
Fot. A. Sherer
Fot. A. Sherer
Teatr Druga Strefa zaprasza na pokaz spektaklu Rytuał 23 albo obrazy ze śmierci wodza Piotra Mateusza Wacha. Tekst spektaklu powstał na podstawie: Juliusz Cezar Williama Szekspira (w przekładzie Leona Urlicha); O wojnie galijskiej Gajusza Juliusza Cezara, O wojnie domowej Gajusza Juliusza Cezara, Gajusz Juliusz Cezar Aleksandra Krawczuka. Gajusz Juliusz Cezar to wielka postać historyczna, która stała się inspiracją niezliczonych artystów. Przedstawiany jako genialny strateg, dyktator, literat czy kochanek, otoczony jest zawsze mroczną atmosferą tajemnicy, zdrady i śmierci. Przewrotnie jednak Szekspir sztukę zatytułowaną jego imieniem nie poświęcił jemu, a problematyce władzy, lojalności oraz wewnętrznej walki pomiędzy patriotyzmem a przyjaźnią.
Piotr Mateusz Wach, podążając tropem spektaklu Ryszard. Ciało z gniewu, postanawia zmierzyć się z kolejnym legendarnym, szekspirowskim bohaterem.
Inspirując się japońskim tańcem butoh, artysta poświęca swoje ciało, aby wykreować skomplikowany konstrukt psychologiczny postaci wielkiego rzymskiego wodza, przedstawiając go w sytuacji skrajnej i ostatecznej.Zdradzony, osamotniony i bezsilny Cezar musi zmierzyć się portretem wykreowanym przez otaczających go spiskowców, aby rozliczyć się z własnymi błędami i zatracić się w nieskończonym tańcu śmierci.
Zdradzony, osamotniony i bezsilny Cezar musi zmierzyć się portretem wykreowanym przez otaczających go spiskowców, aby rozliczyć się z własnymi błędami i zatracić się w nieskończonym tańcu śmierci.
Koncepcja, choreografia, wykonanie: Piotr Mateusz Wach
Wokal: Julia Kępisty
Grafika: Leonardo Grillo
Oświetlenie: Łukasz Sasko
Montaż: Bartosz Cybowski
Premiera: 3 sierpnia, SzekspirOFF Festiwal 2017 w ramach XXI Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Spektakl stworzony podczas rezydencji artystycznej project:life na Islandii.
Po spektaklu organizatorzy zapraszają na dyskusję.
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawa.