Warszawa/Pomada 3: Amareya + Sosnowska + Arszyn „LLIPSSPILL”

Zdjęcie: Warszawa/Pomada 3: Amareya + Sosnowska + Arszyn „LLIPSSPILL”

IMIT

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal Pomada 3 zaprasza na LLIPSSPILL – performans trójmiejskiego Teatru Amareya i graficzki/malarki/pisarki Beaty Sosnowskiej z muzyką Krzysztofa Topolskiego – Arszyna. Punktem wyjścia jest badanie cielesności kobiet – w szczególności ich wagin i nagości, które zostaną zwielokrotnione i powielone za pomocą różnych nośników. 

Waginy stają się częścią szkieletu kobiety, rodzajem tatuaży, nabierają różnych wymiarów, są inskrypcjami, których obecność inspiruje nowy język ciała. Zamierzeniem projektu jest bowiem odejście od estetyzowania, w kierunku nowej „waginalnej” – żywej, zmiennej, drżącej, stającej się na oczach widza estetyki kobiecego performansu. Multiplikacja ciał i wagin, zaznaczona również w tytule instalacji/performansu, ma na celu stworzenie sytuacji, w której widz skonfrontowany z niezliczoną ilością obrazów wagin i nagich ciał, oswoi się z ich wizerunkiem i spojrzy na nie w inny niż dotychczas sposób – w sposób pozbawiony lęku, uprzedzeń i uprzedmiotawiających kobietę erotycznych konotacji. Wagina to z jednej strony zwyczajna część ciała, z drugiej zaś miejsce przejścia – wagina matki, to nasze drzwi do świata.

Beata Sosnowska – graficzka, malarka, rysowniczka komiksów lesbijskich erotycznych, multimedialna poetka, realizatorka filmowa. W swoim dorobku ma realizację multimedialnego tomiku poezji „W cieniu szumiących wind”, którego prezentacje w całości lub we fragmentach miały miejsce m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki Multimedialnej WRO, w CSW Łaźnia, w TVP Kultura. Współtwórczyni projektu multimedialnego „Wykroczenia” (wspólnie z Marią Cyranowicz i Agnieszką Weseli) prezentowanego podczas pierwszej Pomady w Warszawie. Cykl „piczkogramy” prezentowany był w CSW Łaźnia w 2011r. w ramach projektu Szafa Gdańska poświęconemu kulturze trójmiejskiego środowiska LGBTQ. Autorka multimedialnego performensu „Ból trzeba przeboleć” z udziałem Filipa Szatarskiego i Magdaleny Jędry. Autorka ilustracji do „Małej książki o homofonii” Anny Laszuk, rysunków do komiksu „Martwe ptaszki” do scenariusza Agnieszki Weseli prezentowanego na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2010 r oraz opublikowanego w antologii komiksu lesbijskiego „Bostońskie małżeństwa”. Autorka ma też w swoim dorobku publikację w Zeszytach Komiksowych, „Ania Płód” do scenariusza Agnieszki Weseli. Komiks „Futro” był prezentowany na MFGiK w Łodzi w 2011 na wystawie pokonkursowej. Jest wydawczynią niezależnego zeszytu „Historie”. Współpracuje jako rysowniczka z „Trzema kolorami” oraz z „Furią”. www.beatasosnowska.pl

