Warszawa/„Projekt X”: Ivana Müller – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa/„Projekt X”: Ivana Müller – warsztaty

Ivana Müller „Hors-Champ”. Fot. Jean-Philippe Buffereau-Saint-Brieuc

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Projektu X  Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na warsztaty, które  poprowadzi Ivana Müller Hors-Champ. W trakcie tego spotkania artystka opowie o swojej praktyce artystycznej i podzieli się metodami pracy nad prezentowaną w Zachęcie instalacją performatywną Hors-Champ oraz pytaniami, które pojawiły się w trakcie jej powstawania. Uczestnicy wezmą udział w dyskusji dotyczącej idei naturalnych i sztucznych „ekosystemów” oraz „środowisk” i ich potencjału, dzięki któremu można na nowo przemyśleć świat w którym żyjemy. Warsztaty odbędą się w języku angielskim

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/ivana-muller-3

O instalacji performatywnej Hors-Champ (prezentacje 12-13 października godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00)

Ivana Müller jest choreografką, artystką i autorką tekstów. Poprzez swoje projekty choreograficzne i teatralne (performansy, instalacje, prace tekstowe, wideo wykłady, utwory audio, oprowadzania i działania w Internecie) podejmuje refleksję nad polityką spektaklu i spektakularności, bada obszar wyobraźni i tego co wyobrażone, analizuje pojęcie „partycypacji”, pyta o wartości i możliwość ich reprezentacji. Niewyczerpanym źródłem inspiracji są dla niej relacje między performerem i widzem/uczestnikiem.

Artystka posługuje się różnymi formami ekspresji, jednak to teatr pozostaje medium, w którym wypowiada się najpełniej. Jej projekty z ostatnich 12 lat – m. in. How Heavy Are My Thoughts/ Jak ciężkie są moje myśli (2003), Under My Skin/ Pod skórą (2005), While We Were Holding It Together/ Gdy trzymaliśmy to razem (2006), Playing Ensemble Again And Again/ Grając wciąż razem (2008), Working Titles/ Tytuły robocze (2010), 60 Minutes of Opportunism/ 60 minut oportunizmu (2010), Partituur/ Partytura (2011), In Common/ Wspólnie (2012), We are Still Watching/ Wciąż patrzymy (2012-2015), Positions/ Pozycje (2013), Edges/ Na obrzeżach (2016), Conversations Out of Place/ Rozmowy nie na miejscu (2017) – zostały zrealizowane przy udziale najważniejszych instytucji bądź festiwali teatralnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Artystka prezentowała swoje prace również w ramach wystaw sztuk wizualnych, m.in. na Biennale w Wenecji w 2015.

http://www.ivanamuller.com/

***

Warsztaty odbędą się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)

Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?

Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.

Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może roz­wijać się w czasie i opowiadać swoją historię?

Projekt X  wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrze­niach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki).  Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktyw­ne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.

A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik

współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 13:00

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3, w godz. 13.00-15.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close