Warszawa/Polska Sieć Tańca 2020/21: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak „Manhattan”

Zdjęcie: Warszawa/Polska Sieć Tańca 2020/21: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak „Manhattan”

Aleksander Joachimiak "Manhattan"

W ramach Polskiej Sieci Tańca 2020/21 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz spektaklu Manhattan według koncepcji, w choreografii i wykonaniu Danieli Komędery-Miśkiewicz i Dominiki Wiak. Organizatorem wydarzenia i partnerem Sieci jest Centrum Sztuki Teatru i Tańca w Warszawie/Teatr Tańca Zawirowania.

Wersja do druku

Udostępnij

Musimy się zniszczyć albo pokochać.

Bomba atomowa to najpotężniejsza broń, jaką stworzył człowiek. Jej siła sprawia, że w bliskim otoczeniu eksplozji materia przepada. Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej bomby atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę.

Zrzucenie bomby little boy na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Sam Projekt Manhattan wywołał początkową falę euforii (po kapitulacji Japonii), potem zaś poczucie niepokoju nad siłą sprawczą przemocy, do jakiej człowiek jest w stanie się posunąć.

Twórczynie poszukują inspiracji w przeciwległych doświadczeniach: w brutalności i kruchości, w cierpieniu i pięknie. Szukają piękna utopii w rzeczywistości spirali przemocy, z której trudno się wyrwać. Dziś coraz trudniej wyznaczyć linię między rzeczywistościami wojny i pokoju, w jaki sposób więc przejmować się sprawami, na które nie mamy żadnego wpływu

W przedstawieniu artystki podejmują szereg pytań, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy zawsze da się powiedzieć kto atakuje a kto jest ofiarą Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed wyprodukowaniem tego, co wyprodukować potrafi Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją przemocy Czy zwycięstwo musi być totalne

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak
Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO)
Projekcja wideo: Natan Berkowicz
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Gość specjalny: Adam Tyson Cisowski
Projekt plakatu, ulotki: Aleksander Joachimiak
Zdjęcia promocyjne: Dominik Więcek
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
Współpraca: Living Space Theatre

Zrealizowano w ramach programu Młodzi na scenę Teatru ROZBARK oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa przyznanego Dominice Wiak. Współfinansowanie ze środków Miasta Bytom.

Daniela Komedera, fot. Łukasz Saturczak

Dominika Wiak, fot. Aleksander Joachimiak

„Manhattan”, fot. Dominik Więcek

„Manhattan”, fot. Dominik Więcek


***

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie.

Aktualny sezon Sieci, z uwagi na pandemię, został rozciągnięty na dwa lata. PST 2020/21 tworzy 14 Partnerów, prezentujących 11 spektakli tanecznych z udziałem niemal 100 artystów. Wszystkie sieciowe pokazy, które ze względu na zamknięcie teatrów dla publiczności lub skutki COVID-19 nie mogły się odbyć w 2020 roku, zostały przeniesione na rok 2021, do końca którego planowych jest ponad 50 pokazów w całym kraju, z poszanowaniem obostrzeń i aktualnych wytycznych. Więcej: www.pst.info.pl

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Instytutu Muzyki i Tańca.

Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Polska Sieć Tańca 2020/21

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close