Warszawa: Pokaz filmu i premiera książki „Basiu, zatańczymy…”

Zdjęcie: Warszawa: Pokaz filmu i premiera książki „Basiu, zatańczymy…”

Kadr z filmu "Basiu, zatańczymy..."

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Artystyczna PERFORM zaprasza na premierę film i albumu fotograficznego (oba pod tym samym tytułem) Basiu, zatańczymy... Za ich pomocą fundacja przypomina postaci największych gwiazd baletu XX wieku – Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy – ikon stylu lat 50-tych i dawnych „celebrytów” sceny baletowej.

W tym klasycznym czarno-białym dokumencie przenoszącym nas w czasy „zimnej wojny” wzięła udział plejada znakomitych tancerzy, choreografów i ludzi kultury, którzy w czasie swojej pracy twórczej osobiście zetknęli się z portretowanymi artystami – m.in. Barbara Sier-Janik, Sławomir Pietras, znawca opery i baletu oraz choreograf Emil Wesołowski.

Choreografka Anna Hop wraz z tancerzami: Izabelą Milewską i Adamem Kozalem specjalnie na potrzeby filmu przygotowała własną interpretację układu z The Man I love wg George’a Gershwina. Oryginalna choreografia była sceniczną perełką, dzięki której Bittnerówna i Gruca w 1956 roku otrzymali ważną europejską nagrodę na konkursie baletowym we włoskim Vercelli.

W wywiadach wzięli też udział tancerze Polskiego Baletu Narodowego – Marta Fiedler i Dominika Krysztoforska i choreograf Robert Bondara. Kuratorami i pomysłodawcami całego przedsięwzięcia są Paulina Święcańska oraz reżyser filmu Piotr Janowczyk.

Za początek projektu można uznać październik 2018 roku, kiedy to, z okazji 100-lecia ZASP-u (Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji) odbyła się wystawa fotograficzna Basiu, zatańczymy…. Zaowocowała ona stworzeniem materiału cennego nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale także przypominającego o wielkich postaciach polskiej sceny baletowej. W ramach ekspozycji powstały wywiady z przedstawicielami warszawskiej sceny baletowej, ukazujące, jak dorobek Bittnerówny i Grucy inspiruje współczesnych ludzi tańca.

Sukces wystawy sprawił, że naturalnym krokiem wydało się wydanie albumu fotograficznego i filmu dokumentalnego, które upamiętniają Barbarę Bittnerównę i Witolda Grucę. Album Basiu, zatańczymy… składa się z wyselekcjonowanych zdjęć wraz z komentarzem do sztuki tańca i historii fotografii, a film dokumentalny to zbiór wywiadów ze współczesnymi gwiazdami tańca klasycznego i ludźmi kultury.

Organizator projektu: Fundacja Artystyczna PERFORM

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

Partner: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close