Warszawa/Projekt Taburopa: Agnieszka Błońska „Eintopf”

Zdjęcie: Warszawa/Projekt Taburopa: Agnieszka Błońska „Eintopf”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Komuna //Warszawa zaprasza na pokaz spektaklu Agnieszki Błońskiej Eintopf, będący częścią projektu Taburopa. Poza pokazami spektakli odbędzie się dyskusja i pokaz filmu.

O spektaklu:

Agnieszka Błońska wraz z międzynarodową grupa tancerzy związanych z belgijską grupą kobalt.works przeprowadzała badania tabu w Niemczech. Tytuł ich spektaklu to nazwa niemieckiego dania przypominającego gulasz lub bigos. Różnorodne składniki wymieszane w jednym garnku. Multi-kulti made in Europe. Przedstawienie bada, na czym polega nasza koncepcja współistnienia i  zdolność życia razem. Czworo tancerzy o różnym doświadczeniu (od hip-hopu po szkołę P.A.R.T.S. Anne Teresy De Keersmaeker) i pochodzeniu – za pomocą ruchu i słów – zgłębia ideę tożsamości, przynależności, współistnienia.

„Istota mojego miejsca, przynależności. Odnajdowanie własnej tożsamości. Definiowanie. Zastępowanie. Kształtowanie tożsamości na nowo. Ponowne definiowanie. Nasze historie – czy są naprawdę nasze? Czy są zanurzone w historiach naszych narodów? Kim jesteśmy? Tutaj, w zjednoczonej Europie? Jak – w czasach politycznej poprawności, w świecie  celebrującym fetysz zjednoczenia i współistnienia ponad różnicami – postrzegamy siebie samych, jak widzimy innych? Gdzie są granice? O czym nie chcemy mówić? Czego nie chcemy widzieć?”

(Agnieszka Błońska)

Trailer

reżyseria: Agnieszka Błońska

występują: Angel Kaba, Marielle Morales, Igor Shyshko, Mioko Yoshihara

video: Valerij Lisac.

Agnieszka Błońska – reżyserka i aktorka, pracuje w Polsce i w Anglii. Współpracowała m.in. z Wildworks Theatre, Mercurial Wrestler, DotComedy Theatre, Soho Theatre i National Theatre Studio w Londynie. Wykłada na Falmouth University. Swoje projekty realizowała m.in. w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze i Teatrze Bałtyckim w Koszalinie. W Instytucie Teatralnym reżyserowała m.in. Marię Stuart Słowackiego w ramach projektu Słowacki. Dramaty wszystkie, Był sobie Dziad i Baba oraz Grubasy. W 2013 w Teatrze Ochoty zrealizowała Fale wg Wirginii Woolf. Jej ostatnie spektakle to Once Upon A Time wyprodukowany przez Theatre Bristol oraz At The End Of The Line z chórem 50 Degrees w The Exchange Gallery w Penzance.

Marielle Morales – tancerka, choreografka, absolwentka Dance Conservatory w Bordeaux (Francja). Współpracowała m.in. z Provisional Danza (Madryt) i kobalt.works. W Brukseli założyła grupę Mala Hierba Dance Company.

Angel Kaba – artystka multidyscyplinarna, tancerka i trenerka hip-hopu. Studiowała na Akademii Muzycznej w Brukseli. Prowadzi własną grupę muzyczno-taneczno-teatralną Contre-Tendance, współpracuje z zespołem tańca współczesnego kobalt.works.

Igor Shyshko – tancerz, absolwent klasy baletu i tańca współczesnego na Uniwersytecie Kultury w Mińsku oraz szkoły tańca współczesnego P.A.R.T.S.(Performing Art Research and Training Studios) w Brukseli. Współpracował m.in. z Jonathanem Burrowsem, Thomasem Hauertem, Anne Teresą De Keersmaeker i jej zespołem Rosas.

Mioko Yoshihara – studiowała filozofię i socjologię na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W Japonii występowała m.in. w grupach Golgi Worx dance  i Leni-Basso. W Europie była związana z  P.A.R.T.S. i EDDC/Dance Academy w Arnhem. Wśród twórców z jakimi pracowała są m.in. Maria Clara Villa Lobos, Salva Sanchis, David Zambrano, Sanne van Rijn, Kyung-Ae Ro, Armand van den Hamer.

***

TABUROPA to międzynarodowy projekt teatralno-badawczy, który za pomocą narzędzi sztuk performatywnych zgłębia temat tabu i jego manifestacji we współczesnych europejskich społeczeństwach. Na podstawie badań prowadzonych w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce zostały zrealizowane cztery odrębne przedstawienia, prezentowane po raz pierwszy w maju 2014 na festiwalu Sommerblut w Kolonii.

TABUROPA nie jest typowym „europejskim projektem”, w którym na siłę łączy się ze sobą wątki, państwa, myśli, kolory skóry, techniki performerskie. W spektaklach Błońskiej i Erlena zamiast celebrować wyimaginowaną wspólnotę – demonstruje się raczej wzajemną nieprzystawalność, obcość różnych europejskich mikro-światów. Współistnienie jest bolesne. Pełne wątpliwości, lęków, wzajemnych wyrzutów, nieporozumień, wstydliwych kompromisów. Nie wiemy jak być razem, nie rozumiemy się, nie znamy się, nie jesteśmy nawet siebie nawzajem specjalnie ciekawi, choć udajemy, że owszem, jesteśmy. I dobrze. Zacznijmy tutaj: od niewiedzy, bezradności, fałszywych wyobrażeń, powierzchownych spostrzeżeń, pośpiesznych analogii, od nieufności wobec zadanego tematu, wobec Europy, jej granic i jej wytycznych, wobec nas samych.

 

TABUROPA
Koordynacja projektu: Sommerblut Kulturfestival e.V.
Produkcja: Gregor Leschig, Rolf Emmerich
Opieka artystyczna: André Erlen
Partnerzy: kobalt.works (Bruksela), Teatro Praga (Lizbona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Warszawa), Futur3 (Kolonia)
www.taburopa.eu

TABUROPA – Polska
koordynacja: Joanna Wichowska, Katarzyna Regulska-Lokanga
Asystentki produkcji: Justyna Wielgus, Małgorzata Gąsiorowska
dokumentacja: David Sypniewski & Lena Rogowska
promocja: Daria Odija
www.praktycy.org/taburopa/

Logo Komuna Warszawa (miniaturka)    Logo Taburopa (miniaturka)   Logo Stowarzyszenie Praktyków Kultury (miniaturka)    Logo Krytyka Polityczna (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: siedziba Komuny//Warszawa, ul. Lubelska 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close