Teatr Amareya – to teatr fizyczny, który wypracował swoją własną metodę pracy twórczej i technikę tańca/aktorstwa, zakorzenioną w butoh, tańcu współczesnym, body art, tradycji teatru laboratoryjnego i współczesnej teorii krytycznej. Teatr Amareya powstał w styczniu 2003 roku z inicjatywy Katarzyny Julii Pastuszak, Agnieszki Kamińskiej oraz Aleksandry Śliwińskiej i od początku istnienia pracuje przy Klubie „Winda” – Gdańskim Archipelagu Kultury. Tancerki Amareya uczyły się u mistrzów japońskiego tańca butoh, takich jak Yukio Waguri, Itto Morita, Mika Takeuchi, Minako Seki, Yumiko Yoshioka, Atsushi Takenouchi, Yuri Nagaoka, Seisaku, Mikami Kayo, Ko Murobushi, Daisuke Yoshimoto, Joan Laage. Teatr prezentował swoje spektakle na festiwalach w Polsce, m.in. podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA 2007, Festiwalu Tańca Butoh (Gdańsk), Gdańskiego Festiwalu Tańca, Festiwalu Gdańska Korporacja Tańca, DIONIZJE (Ciechanów), Tyskich Spotkań Teatralnych, „Wyjście z cienia” (Gdańsk), Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych STTN (Gdańsk), podczas Butoh Barter (Warszawa), podczas Biesiady Teatralnej (Parchowo), Festiwalu Teatrów Studenckich ATENA (Pułtusk), Festiwalu TUTart (Gdańsk), Festiwalu Instalacji Lirycznych (Gdańsk) i innych. Teatr Amareya brał również udział w projekcie „Opening Doors III” organizowanym w Wiedniu przez Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, a także występował poza granicami Polski m.in. w Uppsala Museum Gustavianum w Szwecji, Morishita Studio w Tokio, Mosjøen w Norwegii i in.
Artystki Amareya występowały też i brały udział w międzynarodowych projektach artystycznych takich jak projekt Dream Regime 2011 w Tokio (Japonia), projekt CORNERS (2011-2012), Villkvinnes Seminar Mosjøen Norway 2012, XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia 2011. Wielokrotnie prowadziły też warsztaty tańca, improwizacji i warsztaty głosowe w Polsce, Norwegii, Rosji, Szwecji.
Teatr Amareya współpracuje m.in. z Ośrodkiem Poszukiwań Teatralnych w Bröllinie (Niemcy), z japońskim teatrem Gekidan Kaitaisha kierowanym przez Shimizu Shinjina, z tancerką Joan Laage oraz z niezależnymi muzykami: Krzysztofem Topolskim aka Arszynem, Tomkiem Chołoniewskim, a także z takimi artystami jak Beata Sosnowska, Sopocki Teatr Tańca, Kamila Chomicz. www.teatramareya.pl

Krzysztof Topolski aka Arszyn – elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe i interaktywne. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. W roku 2009 wraz z Mariuszem Warasem stworzył instalacjęFabryka w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, a takż prezentował utwór Folk Science jako część projektu Pandemonium w AC Institute [Direct Chapel] w Nowym Yorku. Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu (2004), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007-2010), oraz Fundacji Wyszehradzkiej w Galerii Skolska 28 w Pradze (2011). Brał udział w wielu festiwalach : Unsound, Line_in : Line_out, Wien Modern ’03 , Stimul ’05 , Echofluxx ’11, Prague, Jazz and Experimental Music from Poland, ’11, London.Grał na perkusji w zespołach: Kobiety oraz Ludzie. Współpracuje, współpracował lub występował okazjonalnie z takimi artystami, kuratorami lub grupami jak : Mariusz Waras, Laurenz Theinert, Daniel Muzyczuk, Tomasz Duda, M.bunio.S, Emiter, Thomas Lehn, Andrew Sharplay, Mikołaj Trzaska, Hoec, Dj Wojak, Wojtek Mazolewski, Ania i Adam Witkowscy, Lukas Jiricka, Tomasz Ziętek, Martin Blazicek, Dominik Bukowski, Hevelius Brass, XV Parowek, Tianna Kennedy, Damian Catera, Łukasz Ciszak, Janusz Mackiwicz, Columbus duo, Paulus, Łukasz Kos, Michał Borczuch, Mazzoll, Oleg Dziewanowski, Tomek Kopcewicz, Dagna Sadkowska, Michał Górczyńki, Teatr Amareya.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Jerozolima, Al. Jerozolimskie 57, Warszawa

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close