Warszawa / Noc Muzeów 2023: „Noc Muzeów z Kulturą Lubelszczyzny”

Zdjęcie: Warszawa / Noc Muzeów 2023: „Noc Muzeów z Kulturą Lubelszczyzny”

Grafika: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na Noc Muzeów z Kulturą Lubelszczyzny w ramach XIX edycji Nocy Muzeów.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi właśnie rozpoczyna kolejną edycję cyklu Scena Letnia. Pierwszym punktem tegorocznej podróży po regionach etnograficznych Polski będzie Lubelszczyzna. Tym razem zaprezentuje się w nieco innej niż do tej pory scenerii, zaplanowane przez instytucję aktywności będą się odbywały bowiem po zmroku, w ramach XIX edycji Nocy Muzeów. Parterami wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej.

Noc Muzeów w Warszawie to największe i jednocześnie najlepiej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne, które od lat cieszy się ogromną popularnością. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w tym roku po raz pierwszy włączy się w tę inicjatywę, zapraszając wszystkich warszawiaków oraz przebywających w stolicy gości do poznania kultury Lubelszczyzny.

Od godz. 19.00 w gmachu Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 będzie można zobaczyć aranżacje lubelskiej chaty, poznać historię bartnictwa, czyli dawnego pszczelarstwa, obejrzeć multimedialną prezentację o miejskiej pasiece oraz odbyć interaktywny spacer po ulu.

Na przybyłych na nasze wydarzenie gości czekają też inne atrakcje, jak:

  • pokaz filmów, które powstały w Poleskim Parku Krajobrazowym,
  • wystawa prac Stanisława Koguciuka, artysty, zwanego Nikiforem z Pławanic,
  • warsztaty rękodzielnicze z tworzenia świec z węzy pszczelej i wianków z bibuły,
  • stoiska kół gospodyń wiejskich z degustacją lokalnych potraw,
  • warsztaty taneczne z potańcówką.

Będzie można również skosztować tradycyjnych kazimierskich kogutów, cebularzy lubelskich oraz podziwiać stroje ludowe z Lubelszczyzny.

Przez cały czas trwania wydarzenia przygrywać nam będą kapele i zespoły ludowe: Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Kapela z Morcinkowej Górki, Szczebrzeska Kapela Podwórkowa oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.

Szczegółowe informacje na stronie: www.nikidw.edu.pl

***

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest państwową instytucją kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi, zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa oraz pokazywanie piękna tradycji wiejskich mieszańcom miast.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przemieście 66

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close