Warszawa: Polski Teatr Tańca „InstynkTY” – reż., konc. Alicja Morawska-Rubczak, chor. Monika Kiwak

Zdjęcie: Warszawa: Polski Teatr Tańca „InstynkTY” – reż., konc. Alicja Morawska-Rubczak, chor. Monika Kiwak

Polski Teatr Tańca „InstynkTY” – reż., konc. Alicja Morawska-Rubczak, chor. Monika Kiwak. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakl InstynkTY, przeznaczony dla dzieci do 3. roku życia.

Wersja do druku

Udostępnij

Będzie to próba odpowiedzi na pytanie, co łączy ludzi i zwierzęta. Jak budujemy bliskość, tworzymy dom, poszukujemy? Poprzez ruch, działania z obiektami, światłem, dźwiękiem chcemy wciągnąć bardzo małe dzieci oraz bliskich im dorosłych do współdziałania opartego o to, co łączy (a jednocześnie współcześnie tak bardzo oddala) ludzi ze światem zwierząt – instynkt.

Jak w tak dorosłym temacie spotkać się z bardzo małym dzieckiem? Tylko i wyłącznie w zaufaniu i wierze w to, że poznawanie świata poprzez ruch, doświadczanie go, rozwój w działaniu są czymś naturalnym – dla dzieci, ich bliskich oraz osób zawodowo zajmujących się tańcem. Z pełną akceptacją i w otwarciu na każdą z obecnych osób tworzyć będziemy opowieść bez słów o spotkaniach, działaniach i relacjach, które leżą w naszej naturze, które każda z istot tworzy od urodzenia. Spektakl zaprasza do bezpiecznej, przytulnej przestrzeni, w której rodziny będą mogły swobodnie eksplorować budowany z ciał i kostiumów tancerzy, sensoryczny świat. Wielość barw i faktur, łagodna muzyka oraz wyważone, włączające do współbycia działania, stworzone zostały w oparciu o wieloletnie doświadczenie twórców spektaklu w realizacji spektakli dla bardzo małych dzieci.

InstynkTY – spektakl z nurtu nowej choreografii – czerpie inspirację ze splotu dzikości przyrody i człowieka. Jego centralnym założeniem jest chęć podzielenia się z publicznością niezwykłością zjawisk natury oraz zachęcenie do przyglądania się otaczającej rzeczywistości jako przestrzeni magii i pięknych relacji.

Realizatorzy:

Reżyseria, koncepcja: Alicja Morawska-Rubczak
Choreografia: Monika Kiwak
Scenografia, kostiumy: Justyna Łagowska
Muzyka: Sebastian Świąder
Artyści-tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Bartosz Dopytalski, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmieczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo NamKung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

Czas trwania: do 45 minut

Premiera: 13 grudnia, godz. 10.30 i 17.00, Polski Teatr Tańca, Małe Studio

Wstęp płatny

***

Biogramy twórców:

Alicja Morawska-Rubczak

Reżyserka, pedagożka teatru, specjalizuje się w dziedzinie teatru i tańca dla dzieci do lat trzech. Tworzy spektakle dla najmłodszych oraz projekty edukacyjne w teatrach w całej Polsce i za granicą (między innymi Norwegia, Japonia, Niemcy, Rosja). Jej spektakle były prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju i na świecie – między innymi w Singapurze, Japonii, Chinach, Norwegii, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie. Należy do International Theatre for Young Audiences Research Network, Small Size Association oraz współtworzy poznańską Art Fraction Foundation.

Monika Kiwak

Pedagożka, performerka, absolwentka Wydziału Tańca w duńskiej szkole Performers House. Praktyki somatyczne i improwizatorskie kieruje głównie do dzieci i rodzin. Z dorosłymi pracuje na polu improwizacji solowych, komponowanych z ciała, wyobraźni i głosu. Stypendystka Art Stations Foundation, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Performers House. Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie, praktykując improwizację z podejściem BMC®.

Justyna Łagowska

Scenografka, autorka kostiumów, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stworzyła ponad 60 scenografii w teatrach polskich i niemieckich. Współpracowała m. in. z Remigiuszem Brzykiem, Markiem Fiedorem, Janem Klatą, Michałem Kmiecikiem, Nikołajem Koladą, Piotrem Kruszczyńskim, Pawłem Łysakiem, Wiktorem Rubinem. Laureatka wielu nagród festiwali teatralnych m. in. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Festiwalu Scenografów i Kostiumologów VizuArt w Rzeszowie.

Sebastian Świąder

Pedagog teatru, animator kultury, muzyk i performer. Tworzy spektakle i działania na styku performansu i teatru, m.in. W Kole (Teatr BAJ, 2016), Dom (Teatr BAJ, 2017), Chanuka (Teatr 21, 2017). Współpracuje z reżyserami przy realizacjach jako pedagog teatru, komponuje i wykonuje muzykę do spektakli, m.in. Mapa i terytorium (reż. E. Marciniak, Teatr Wybrzeże 2016), Chodzi o to (reż. A. Morawska-Rubczak, Teatr Kochanowskiego w Opolu, 2018), Wróg. Instrukcja obsługi (reż. J. Sobczyk, Teatr Zagłębia, 2018), Arianie (reż. Beniamin Bukowski, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, 2021), 1970 (reż. W. Faruga, Teatr Ochoty, 2020).Gra z zespołem muzycznym UGLA i Bardzo Duży Dom.

***

Informacje praktyczne:

InstynkTY to kameralna przestrzeń, w której tancerki i tancerze towarzyszą dzieciom i dorosłym. W naszym spektaklu dorośli współdziałają z dziećmi.

W przestrzeń spektaklu wchodzimy bez butów. Możliwe jest swobodne przemieszczanie się. Prosimy dorosłych, żeby przez cały czas towarzyszyli dzieciom, postarajmy się również wszyscy dbać o swoje bezpieczeństwo i komfort.

Bardzo ważne jest dla nas niehamowanie naturalnych reakcji naszych najmłodszych widzów (śmiech, słowa, gaworzenie, a nawet płacz są dla nas wyrazem emocji i bardzo zależy nam na tym, by dzieci mogły wyrażać je w sposób swobodny).

Jeżeli dziecko poczuje dyskomfort można z nim wyjść i wrócić w każdej chwili.

Prosimy, aby w trakcie przedstawienia nie spożywać pokarmów i napojów oraz o wyłączenie telefonów komórkowych i nierobienie zdjęć.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium, Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Jazdów 2a

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close