Warszawa: Paulina Wycichowska & Malwina Paszek „CICHA!”

Zdjęcie: Warszawa: Paulina Wycichowska & Malwina Paszek „CICHA!”

Fot. Katarzyna Majewska.

Wersja do druku

Udostępnij

CICHA! jest symboliczną podróżą przez życie kobiety od wczesnej młodości do śmierci, metaforycznie zaprezentowaną na scenie przez dwie artystki: choreografkę i aktorkę teatru tańca – Paulinę Wycichowską oraz kompozytorkę, multiinstrumentalistkę i śpiewaczkę – Malwinę Paszek.  Za oprawę scenograficzną i reżyserię światła odpowiada natomiast Aleksandr Prowaliński.

Dwie bohaterki spektaklu przeżywają kalejdoskop zmieniających się stanów, odmierzanych zegarem pór roku. Połączone nicią bliskich, siostrzanych więzi, zanurzają się w rytuały towarzyszące istotnym momentom kolejnych kobiecych inicjacji. Stopniowo odkrywają siebie i otaczający świat w drodze ku dojrzałości. Poznają i konfrontują się z jego granicami. Przeglądają się w lustrze miłości i śmierci. Snują poetycką refleksję nad kobiecością i jej atrybutami, nad poszukiwaniem wewnętrznej mądrości. Konfrontują się z przemijaniem oraz widmem starości i odchodzenia.

Proces twórczy spektaklu oparty był na poszukiwaniu szeroko rozumianych inspiracji słowiańskich, co znalazło odzwierciedlenie zarówno w treści, jak i w formie artystycznych działań. W jego ramach odbyły się spotkania w kręgu kobiet z Polski, Ukrainy i Białorusi, które umożliwiły międzykulturową wymianę wiedzy na temat rytuałów, pieśni, przyśpiewek, przypowieści i historii rodzinnych.

Na scenie taniec i muzyka współistnieją równoprawnie. Tradycyjne i współczesne motywy przekornie się przeplatają. Ruch, słowo, śpiew i gra na instrumentach tworzą swoisty teatr tańca osadzony w plastycznym świecie pachnącym baśnią.

 

Za górami, za lasami…

CICHA!  (ang. tytuł: S!LENT)

Reżyseria i choreografia: Paulina Wycichowska

Muzyka: Malwina Paszek

Scenografia, reżyseria światła i kostiumy: Aleksandr Prowaliński

Dokumentacja fotograficzna projektu: Katarzyna Majewska

Produkcja: Fundacja „Art-On”

Partnerzy: Scena Wspólna w Poznaniu, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Dom Kultury Kadr w Warszawie

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania

Prapremiera: 11 października 2019 na Scenie Wspólnej w Poznaniu

Na scenie:

Paulina Wycichowska – ruch i taniec

Malwina Paszek – śpiew, akompaniament muzyczny

…i na opak.

Czas trwania: 60 min

Wiek uczestników: od 16 lat

Strona spektaklu:

https://www.facebook.com/Cicha.Silent/

Biogramy artystyczne twórców:

Paulina Wycichowska – choreografka, wykładowczyni akademicka, pedagog tańca i tancerka, arteterapeutka, trenerka Pilates core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I mind the step. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu i London Contemporary Dance School (University of Kent), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (muzyka kościelna), Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (arteterapia).  Przez 17 lat była związana zawodowo  z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreografka, obecnie jest artystką niezależną. Autorka ponad dwudziestu dzieł choreograficznych, swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Wykładowczyni na kierunku Taniec w kulturze fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Jest pedagogiem tańca współczesnego, technik modern i choreologii. Prowadzi również autorskie zajęcia z tańca kreatywnego opartego na teorii ruchu Rudolfa Labana. Jest także trenerem grupowym i personalnym metody Pilates Core, koncentrującej się na stabilizacji głębokiej kręgosłupa. Współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce, realizując warsztaty tańca współczesnego, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania. Prowadziła również gościnne masterclasses z tańca współczesnego i technik modern poza granicami Polski, m. in w Izraelu, Norwegii, Islandii, Niemczech, Portugalii, Rosji i na Łotwie. W 2013 roku była kierownikiem artystycznym projektu 5 zmysłów e.MOTION, obejmującego wydarzenia i warsztaty taneczno-teatralno-ruchowe dla osób z różnymi grupami niepełnosprawności oraz organizatorką multidyscyplinarnych konferencji: Człowiek w świecie fizycznym i metafizycznym” (Collegium Da Vinci w Poznaniu) oraz I Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Dance Connections poświęconej tematyce tańca w obszarze nauk  o zdrowiu (AWF Poznań). Jest także aktywną członkinią Polskiego Forum Choreologicznego.

