Warszawa: Nóra Hajós „Material for the spine”/„LOGOMOTION” – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa: Nóra Hajós „Material for the spine”/„LOGOMOTION” – warsztaty

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 28-29 kwietnia 2014 roku (godz. 10.00-13.00) tancerka, choreografka i artystka wizualna Nóra Hajós poprowadzi w Warszawie warsztaty Material for the Spine i Logomotion. MFS jest medytacyjnym studium inicjacji ruchów kręgosłupa i miednicy. Pozwala włączyć podejście techniczne do procesu improwizacji. Logomotion to improwizacyjna forma tańca/narracji, w której ruch i słowa postają spontanicznie, wypływając z jednego źródła. Zgłoszenia do udziału w warsztatach nalezy przesyłać drogą mailową na adres: pianowska@gmail.com do 20.04.2014. Cena: 80 zł – 1 dzień, 140 zł – 2 dni.

Material for the Spine

W 1986 roku, tancerz Steve Paxton zaczął przyglądać się bliżej pracy kręgosłupa u tancerzy praktykujących improwizację w kontakcie (CI) –formę ruchu w duecie, którą Paxton stworzył w 1972 roku. Material for the Spine [Materiał dla kręgosłupa] to okazja do zagłębienia się w świat artysty i poznania sposobu myślenia i inwencji twórczej, które leżą u podstaw stworzonej przez niego techniki.

„Przy pomocy, chcę wpleść podejście techniczne w proces improwizacji. [MFS] to system umożliwiający pracę z wewnętrznymi i zewnętrznymi mięśniami pleców. Jego celem jest ukierunkowanie świadomości na «ciemną stronę ciała», tę «drugą», «inną» stronę, czy też do wewnątrz ciała, jako że oba te obszary są przez nas rzadko zauważane, i przekazać doznania, które tam powstają, pod rozwagę umysłu.” – Steve Paxton

Tematy warsztatów:

* koncentracji na wewnętrznych doznaniach podczas powolnego rozgrzewania się
* nauka i ćwiczenie rolowania się po podłodze, zachowując kształt spirali (helisy) i półksiężyca
* studium falowania (ruchów przypominających fale) w naszym ciele
* świadomość powolnego dostrajania się elementów naszego ciała (tuning)
* szukanie własnego „małego tańca” (small dance exercise)
* spontaniczna improwizacja w grupie

LOGOMOTION
Logomotion to improwizacyjna forma tańca/narracji, w której ruch i słowa postają spontanicznie, wypływając z jednego  źródła. Twórczynią techniki jest Simone Forti, która określiła ją jako „sposób odkrywania, co się kryje w mojej głowie […] zanim zdążę to przemyśleć, ujarzmić, kiedy czuję to jedynie w kościach.”

Improwizacja wymaga bycia świadomym swoich odruchów i „redagowania” ich, kiedy się pojawiają. Myśli oddziaływają na ruchy i odwrotnie. W trakcie warsztatów skupimy się na spontanicznym ruch i mówieniu.

Nóra Hajós – tancerka, choreografka i artystka wizualna. Jej rozwój artystyczny oparty był przede wszystkim na zainteresowaniu improwizacją oraz ruchem autentycznym. Jako improwizatorka jest zainteresowana przede wszystkim sensualnym odkrywaniem korzeni ruchu, action painting, tworzeniem sztuki przez kontrastujące zestawienia oraz performansem skonstruowanym przy użyciu narzędzi takich jak ruch, słowo, głos i farba. Karierę zaczęła w rodzinnych Węgrzech. Następnie wyjechała do USA, gdzie studiowała ruch autentyczny i new dance. Od 26 lat bada improwizację w tańcu, wykonuje taniec improwizowany i go naucza. Studiowała pod kierunkiem Steve’a Paxtona (twórcy improwizacji w kontakcie), Lisy Nelson (tuning score), Simone Forti (Logomotion) oraz Amy i Arnolda Mindellów (process oriented movement). Tworzyła i wykonywała swoje solowe improwizacje w USA i Europie. Odbyła także tournée z Simone Forti, tańcząc Logomotion. Występowała z laureatem  nagrody Kossutha, kompozytorem i pianistą Gyorgim Szabadosem, prezentując Duet Improvisation Performance Series na Węgrzech. Współpracowała ze Stevem Paxtonem, Lisą Nelson, K. J. Holmes, Karen Nelson, Rayem Chungiem, Keithem Hennesseyem, Danielem Lepkopfem i wieloma innymi artystami. Ostatnio Nóra wyprodukowała i wyreżyserowała spektakl Las Meninas Dances under the St. John’s Bridge (Portland, Oregon, USA) oraz Come Now Go and Soon Go See – duet taneczny z Craigiem Bakerem, który jest inspirowany procesem.

Uczyła improwizacji w tańcu i performansie na wielu festiwalach i prywatnych warsztatach w USA i Europie.
http://theshipgallery.net/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Warszawa: warsztaty w godzinach 10.00-13.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close