Warszawa/Orientacja: Taniec. AFRYKA: Faustin Linyekula „Le cargo”

Zdjęcie: Warszawa/Orientacja: Taniec. AFRYKA: Faustin Linyekula „Le cargo”

Fot. z materiałów Nowego Teatru.

Wersja do druku

Udostępnij

„Opowiadam historie, ale nie jestem tu i teraz po to żeby mówić. Jestem tu po to żeby tańczyć”

W przejmującym i intymnym solo Le cargo Faustin Linyekula prowadzi widza przez bogatą i burzliwą historię Konga. Poznajemy historię jego powrotu do Obilo, wioski w Kongo, w której spędził dzieciństwo. Historyczne migawki z kongijskiej wioski stają się pretekstem do zadawania sobie pytań: co to znaczy tańczyć? Czy można tańczyć poza kontekstem swojego pochodzenia i historii? Jakie znaczenie ma naprawdę taniec i …sztuka jeśli nieustająco musisz konfrontować się z wojną, kryzysem, wojną, kryzysem i tak w kółko? Dotykający i silnie skoncentrowany taniec, monolog ruchów i gestów są poszukiwaniem śladów przeszłości, która jeszcze długo pozostanie niezrozumiana. Nasycony sugestywną muzyką i silną osobistą narracją, Linyekula zjawiskowo bada związek ciała z tańcem – językiem, który od ponad dekady służy mu do opowiadania historii swojego kraju.

Choreografia i wykonanie : Faustin Linyekula

Muzyka: Flamme Kapaya i perkusiści z Obilo.

Produkcja: Studios Kabako / Virginie Dupray, koproducent: Centre national de la danse , przy wsparciu DRAC Ile-de-France

W spektaklu wykorzystano fragmenty wystąpień: Achille Mbembé, Wole Soyinka i Stuarta Hall, które są częścią panelu dyskusyjnego Les „Post-colonial studies” en débat zorganizowanego w ramach cyklu Africa Remix w Centre Pompidou w czerwcu 2005 roku.

 

Faustiun Lineyekula:  tancerz, choreograf, pieśniarz pracujący i mieszkający w Kisangani (Demokratyczna Republika Konga). Założyciel i pomysłodawca Studios Kabako – przestrzeni poszukiwań i działań twórczych, skupiającej twórców tańca współczesnego i teatru. Spektakle Linyekuli były wielokrotnie prezentowane na Festiwalu Teatralnym w Avinionie, P.A.R.T.S. w Brukseli, na wiedeńskim ImPulsTanz a ostatnio na Crossing The Line Festival w Nowym Jorku.

Bilety na spektakle w cena 30zł/ wejściówki 15zł

W kasie Nowego Teatru

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Nowy Teatr, Hala warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close