Warszawa/Muzeum Historii Żydów Polskich: Konrad Smoleński i Noa Shadur – pokaz efektów rezydencji

Zdjęcie: Warszawa/Muzeum Historii Żydów Polskich: Konrad Smoleński i Noa Shadur – pokaz efektów rezydencji

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na spotkanie, podczas którego Konrad Smoleński i Noa Shadur zaprezentują efekty 3-tygodniowego pobytu w muzeum w ramach programu rezydencji „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”. Duet podjął się w tym czasie pracy nad obrazem filmowym z pogranicza wielu tradycji, w tym m.in. sztuki wideo, filmu fabularnego i sztuk performatywnych. Zaproszeni do współpracy choreografowie i tancerze: Aneta Jankowska, Przemek Kamiński, Agnieszka Kryst, Magda Ptasznik, Łukasz Przytarski i Katarzyna Sitarz wzięli udział w zdjęciach do filmu wykonywanych m.in. w niecodziennych i niedostępnych zwykle przestrzeniach. Tego rodzaju scenografie łączą się z tematyką projektu Shadur i Smoleńskiego, która oscyluje wokół problematyki pamięci przeszłości zapisanej w ciałach i miejscach. Spotkanie z artystami prowadzić będzie Katarzyna Słoboda, kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi, która poruszy m.in. kwestię, na ile ruchowa interpretacja materiału archiwalnego zawiera w sobie strategię powtórzenia. Rozmowa z rezydentami będzie dotyczyła sposobu, w jaki w próbie performatywnej rekonstrukcji obrazu uruchamiana jest pamięć zapisana w zakodowanych sposobach posługiwania się ciałem.

Wstęp wolny. Spotkanie w jęz. angielskim tłumaczone na jęz. polski.

Konrad Smoleński i Noa Shadur, w ramach programu rezydencji artystycznych Muzeum Historii Żydów Polskich „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”, pracowali nad obrazem filmowym z pogranicza wielu tradycji, w tym m.in. sztuki wideo, filmu fabularnego i sztuk performatywnych. Ich zainteresowania krążą wokół problematyki pamięci przeszłości zapisanej tak w ciałach, jak i miejscach. Podczas trzech tygodni (14 lipca – 3 sierpnia 2014), które artyści spędzili w Warszawie, szukali tego rodzaju przestrzeni odnoszących się do dziedzictwa i relacji polsko-żydowskich.

Konrad Smoleński od przeszło dekady działa aktywnie w obszarze sztuk wizualnych i dźwięku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2002) i jednym z członków legendarnej już formacji artystycznej Penerstwo. Współtworzy(ł) składy takich zespół, jak m.in. KOT, Kristen i BNNT. Laureat Nagrody Fundacji Deutsche Bank — Spojrzenia (2011). Prezentował swoje prace lub działania artystyczne w miejscach takich jak m.in. Palais de Tokyo w Paryżu, Pinchuk Art Center w Kijowie, Ludwig Museum w Budapeszcie, Martha Herford Museum, szwajcarskich Kunsthalle Winterthur i CentrePasquArt, czy w ramach nowojorskiej PERFORMY. W 2013 roku reprezentował Polskę podczas 55. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bernie.

Noa Shadur –  niezależna tancerka i choreografka, absolwentka Instytutu Sztuki ArtEZ w Arnhem, a także artystka wideo. Jest zdobywczynią pierwszych nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego „No Ballet” (2013), a także the Vdance International Video Dance Festival; oraz wyróżnień na ADF – Dancing for the Camera i nagrody w kategorii najlepszy film na berlińskim Festiwalu POOL07. Jest laureatką nagrody dla młodych choreografów izraelskiego Ministerstwa Kultury (2009). Reprezentowała Izrael podczas stypendium DanceWEB w Wiedniu (2010). Współpracuje z Instytutem Sztuki ArtEZ w Arnhem, Maslool – profesjonalnym programem tanecznym przy centrum sztuk performatywnych Bikurey Ha’Itim w Tel Awiwie, a także Kibbutz Ga’aton Dance Workshop. Noa regularnie uczy metod kompozycji i choreografii w ramach rozmaitych programów tanecznych, głównie w Izraelu. Prowadzi także interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystania wideo w tańcu, a także dotyczące punktów stycznych między sztuką, fotografią i ruchem. Mieszka i pracuje w Tel Awiwie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach www.konradsmolenski.com,  www.noashadur.com.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

Logotypy Muzeum Historii Żydów Polskich (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close