Warszawa/„Projekt X”: „W oktagonie” − transformacyjne warsztaty walki, prowadzenie: Florentina Holzinger

Zdjęcie: Warszawa/„Projekt X”: „W oktagonie” − transformacyjne warsztaty walki, prowadzenie: Florentina Holzinger

Fot. Karolin Miernik

Wersja do druku

Udostępnij

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na warsztaty z Florentiną Holzinger W oktagonie − transformacyjne warsztaty walki, które odbędą się w ramach wystawy Projekt X. Uczestnicy dowiedzą się m.in., w jaki sposób można wykorzystać przygotowanie do walki w ringu do tworzenia sztuki, w tym – sztuki tańca.

O warsztatach:

W jaki sposób wykorzystać przygotowanie do walki w ringu do tworzenia sztuki czy tańca? A co będzie, jeśli przygotowanie wojownika stanie się procesem artystycznym? Florentina Holzinger eksploruje wymienność dyscyplin fizycznych jako narzędzi dla tancerzy, twórców i ludzi kreatywnych. W tym samym duchu bada również performatywność współpracy pomiędzy trenerem i trenującym, mistrzem i uczniem, trenerem osobistym i klientem. W ramach warsztatów uczestnicy będą uczyć się, jak zmieniać ciało w broń, którą można wykorzystać do spełniania marzeń.

Aby przystąpić do pracy artystycznej, artystka wykorzystuje proces przygotowań, jaki przechodzą walczący. Uczestnicy rozpoczną warsztaty od wyzwania fizycznego, inspirując się sportami walki oraz treningiem bokserskim. Wspólnie z partnerami będą pracować nad swoją kondycją z tarczami treningowymi i przygotowywać się na sparring — swoiste pas de deux w ringu. W tym celu Florentina zaprosiła Olgę Tucakov, która podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem w zakresie techniki bokserskiej i przygotuje ich do walki.

Ostatniego dnia warsztatów odbędzie się otwarty dla publiczności Fight Club. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Znajomość boksu i kickboxingu nie jest wymagana.

Koszt: 50 zł (2 dni po 3 godziny)

Zgłoszenia: formularz uczestnictwa należy przesłać na adres: informacja@zacheta.art.pl

O prowadzącej:

Florentina Holzinger studiowała choreografię w School for New Dance Development (SNDO), Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Jej solowa praca dyplomowa pt. Silk przyniosła jej nagrodę Prix Jardin d’Europe przyznaną na festiwalu lmPulsTanz w 2012 roku. Artystka współpracowała z Vincentem Riebeekiem, z którym współtworzyła trylogię: Kein Applaus für Scheiße, Spirit i Wellness (2011–2013). Jej drugi utwór solowy, Recovery (premiera: 2015), jest eksperymentalnym podejściem do rozważań na temat traumatycznego wypadku na scenie, któremu uległa artystka, a także stanowi krytyczną analizę różnych rodzajów przedstawień kobiecości oraz możliwości oferowanych przez kobiecą cielesność. Następnie choreografka zainteresowała się sztukami walki wykorzystywanymi jako sposób do przygotowania do pracy artystycznej. Jest również współautorką i wykonawczynią serii internetowej Body and Freedom, zapoczątkowanej w 2016 roku przez Berliner Festspiele. W swojej najnowszej pracy z 2017 roku, zatytułowanej Apollon, wykorzystuje balet George’a Balanchine’a z 1928 roku pod tym samym tytułem. Obecnie pracuje nad projektem TANZ — „błędnej interpretacji” baletu Les Sylphides, w której obok tancerzy klasycznych na scenie wystąpi grupa profesjonalnych kaskaderów. Premiera dzieła odbędzie się w Wiedniu w październiku 2019 roku.

Więcej informacji na: www.zacheta.art.pl

Partner: Austriackie Forum Kultury

Performans odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)

Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?

Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.

Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może roz­wijać się w czasie i opowiadać swoją historię?

Projekt X  wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrze­niach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki).  Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktyw­ne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.

A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik

współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3, w godz. 16.00-19.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close