Warszawa / Muzeum POLIN: „Mir zenen do – Jesteśmy tutaj”. Koncert z okazji 10. urodzin muzeum

Zdjęcie: Warszawa / Muzeum POLIN: „Mir zenen do – Jesteśmy tutaj”. Koncert z okazji 10. urodzin muzeum

Plakat: materiały promocyjne Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzem POLIN zaprasza do wspólnego świętowania swoich 10. urodzin, których kulminacyjnym punktem będzie wydarzenie łączące muzykę klasyczną, taniec współczesny, architekturę i historię. Obok utworów Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy będzie można zobaczyć multimedialne projekcje premierowych choreografii przygotowanych przez choreografów i tancerzy z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii.

Wersja do druku

Udostępnij

Jesteśmy tutaj – Mir zenen do – to wers z pieśni żydowskich partyzantów, napisany w wileńskim getcie przez Hirsza Glicka na wieść o wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te słowa przywołał 10 lat temu Marian Turski, wygłaszając przemówienie podczas wielkiego otwarcia wystawy stałej.

Dziś, dekadę później, Muzeum POLIN można opisać na wiele sposobów: są to wystawy, dzięki którym każdego dnia około tysiąca osób poznaje 1000-letnią historię polskich Żydów. To centrum edukacyjne, które ze swoją ofertą trafia do najmłodszych, uczniów, studentów, różnych grup zawodowych i mniejszościowych, a także seniorów. To instytucja kultury, która przyciąga zarówno najważniejszych artystów z kraju i ze świata, jak i najwspanialszą publiczność. To także wyjątkowa przestrzeń, oryginalny, piękny, wielokrotnie nagradzany budynek, który w różnorodnej formie zaprasza do zgłębiania historii polskich Żydów. To wreszcie, a może przede wszystkim, ludzie: goście muzeum, pracowniczki i pracownicy, wolontariusze i wolontariuszki, przyjaciele i przyjaciółki, darczyńczynie i darczyńcy, którzy chcą realizować osławione przez Mariana Turskiego XI przykazanie: Nie bądź obojętny. My wszyscy jesteśmy tutaj.

Podczas urodzinowego koncertu pod hasłem Mir zenen do  Jesteśmy tutaj organizatorzy pragną opowiedzieć o tym wszystkim w artystycznej formie. Aby było to możliwe, zaproszono do współpracy ponad 100 artystów: muzyków, tancerzy, choreografów i filmowców. Wspólnie przygotowano trzyczęściową opowieść inspirowaną historią, architekturą, żydowską tradycją i codziennością muzeum. Po raz pierwszy na scenie muzeum w tej skali zagości taniec współczesny. Ruchowi ciał towarzyszyć będzie muzyka wybitnych żydowskich kompozytorów.

Obok utworów Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera goście zobaczą trzy premierowe choreografie znakomitych przedstawicieli sceny tańca współczesnego: Ereza Zohara i Kornelii Zohar, związanych z izraelskim teatrem Batsheva Dance Company, polskiego choreografa i tancerza o międzynarodowej renomie, współpracującego m.in. z Kibbutz Contemporary Dance Company i Teatrem Wielkim Operą Narodową – Jacka Przybyłowicza, a także Alisy Makarenko – choreografki, tancerki, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, pochodzącej z Ukrainy, a od kilku lat mieszkającej w Polsce i związanej z tutejszą sceną ruchu.

Artyści czerpali z polsko-żydowskiej historii, inspirując się wystawami i architekturą budynku Muzeum POLIN. W choreografiach, które zaprezentowane zostaną na ekranie, wyczuwalne będzie także rozdarcie między radością świętowania 10. urodzin jednego z najważniejszych żydowskich muzeów na świecie, a niepokojem spowodowanym wojnami w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Program koncertu:

  • Philip Glass 14 Symfonia (2020) – choreografia Jacka Przybyłowicza
  • George Gershwin Błękitna Rapsodia (1914) – choreografia Alisy Makarenko
  • Gustav Mahler Adagietto z V Symfonii (1902) – choreografia Ereza Zohara i Kornelii Zohar (w tej części zabrzmi także nagranie przygotowane przez Joannę Waluszko).

Wystąpią: Michał Klauza – dyrygent, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Fortepian: Marcin Masecki

Twórcy choreografii: Jacek Przybyłowicz, Alisa Makarenko, Erez Zohar, Kornelia Zohar

Kuratorzy projektu: Anna Królica, Kajetan Prochyra

Producentka: Zofia Niziołek

Produkcja: Muzeum POLIN

Premiera: 29 września 2024, Muzeum POLIN, Warszawa

Bilety: w cenie 100 zł (rzędy A-K) i 80 zł (rzędy L-W), KUP BILET →

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close