Warszawa/PODAJ DALEJ 2014: Pokaz szkiców teatralnych inspirowanych „Świętem wiosny”. Opieka: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Zdjęcie: Warszawa/PODAJ DALEJ 2014: Pokaz szkiców teatralnych inspirowanych „Świętem wiosny”. Opieka: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Pokaz szkiców teatralnych inspirowanych Świętem wiosny Igora Strawińskiego przygotowanych przez grupy młodzieżowe uczestniczące w projekcie PODAJ DALEJ 2014.

Grupy pracowały od kwietnia do czerwca, a następnie we wrześniu 2014 pod kierunkiem instruktorów Stowarzyszenia Sztuka Nowa. Korzystając z techniki teatru fizycznego, grupy przygotowały krótkie formy teatralne, ukazujące dwa odmienne spojrzenia na Święto wiosny –  główny temat tegorocznej edycji projektu PODAJ DALEJ.

Punktem zainteresowania obu grup stała się sytuacja jednostki wobec zbiorowości, znaczenie rytuału w życiu współczesnego młodego człowieka, czy problem jego więzi z naturą. W jednym spektaklu główną inspirację stanowiły teksty literackie odwołujące się do Święta Wiosny, w drugim – powstałe na przestrzeni ponad stu lat choreografie do utworu Igora Strawińskiego.

Teatr Maska| Sochaczew| Opieka artystyczna: Dawid Żakowski

Oto jest historia pewnej wiosny, wiosny, która była prawdziwsza, bardziej olśniewająca i jaskrawsza od innych wiosen, wiosny, która po prostu wzięła serio swój tekst dosłowny… – tymi słowami z opowiadania Brunona Schulza rozpoczyna swoją historię o wiośnie Teatr Maska. Partytura muzyczna Święta wiosny została tu przełożona na postmodernistyczną ścieżkę dźwiękową.

Szkic przedstawia dwie równoległe historie. Jedna snuta z perspektywy mikrospłeczności ogarniętego szałem zbiorowego pędu cywilizacyjnego, druga z perspektywy jednostki poszukującej alternatywnych form relacji z naturą. Przy tworzeniu autorskiego scenariusza młodzi aktorzy inspirowali się tekstami Artura Rimbauda, Davida Thoreau i Wacława Niżyńskiego, w których można doszukiwać się głoszenia idei powrotu do natury oraz pionierskich manifestów współczesnych ekologów.

Czas trwania: 30 minut

Występują: Aleksandra Gersz, Katarzyna Fornalska, Justyna Kania, Aleksandra Maciejewska, Karolina Miałkos, Agnieszka Olender, Zuzanna Paduch, Konrad Paluchowski, Małgorzata Popławska, Dawid Rębowski, Olga Siekierska

Młodzieżowa grupa Stowarzyszenia Sztuka Nowa (Warszawa)

Opieka artystyczna: Dawid Żakowski, Małgorzata Suś i Maciej Tomaszewski

***

Unosząca się kurtyna odsłania surowy i dziki krajobraz, pełen głazów i skał, pośród których nieruchomo siedzą dwie grupy: chłopcy i dziewczęta. Siedzą wpatrzeni, czekając na znak świętego kamienia – tak było 101 lat temu. To fragment libretta Święta wiosny Igora Strawińskiego w choreografii Wacława Niżyńskiego.

Grupa teatru fizycznego Stowarzyszenia Sztuka Nowa prowadzona przez młodych performerów Małgorzatę Suś i Macieja Tomaszewskiego przygotowała własną wersję fragmentu tego klasycznego dzieła. W pokazie pojawią się struktury ruchowe inspirowane pojęciami takimi jak „rytuał” czy „ofiara”.

Inspiracją były dotychczas powstałe choreografie Święta wiosny, m.in. Wacława Niżyńskiego, Maurice’a Bejarta, Piny Bausch, tekst libretta utworu, ale też codzienne gesty i czynności, wykonywane bezrefleksyjnie, pozwalające utrzymać życie w uspokajającej porządkującej je powtarzalności. Dyskusje o współczesnych wymiarach rytualności i realizowaniu się kategorii ofiary w dzisiejszym świecie dotykały relacji społecznych i relacji płci. W procesie treningu fizycznego wypracowane zostały struktury choreograficzne oraz indywidualne improwizacje uczestników, które stworzyły słowno-ruchową partyturę tego szkicu teatralnego.

Czas trwania: 20 minut

Występują: Aleksandra Kostrzewa, Aleksandra Olszowska, Aneta Szabelewska, Gabriel Żochowski, Jan Borek, Kamil Polański, Karolina Szczypek, Kinga Osowska, Martyna Falkowska, Maciej Tomaszewski, Ruth Madule, Bianka Filonowicz.

WSTĘP WOLNY.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close