Laureatka Nagrody Miasta Poznania dla Młodych Twórców za spektakl Stop non stop (2001), stypendystka British Council (1996), danceWEB na festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu (1998), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2006 roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie Pointe to Point, zorganizowanym przez ASEF Asia – Europe Foundation, podczas którego współpracowała z artystą międzynarodowej sławy, Benem Cabrera. W 2011 roku otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, a w roku 2013 została wyróżniona stypendium adresowanym do wybitnych twórców w różnych dziedzinach sztuki.

Malwina Paszek – muzyk, multiinstrumentalistka, śpiewaczka. Studia na poznańskiej Akademii Muzycznej (teoria muzyki) ukończyła w 2011 roku. Prace licencjacką i magisterską poświęciła problematyce muzyki na lirę korbową. Praca licencjacka dotyczyła transkrypcji utworów Vivaldiego na ten instrument, natomiast praca magisterska odnosiła się do muzyki współczesnej. Wykonuje na lirze muzykę tradycyjną, współczesną i barokową. Gra na takich instrumentach jak lira korbowa, akordeon, karimba, cytra – w tym autoharp, cymbały i fortepian, jest śpiewaczką, zajmuje się muzyką tradycyjną od wielu lat. Pasjonuje się lirą korbową.

Muzyk i menadżerka  zespołu Vidlunnia (2010-2013) wykonującego pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. Od 2012 roku prowadzi warsztaty śpiewokrzyku w Poznaniu. Od kilku lat współtworzy grupę śpiewaczą Droryje. Zajmuje się też muzykę bałkańską i kabaretową w duecie „Ludożercy z innej wsi” wraz z Tomkiem Grdeniem (akordeon, cytra, śpiew). Komponuje muzykę do przedstawień Teatru Lalek „Bum Cyk Cyk” oraz do filmów niemych (Kwartet Bedebede & Purandare).  Kilkukrotnie grała na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010; Ale Kino! 2011 film 11 Diabłów, 2012 Za borem za lasem). Podczas 42 edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”.wykonywała (śpiew tradycyjny) wraz z orkiestrą „Amadeus” utwór Barbary Kaszuby pt. Głosy gór. Ten sam utwór wykonała także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Współpracuje z kompozytorką Lidią Zielińską, wykonała dwukrotnie Zagubione Ogniwo (Premiera – Festiwal Kody 2014 roku oraz podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej 2015 roku).

Aleksandr Prowaliński – malarz, grafik, scenograf, reżyser światła. Urodzony w Białorusi. Absolwent Mińskiego Państwowego Uniwersytetu im. Glebowa na Wydziale Malarstwa i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. W swoich pracach i projektach teatralnych zwraca szczególną uwagę na rolę obiektów oraz organizację przestrzeni za pomocą barw,  które ciężko umieścić na kolorystycznym spektrum. Jego wrażliwość oscyluje między monochromatycznymi płaszczyznami i głębią uzyskaną dzięki rozwarstwieniu i nabudowywaniu świetlnych planów – Prowaliński szuka w półcieniu, stroni od kategorycznych kolorów, zatrzymuje się o ton niżej, tam gdzie nie są one jeszcze w pełni wyartykułowane i dlatego podążyć mogą w każdą stronę.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Dom Kultury KADR, ul. Rzymowskiego 32

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close