Warszawa/Projekt Taburopa: André Erlen „No return”

Zdjęcie: Warszawa/Projekt Taburopa: André Erlen „No return”

Fot. Steve Tanner.

Wersja do druku

Udostępnij

Komuna //Warszawa zaprasza na pokaz spektaklu André Erlen No return, będący częścią projektu Taburopa. Poza pokazami spektakli odbędzie się dyskusja i pokaz filmu. 14 lutego po spektaklu – rozmowa o europejskich tabu, tożsamości i współistnieniu. Prowadzenie: Paweł Soszyński, Dwutygodnik.com.

O spektaklu:

Punktem wyjścia przedstawienia są badania przeprowadzone w grudniu 2013 w Lizbonie przez grupę polskich performerów i niemieckiego reżysera André Erlena. A punktem dojścia jest ciasna, zasłonięta przed okiem widza, niezdefiniowana przestrzeń – (namiot? kryształ? wnętrze głowy?), w której mieszczą  się (i mieszają): przeszłość i fantazja, ocean i ląd, rośliny i ludzie, idee i cielesność. Nie ma tam wstępu, można tylko podglądać ukryte. Jak rozkłada się ciało Portugalii? Jakie koszmary śnią się potomkom Vasco da Gamy? Ile kosztują tajemnice fatimskie? A ile – dobre samopoczucie „lepszej” Europy? I – kto pyta? Jak z perspektywy środka kontynentu – z Polski, z Niemiec – wygląda jego kraniec – kraj zwrócony twarzą do oceanu, dawna kolonialna potęga, dziś pogrążona w kryzysie ekonomicznym? Każdy ma dziś swoją Portugalię – taką, jaką zdoła dostrzec. I na jaką go stać. Kto da więcej?

Tytuł spektaklu nawiązuje do słowa „retornados” – tak nazywano Portugalczyków wracających do kraju z kolonii w Afryce. Ale komentuje również dzisiejsze europejskie lęki: na horyzoncie majaczy katastrofa, a zawrócić nie można. Nie ma powrotu.

Trailer

reżyseria: André Erlen
zespół: Dominika Biernat, Sean Palmer, Joanna Wichowska, Dawid Żakowski
kostiumy i aranżacja przestrzeni: Anna-Maria Karczmarska

André Erlen – reżyser i aktor, absolwent Kunstakademie Düsseldorf, szef artystyczny grupy Futur3w Kolonii, współtwórca festiwalu Globalize Cologne. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień w Niemczech, Polsce, USA, Indonezji i Izraelu. Jego ostatnie spektakle stworzone z teatrem Futur3 to: Zum Golden Leben, Night in Afghanistan, Petersberg I- at the Israeli-Palestinian negotiation table (Nagrody: Najlepsze Przedstawienie w Kolonii, Najlepsze Przedstawienie Polityczne, 2010). Współpracował m.in. z Janem Peszkiem, Revolutions International Theater Festival Albuquerque (USA) i Schauspielhaus Köln.

Dominika Biernat – aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTT w Łodzi. Pracuje m.in. z Michałem Borczuchem, Krzysztofem Garbaczewskim, Mają Kleczewską, Marcinem Liberem. Grała m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, obecnie związana z Teatrem Nowym w Łodzi.

Sean Palmer – aktor, wokalista, beatboxer, absolwent Wydziału Teatru i Sztuki na Manchester Metropolitan University, założyciel i szef chóru Gre Badanie – eksperymentalnego projektu wokalnego. Grał m.in. w spektaklach Michała Zadary i Wojtka Ziemilskiego. Współpracuje z teatrami repertuarowymi i niezależnymi, a także z muzykami jazzowymi i awangardowymi.

Joanna Wichowska – krytyczka teatralna, aktorka, kuratorka, dramaturżka. Grała m.in. w spektaklach Teatru Węgajty, Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice i Double Edge Theatre, USA. Kuratorka projektów sieci teatralnej East European Performing Arts Platform/EEPAP.

Dawid Żakowski – aktor, reżyser i instruktor teatralny. Szef Stowarzyszenia Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa. Współpracował m.in. ze Studium Teatralnym, Teatrem Pieśń Kozła, NeTTheatre, Teatro La Madrugada, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytutem Jerzego Grotowskiego, The Working Party, Teatro Regula contra Regulam, In Zeitgeist Theatre.

Anna-Maria Karczmarska – scenografka, artystka wizualna, kostiumolożka, absolwentka m.in. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa). Jej prace pokazywane były na wystawach zbiorowych (m.in. w New Museum w Nowym Jorku, CSW w Warszawie) i indywidualnych (m.in. Künstlerhaus Dortmund, Mica Moca Project Berlin, Galeria Biała). Projektowała scenografię i kostiumy do spektakli m.in. Michała Borczucha, Krzysztofa Garbaczewskiego, Radka Rychcika, Olivera Frljicia, realizowanych m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, TR Warszawa, warszawskim Teatrze Dramatycznym, Schauspielhaus Düsseldorf.

***

TABUROPA to międzynarodowy projekt teatralno-badawczy, który za pomocą narzędzi sztuk performatywnych zgłębia temat tabu i jego manifestacji we współczesnych europejskich społeczeństwach. Na podstawie badań prowadzonych w Portugalii, Belgii, Niemczech i Polsce zostały zrealizowane cztery odrębne przedstawienia, prezentowane po raz pierwszy w maju 2014 na festiwalu Sommerblut w Kolonii.

 

TABUROPA nie jest typowym „europejskim projektem”, w którym na siłę łączy się ze sobą wątki, państwa, myśli, kolory skóry, techniki performerskie. W spektaklach Błońskiej i Erlena zamiast celebrować wyimaginowaną wspólnotę – demonstruje się raczej wzajemną nieprzystawalność, obcość różnych europejskich mikro-światów. Współistnienie jest bolesne. Pełne wątpliwości, lęków, wzajemnych wyrzutów, nieporozumień, wstydliwych kompromisów. Nie wiemy jak być razem, nie rozumiemy się, nie znamy się, nie jesteśmy nawet siebie nawzajem specjalnie ciekawi, choć udajemy, że owszem, jesteśmy. I dobrze. Zacznijmy tutaj: od niewiedzy, bezradności, fałszywych wyobrażeń, powierzchownych spostrzeżeń, pośpiesznych analogii, od nieufności wobec zadanego tematu, wobec Europy, jej granic i jej wytycznych, wobec nas samych.

TABUROPA
Koordynacja projektu: Sommerblut Kulturfestival e.V.
Produkcja: Gregor Leschig, Rolf Emmerich
Opieka artystyczna: André Erlen
Partnerzy: kobalt.works (Bruksela), Teatro Praga (Lizbona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Warszawa), Futur3 (Kolonia)
www.taburopa.eu

TABUROPA – Polska
koordynacja: Joanna Wichowska, Katarzyna Regulska-Lokanga
Asystentki produkcji: Justyna Wielgus, Małgorzata Gąsiorowska
dokumentacja: David Sypniewski & Lena Rogowska
promocja: Daria Odija
www.praktycy.org/taburopa/

Logo Komuna Warszawa (miniaturka)    Logo Taburopa (miniaturka)  Logo Stowarzyszenie Praktyków Kultury (oryginał)  Logo Krytyka Polityczna (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:15

Warszawa: siedziba Komuny//Warszawa, ul. Lubelska 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close