Warszawa: Natalia Oniśk i Paweł Wójtowicz – warsztat improwizacji kontaktowej i Metody Feldenkreisa

Zdjęcie: Warszawa: Natalia Oniśk i Paweł Wójtowicz – warsztat improwizacji kontaktowej i Metody Feldenkreisa

Fot. Małgorzata Wlaźlak

Wersja do druku

Udostępnij

Już po raz trzeci Natalia Oniśk i Paweł Wójtowicz zapraszają na warsztat improwizacji kontaktowej i Metody Feldenkreisa.

Cena: 200-300 zł (ile możesz*) przy wpłacie do 1 lutego 2017 roku , 250-300 (ile możesz*) przy wpłacie po tym terminie.
Numer konta, na które należy przelać wpłatę zostanie podany po zgłoszeniu na: to.punkt.kontaktu@gmail.com.

Pytania i zgłoszenia: to.punkt.kontaktu@gmail.com

* Co oznacza „ile możesz”? Organizatorzy uważają, że 300 zł to dobra cena za taki warsztat, zdając sobie jednocześnie sprawę, że dla wielu osób trudna do zapłacenia. Dla osób w trudnej sytuacji finansowej (bezrobocie, płaca minimalna, próbujesz utrzymać się ze swojej pasji, ale dopiero zaczynasz) istnieje możliwość opłaty niższej niż 300 zł.

Prowadzący o warsztacie:

Poprzez ciało poznajemy i odbieramy świat, przeżywamy emocje i myślimy. To, jak ciało jest zorganizowane wpływa na to, jak świat się nam jawi: czy jest dla nas prosty czy trudny, czy jest okazją czy zagrożeniem, czy jeszcze wszystko jest możliwe. Unerwiony splot mięśni, ścięgien i powięzi wokół kości; tu napięty, tam poluzowany; indywidualny; ze skłonnością do nawyków i powtórzeń. Zmieniany w ruchu. Poddawany świadomości, ale nigdy nie przenikniony do końca. Ruch traktowany jest jak umiejętność, najpierw nabyta spontanicznie przez niemowlę. Następnie metodycznie modyfikowana przez wychowanie rodziców, obcisłe ubranie i obuwie, szkolne ławki, szkoły tańca klasycznego, kulturę fitness i asany, dyscyplinę i siłę woli, wreszcie naukową wiedzą rehabilitantów i chirurgów. Uczymy się zawsze przez doświadczanie. Od Ciebie zależy, czy jest ono w oparciu o Twoje odczucia z ciała czy w odcięciu od nich. Ciało w ruchu solo jest już niezwykle złożonym zjawiskiem zależności, powiązań i wewnętrznych dialogów. Precyzyjna i uważna praca metodą Feldenkraisa pozwoli sobie to uświadomić. Chcemy najpierw dać każdemu uczestnikowi szansę doświadczenia własnego fizycznego mikrokosmosu, zaproponować możliwość zaciekawienia się własnym ruchem, aby z taką energią, z takim stanem umysłu, spróbować spotkać się w ruchu, przez dotyk i ciężar z inną osobą i dać się dalej prowadzić ciekawości w nowe i nieznane.

Prowadzący o Metodzie Feldenkreisa:
Metoda ta stanowi organiczne uczenie się z samego siebie, z ciekawości i dla przyjemności, odkrywanie świata przez ruch. Podczas treningu człowiek znajduje się w stanie charakterystycznym dla małego dziecka, które podąża jedynie za wewnętrznym impulsem, dając sobie czas na znalezienie najlepszego działania w danej sytuacji  bez oczekiwań innych, bez zafiksowania na konkretnym rezultacie, bez ograniczających przeświadczeń na swój temat i tego, co możliwe. Człowiek staje się skoncentrowany na odczuciach, na ułożeniu ciała w przestrzeni i względem stabilnego podłoża, na napięciach mięśni i zorientowania zmysłów. W ten sposób człowiek uczy się ruszać, raczkować, chodzić. Tak uczymy się nadal codziennych czynności jak jazda na rowerze, jazda samochodem lub taniec. W kolejnych próbach doskonalimy koordynację dochodząc w danej czynności do płynności, łatwości i perfekcji. Napotykana trudność jest tylko kolejną ciekawą zagadką do rozwiązania. Dochodzimy do neutralności, w której wszystko jest możliwe. Ta metoda uczy uczyć się.

Prowadzący o improwizacji kontaktowej:
Improwizacja kontaktowa jest techniką tańca, w której kontakt fizyczny jest punktem startowym poszukiwań poprzez improwizację ruchową. Na poziomie techniki improwizacja kontaktowa bada jak radzić sobie z ciężarem  oddawaniem go, przyjmowaniem i wprawianiem go w ruch, jak słuchać poprzez dotyk, ruch i ciężar; jak rozwijać uważność na grupę i przestrzeń, mając świadomość jak bardzo angażujący i stymulujący może być kontaktowy duet. Trening wymaga umiejętności zarządzania swoim ciałem i ruchem w efektywny sposób, zgodny z prawami fizyki. Improwizacja kontaktowa jest improwizowaną formą tańca, bazuje na komunikacji, w której w każdym momencie negocjujemy z partnerem kierunki, dynamikę, kształty. Od początku jej istnienia w imrpowizację kontaktową wpisane jest poszukiwanie, badanie i uczenie się, co łączy tę technikę z metodą Feldenkreisa.

W improwizacji kontaktowej nie chodzi o kroki, ruchy, ale o spotkanie, tworzenie i odkrywanie. Chodzi o ciekawość.
Nancy Stark Smith

Improwizacja kontaktowa jest niekończącą się eksploracją kinestetycznych możliwości ciał poruszających się we wzajemnym kontakcie. Czasami dzika i atletyczna, czasami spokojna i medytacyjna jest formą otwartą dla wszystkich ciał oraz zainteresowanych umysłów.
Ray Chung

Natalia Oniśk  nauczycielka i tancerka imrpowizacji kontaktowej. Organizuje wydarzenia związane z tańcem i ruchem w Polsce, jest współzałożycielką Fundacji CIAŁO SIĘ, której celem jest popularyzowanie i wspieranie pracy z ciałem. Interesuje ją somatyczne podejście do ruchu i jego wpływ na taniec solo, improwizację kontaktową i pracę performatywną. W ciągu ostatnich kilku lat oprócz intensywnego studiowania improwizacji kontaktowej uczyła się Metody Feldenkraisa®, Analizy Ruchu Labana, Bartenieff Fundamentals, Body-Mind Centering® i chętnie włącza elementy tych metod do swojej praktyki improwizacji kontaktowej.

Paweł Wójtowicz  jeden z kilku w Polsce certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa®. Techniką zajmuje się od 6 lat. Ukończył 4-letni trening nauczycielski w Anglii. Jeste członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Metody Feldenkraisa. Prowadzi regularne zajęcia w Krakowie, warsztaty w całej Polsce i pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi (głównie z dziecięcym porażeniem mózgowym na Ukrainie).

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 10:00

Warszawa: Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32; godz. 10.00-16.00 (z godzinną przerwą na obiad)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close