujących decyzji. Ukazuje również towarzyszące im dylematy i nieuniknione skutki pragnienia realizacji jej życiowych ambicji. To również portret kobiecej walki o niezależność, w tym tej od mężczyzn i podejmowanych przez Smith prób odniesienia sukcesu z własną sztuką w niezwykle konkurencyjnym świecie współczesnego tańca.

Scenariusz i reżyseria: Elvira Lind
Produkcja: Dania/Szwecja/USA/ Izrael 2017
Czas trwania:95 min

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=EyKlh18eg-I

 

Tytuł oryginalny: Bobbi Jene
reżyseria:  Elvira Lind
produkcja: Dania, Izrael, USA, Szwecja 2017
czas trwania: 95 min.

Strike a Pose

W 1990 roku siedmiu młodych tancerzy: Kevin, Oliver, Luis, Carlton, Jose, Gabriel i Salim wyruszyło z Madonną w najbardziej kontrowersyjną w jej karierze trasę koncertową Blond Ambition Tour owianą aurą skandalu. Sześciu z nich było gejami. Dla niespełna dwudziestoletnich chłopaków była to podróż życia, sportretowana w filmie dokumentalnym Aleka Keshishiana z 1991 roku W łóżku z Madonną.  Stworzony z nagrań zarejestrowanych podczas trasy film Madonna wykorzystała do batalii o prawa gejów, wolność ekspresji i walki z AIDS. Tancerze szybko stali się ikonami seksualnej wolności, inspirując ludzi na całym świecie do pokazania swojej prawdziwej orientacji. W dobie szerzącej się epidemii AIDS i pozostałego po epoce Reagana konserwatyzmu, W łóżku z Madonną zachęcał do czerpania przyjemności z wolnej i nieskrępowanej miłości, a tancerze do dzisiaj otrzymują listy od ludzi opisujące w jaki sposób ten obraz odmienił ich życie. Jednak okazuje się, że bohaterowie tego filmu wcale nie chcieli tak śmiało upubliczniać swojej orientacji.

Tytuł oryginalny: Strike a Pose
reżyseria: Reijer Zwaan, Ester Gould
produkcja: Belgia, Holandia 2016
czas trwania: 83 min.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa, Kino Elektronik, ul. gen. Zajączka 7.W programie: 16.00: Do zakochania jeden krok (Mała sala)16.30: Bolszoj18.30: Tango (Mała sala)19.15: Bobbi Jene21.15: Strike a Pose: Tancerze Madonny

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close