Cieszący się międzynarodowym uznaniem spektakl Gravity niemieckiego Teatru Un-Label będzie można zobaczyć w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pokaz spektaklu to kolejna odsłona międzynarodowego programu Pokaż język rozwijanego przez Centrum Sztuki Włączającej, nową instytucję na mapie Warszawy, popularyzującą sztukę inkluzywną.
Gravity to performans, który radykalnie zmienia myślenie o tym, co może być impulsem i ramą dla ciał tańczących i performujących na scenie.
Wyobraźmy sobie przypadkowe spotkanie w metrze i dwie osoby, które wpadają na siebie i wyraźnie na siebie oddziałują. Możemy nazwać to chemią, która każe szukać pierwszego, drugiego kontaktu. Dotyk staje się ścieżką, która prowadzi dwójkę bohaterów w swoją stronę, a ich alternatywna komunikacja poszerza myślenie o tym, czym może być język i jak możemy porozumiewać się niewerbalnie, czerpiąc choćby z najprostszych praw fizyki i przyciągania.
Gravity to spektakl taneczny, którego scenariusz został stworzony na podstawie poetyckiej audiodeskrypcji. Teatr Un-Label w zaskakujący sposób odwraca proces tworzenia i kwestionuje przyjęte założenia związane z inkluzywną komunikacją. Język migowy i język wizualny zostają przez twórców włączone w choreografię.
Interdyscyplinarny, mieszany kolektyw artystyczny Un-Label to w Niemczech synonimem artystycznej innowacyjności i różnorodności. Grupę tworzą artyści i artystki z całej Europy. Ich spektakle i performanse z artystami z ograniczeniami i bez wyznaczają nowe standardy w sztukach performatywnych.
Twórcy:
Koncepcja, dramaturgia i reżyseria: Costas Lamproulis (Grecja)
Scenariusz: Max Greyson (Belgia)
Choreografia, taniec i wykonanie: Sarah „Sarena” Bockers & Dodzi Dougban (Niemcy)
Muzyka i kompozycja dźwiękowa: Filippos Zoukas (Grecja)
Grafika: Tim Stadie (Niemcy)
Kostiumy i scenografia: Sarah Haas (Niemcy)
Reżyseria światła: Christian Herbert
Choreografowie towarzyszący: Despina Bounitsi (Grecja) i Wagner Moreira (Niemcy)
Muzyka (flet): Ine Vanoeveren (Belgia)
Tłumaczka języka migowego: Stella Papantonatos & Konstanze Bustian (Niemcy) (Scarabee)
Doradca ds. międzynarodowego języka migowego: Rafael Grombelka (Niemcy)
Doradca wizualny w języku narodowym: Eyk Kauly (Niemcy)
Doradcy dla osób niedowidzących: Franziska Wilke & Andrea Eberl (Niemcy)
Producent kreatywny: Lisette Reuter (Niemcy)
*scenariusz został napisany przez Maxa Greysona w ramach artystycznego projektu badawczego w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii, dotyczącego opracowania zintegrowanej artystycznie audiodeskrypcji.
Un-Label
Zróżnicowana i wyjątkowo kreatywna grupa artystyczna Un-Label Performing Arts Company skupia artystów i artystki z całej Europy. Kolejne prace kolektywu wyznaczają nowe standardy dla wschodzących artystów z i bez niepełnosprawności. Un-Label wspiera nowe talenty przez otwarte warsztaty i kursy mistrzowskie, jednocześnie łącząc międzynarodowych naukowców, naukowczynie, ekspertów i ekspertki z inkluzywną sceną kulturalną, organizując nie tylko wydarzenia teatralne, performatywne, taneczne, lecz także sympozja, projekty badawcze i warsztaty interdyscyplinarne.
***
O programie Pokaż język:
Pokaż język to międzynarodowy program Centrum Sztuki Włączającej, którego celem jest pokazanie polskiej publiczności najlepszych i najbardziej ciekawych artystycznie przykładów europejskiej sztuki inkluzywnej. Główną ideą programu jest rozwijanie nowego języka sztuk performatywnych i teatru oraz otwieranie drzwi twórczości różnorodnych artystów i artystek, wnoszących w swoje prace nowe języki i estetyki: neuroróżnorodność, alternatywną motorykę, język migowy, czy poetycką audiodeskrypcję. Prace zaproszonych twórców i twórczyń wnoszą nową jakość i zmieniają myślenie o tym, jakie kryteria powinna spełniać sztuka. Program Pokaż język pokazuje rewolucję w teatrze i performansie, która odbywa się na świecie i której Polska już jest częścią. Partnerami programu są Akademia Teatralna w Warszawie i jej filia w Białystoku, a także norweska organizacja interart_s.
Przez półtora roku, do kwietnia 2024, na różnych scenach w Warszawie przeentowane są spektakle i performanse takich twórców, twórczyń i grup jak: Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Dominika Feiglewicz i Fundacja Migawka, Kierstji Horn, Daniel Kotowski, Miya Masaoka, Tori Wranes, Un-Label Performing Arts Company, Aleksandra Skotarek i Teatr 21, Chris Pavia, Diana Niepce, czy Karolina Wiktor.
Kuratorkami programu są Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Wielgus.