Warszawa/Nowy Świat Muzyki Mutsumi NeiroSutari „Temat rzeka” – improwizacja/muzyka/taniec

Zdjęcie: Warszawa/Nowy Świat Muzyki Mutsumi NeiroSutari „Temat rzeka” – improwizacja/muzyka/taniec

Opera Bałtycka "Wieczór latynoamerykański", materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Rzeka jest źródłem wody. Jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Jest życiodajną siecią. Jej bieg wyznacza kierunki. Jest drogą, która ułatwia ekspansję i międzyludzką komunikację. Jest szlakiem dla podróżujących, źródłem pokarmu, naturalną granicą, oddzielającą swojski świat od obcego. Jest miejscem spotkań, wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści. Rzeka to żyły Matki Ziemi. Jest święta. Jest nieposkromiona. Jest ścieżką prowadzącą do zaświatów. Rzeka kojarzy się z przemijaniem, ruchem i czasem. Temat rzeka jest niewyczerpany.

Trio muzyczne Sutari inspirujące się polską muzyką tradycyjną oraz Mutsumi & Neiro z Tokio – duet taneczny osadzony w kulturze japońskiej – podzielą się owocem swojego spotkania. We wspólnym działaniu, połączeni bogatą wyobraźnią artystyczną, wykreują światy ponad odległością geograficzną.

Temat Rzeka to artystyczne rozważania nad pięknem różnorodności kulturowych i wrażliwości w odbieraniu świata, przyrody i sztuki.

Mutsumi & Neiro

www.mutsumineiro.com
Japoński duet butoh. Od swojego pierwszego spotkania w Kazuo Ohno Dance Studio tańczą w duecie, traktując taniec jako świętowanie. W 2016 roku założyli „Galerie Ame” w Higashisumida Tokyo gdzie do dziś prowadzą przestrzeń warsztatową i scenę spektakli tanecznych. Pracując w wielu krajach, Japonii, Izraelu, Polsce, Niemczech i Indonezji, zawsze obierają nowy kierunek w swojej pracy.

Mutsumi – tancerka butoh. Rozpoczęła naukę baletu klasycznego w wieku trzech lat. We wczesnych latach liceum trenowała gimnastykę artystyczną. Studiowała w Tokyo Women’s College of Physical Education. W 2009 roku przyjechała do Tokio, aby uczyć się pod okiem Yoshito Ohno w Kazuo Ohno Dance Studio, gdzie poznała swojego partnera Neiro.

Neiro – uczył się organicznej sztuki mimu pod okiem japońskiego artysty mima, Jidai, a następnie taniec butoh w studiu Yoshito Ohno. W 2010 roku studiował w Warszawie sztukę mimu w studium Stefana Niedziałkowskiego pod okiem mistrza. Zagrał główną rolę w przedstawieniu Tożsamość/Identity (Teatr IMKA, 2012). W czerwcu 2012, wystawił własne przedstawienie pantomimiczne na Scenie Lubelskiej 30/32 pod tytułem Cisza kwiatów/花静”.

Sutari lto siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Kasia Kapela, Basia Songin, Zosia Zembrzuska eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. „Sutari” oznacza „współbrzmieć”. Jesienią 2015 roku zespół zaprezentował swoją twórczość w ramach największych międzynarodowych targów muzyki świata WOMEX 2015, a kilka miesięcy później wystąpił na międzynarodowych targach Folk Alliance w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Grupa Sutari jako jeden z niewielu zespołów polskich i europejskich nagrała sesję muzyczną dla kultowego amerykańskiego radia KEXP.

Artystki z Sutari nagrały dwie płyty długogrające WIANO i OSTY oraz zrealizowały spektakl muzyczny pt. Watermelon. Wraz zespołem Lautari stworzyły muzykę do spektaklu Teatru Polskiego Radia pt. Lilla Weneda w reżyserii Darka Błaszczyka. Opracowały również koncert na żywo do filmu niemego Dzika Kotka z Polą Negri w roli głównej.
www.sutari.pl

BILETY: Ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów. Dla dzieci do lat 7 wstęp wolny.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Warszawa: Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close