Warszawa/Projekt „ART_AKCJA”: Fundacja ART_comitted „LEM_ONIADA”

Zdjęcie: Warszawa/Projekt „ART_AKCJA”: Fundacja ART_comitted „LEM_ONIADA”

Fot. Katarzyna Szugajew

Wersja do druku

Udostępnij

Dom Kultury KADR zaprasza na pokaz spektaklu LEM_ONIADA Fundacji ART_comitted w reżyserii Waldemara Raźniaka. LEM_ONIADA to spektakl teatralno – taneczny powstały w oparciu o twórczość Stanisława Lema ze szczególnym uwzględnieniem Bajek robotów. Spektakl w swoim założeniu skierowany jest do starszej młodzieży szkoły podstawowej, uczniów gimnazjów oraz liceów. Myślą przewodnią LEM_ONIADY jest próba odtworzenia i zinterpretowania koncepcji przestrzeni wirtualnej – cyber przestrzeni. W tym celu wykorzystane zostały ramy twórczości i wyobraźni Lema. Spektakl nie jest jed nak inscenizacją lektury szkolnej. Jest spektaklem o wartościach i o człowieku, stawia odbiorcy pytanie o jego miejsce w świecie. Pojawiają się w nim uniwersalne tematy i problemy obecnej młodzieży, która coraz częściej żyje wśród antywartości – mechanicznych relacji, mechanicznego ciała, braku komunikacji, ucieczki w sieć, nienawiści – w antyświecie. Spektakl LEM_ONIADA  został nagrodzony I miejscem w Warszawskim Programie Edukacji Kulturalnej 2017 w kategorii organizacji pozarządowych.

O czym marzą i jak się czują w prototypowym wieku lat kilkunastu, pod królewskimi rządami rodziców oraz szkolnych dostojników,  widzowie? Jak się czują i kim są w kosmosie zależności i relacji? Czy rozpoznają siebie w Automateuszu i Elektrinie? Czy wybrzmi z tego Lem? Czy to ważne i ich? Z Bajek robotów i innych gwiezdnych opowieści Stanisława Lema autorzy spektaklu czerpią tematy oraz konwencję bajki, która wcale nie chce przypominać bajki. Przecież młodzież nie wierzy w takie bzdury… A w co wierzy? W dobre początki? W dobre zakończenia? W ruch? A może w wielkie nic? To tak jak autorzy spektaklu. Każde z nich ma swoją wersję – z ciekawości i dla zabawy wprawiają je w ruch i podziwiają, jak wielozadaniową maszyną może być ludzkie ciało. Roboty robią robotę, a oni pytają widzów: „Co to było?” i „Co Wy na to?”.

Obsada:          Magdalena Fejdasz, Paulina Jóźwicka, Jakub Krawczyk

Reżyseria:       Waldemar Raźniak

Tekst:              Paulina Danecka

Scenografia:   Matylda Sałajewska

Muzyka:          Michał Paduch

Czas trwania:  40 min

Projekt jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close