Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans Magdaleny Ptasznik Mikroklimaty II, który odbywa się w ramach jej rezydencji artystycznej podczas wystawy Projekt X.
Mikroklimaty II to performans w dwóch odcinkach, który odbędzie się w rzeczywistych i powołanych przez wyobraźnię (acz nie niemożliwych ) przestrzeniach galerii. Można przyjść jednego dnia na dowolny odcinek lub dwa razy, żeby poznać całą historię.
odcinek 1:
21 sierpnia (środa), godz. 17.00 lub godz. 19.00, tłumaczenie PJM
22 sierpnia (czwartek), godz. 17.00 lub godz. 19.00
odcinek 2:
23 sierpnia (piątek), godz. 16.00 lub godz. 18.00
24 sierpnia (sobota), godz. 16.00 lub godz. 18.00, język polski i angielski
czas trwania performansu: 60 min
język: polski
Mikroklimaty II – od artystki:
„W ramach rezydencji w Zachęcie będę pracować nad choreograficznymi performansami – oprowadzaniami po Zachęcie i pobliskich przestrzeniach publicznych. Przez trzy tygodnie będę podróżować po tych miejscach i poprzez praktyki choreograficzne eksplorować lokalne ekosystemy i materialne krajobrazy. Podejmę grę z możliwościami doświadczania środowiska – zaburzaniem perspektyw jego postrzegania oraz rozszerzaniem myślenia o nim poprzez powoływanie do życia elementów fikcyjnych.
Wehikułem tej podróży będzie ruch – powolny, z czasem nabierający wyrazistości (transformujący się lub kumulujący się w powtórzeniu) lub szybki niczym niespodziewanie zaburzający wybuch (jak dopełniony akt spadającego meteorytu lub trzęsienie ziemi pozostawiające pęknięcie w skorupie). Będę obserwować, co zmienia on w ciele, materii i środowisku.
Zapraszam do obserwacji mojej podróży. Praktykę choreograficzną będę podejmować codziennie w galerii i pobliskich przestrzeniach publicznych. Zapraszam do włączenia się w działania podczas warsztatów, podczas których, poruszając się i pracując z wyobraźnią, przetestujemy wybrane, rozwijane przeze mnie sytuacje.
Na zakończenie rezydencji zapraszam na serię oprowadzań poprzez różne aspekty doświadczenia przestrzeni, rozwarstwiających to, co pozornie jednowymiarowe, oczywiste. Realizowane w różnych miejscach i odmiennych wcieleniach performanse będą zdarzeniami zanurzonymi w czasie wykraczającym poza ich trwanie. Rozgrywać się będą w planie większych procesów – ludzkiego życia czy pozaludzkim wymiarze czasu materii i natury.
Mikroklimaty wprowadzają w przestrzeń publiczną element zabawy i wyobraźni oraz inną od codziennej obecność (nieutylitarną, nieekonomiczną, performatywną). Tymczasowo zawłaszczają przestrzeń dla niepoważnych celów”.
***
Rezydencja odbywa się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019).
Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?
Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.
Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może rozwijać się w czasie i opowiadać swoją historię?
Projekt X wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrzeniach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki). Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktywne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.
A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?
artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka
kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik
współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro
Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x