Warszawa/ Program performatywny wystawy „Inne tańce”: Maria Stokłosa „Królowa Wody”

Zdjęcie: Warszawa/ Program performatywny wystawy „Inne tańce”: Maria Stokłosa  „Królowa Wody”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach ostatniego Tygodnia performatywnego, towarzyszącego wystawie Inne tańce oraz cyklu Centrum w Procesie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Centrum w Ruchu zapraszają na premierę spektaklu Marii Stokłosy Królowa Wody. Jest to szamańska praktyka improwizacyjna, w której troje artystów o różnych doświadczeniach spotyka się, aby odkrywać i praktykować współczesną magię. Ich intencja wynika z potrzeby zmiany (w sobie, w innych, w relacjach z innymi, w tym kraju, na tej planecie). Ich staraniom towarzyszy figura Królowej Wody, motywacją do działania jest cierpienie wynikające z bezsilności. W tej praktyce ważną rolę odgrywa nieokreślanie, ośmieszania się i zabawa, ale też konkret, świadoma obecność, sytuowanie się w precyzyjnym miejscu. Prosząc widzów o wsparcie artyści podejmują próbę (ponownego) uwierzenia w sprawczą moc sztuki – rytuału, który promieniuje na całą społeczność, daleko poza wąski krąg odbiorców.

Przez ostatnie trzy lata praktyką artystyczną Marii Stokłosy była improwizacja ruchowa budowana na zadaniach. W swojej najnowszej pracy to nie samo działanie czy uwaga choreografki, ale jej intencja zajmuje centralne miejsce. Do projektu artystka zaprosiła menadżerkę kultury i performerkę Katarzynę Sztarbałę oraz Mateusza Kowalczyka – „Szamana Polskiego”, tegorocznego absolwenta ASP w Warszawie.

„Królowa ze swoim ciałem ryzykuje i podejmuje relacje z innymi. Wyprawia się w głąb, zarazem pozostając na powierzchni. Działa, a dopiero potem ocenia. Korzysta ze zgromadzenia widzów. Dzięki ich obecności przedstawienie rozszerza się i rozlewa”.

Praca nie powstałaby bez wsparcia Roberta Steijna, Ricardo Rubio oraz Sodii Zupanc Lotker.

Organizatorzy: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu

Logo Fundacja Burdąg (oryginał)Logo Centrum w Ruchu (oryginał)

Koprodukcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

U-jazdowski logo (oryginał)

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa w ramach programu Centrum w Procesie

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej zamek Ujazdowski, Pracownia, ul. Jazdów 2. Pracownia mieści się na parterze Zamku Ujazdowskiego, za księg

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close