Warszawa/Radykalna bliskość: „Radykalna bliskość” – dyskusja. Prowadzenie: Mateusz Szymanówka

Zdjęcie: Warszawa/Radykalna bliskość: „Radykalna bliskość” – dyskusja. Prowadzenie: Mateusz Szymanówka

Ramona Nagabczyńska „pURe”. Fot. Maciej Rukasz.

Wersja do druku

Udostępnij

W cyklu Radykalna bliskość Nowy Teatr zaprasza do udziału w dyskusji, która poprowadzi kurator projektu, Mateusz Szymanówka. W spektaklu National Affairs. Sprawy wewnętrzne Izy Szostak, który otworzył cykl Radykalna bliskość, intymność staje się obiektem choreograficznego researchu, a przestrzenna relacja dwóch tancerek punktem wyjścia do refleksji nad jej symbolicznym wymiarem. Szostak, podobnie jak wielu artystów we współczesnych sztukach performatywnych, bada gesty i obrazy troski, opieki, solidarności i miłości, poszukując w nich politycznego potencjału.

W trakcie debaty zaproszeni goście przyjrzą się konfiguracjom bliskości i odległości, które w ostatnich latach proponuje teatr, taniec i performans. Jaki jest status wytwarzanych przez nie tymczasowych utopii? Jak kształtuje je rzeczywistość społeczna i jaką rzeczywistość postulują? Jaki udział ma w niej widownia w czasach partycypacji, immersji i sieciowania?

Uczestnicy: Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Marysia Stokłosa, Iza Szostak (choreografki, performerki, Centrum w Ruchu), Natalia Sielewicz (historyczka sztuki, kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Wojtek Ziemilski (artysta wizualny, reżyser teatralny)

Moderacja: Mateusz Szymanówka

O spektaklach:

Ramona Nagabczyńska: pURe (14 grudnia)

Renata Piotrowska-Auffret: Wycieka ze mnie samo złoto (15-16 grudnia)

Maria Stokłosa: Wychodząc od działania (17-19 grudnia)

Iza Szostak: National Affairs (25-26 października)

***

O cyklu Radykalna bliskość
październik-grudzień 2017
artystki: Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Marysia Stokłosa, Iza Szostak
kurator: Mateusz Szymanówka

Radykalna bliskość przygląda się temu, jak współczesna choreografia prześwietla i przetwarza przestrzenne i symboliczne relacje między nami. Czy taniec możemy rozumieć jako operację na społecznych tkankach albo próbę ponownej negocjacji terytoriów, takich jak ciało, teatr czy rzeczywistość polityczna?

Na program składać będą się prace czterech polskich choreografek: premiery National Affairs Izy Szostak i Wycieka ze mnie samo złoto Renaty Piotrowskiej-Auffret, pokaz spektaklu pURe Ramony Nagabczyńskiej i finał projektu Wychodząc od działania Marysi Stokłosy. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty dla publiczności oraz debata z udziałem artystek i zaproszonych gości.

Prezentowane spektakle i performansy, chociaż odwołują się do zagarniętych przez ekonomię, religię czy władzę kategorii intymności, miłości, opieki czy współpracy, nie poszukują w nich autentyczności. Chodzi raczej o ćwiczenia z niesubordynacji i konfrontację z istniejącymi poglądami i zwyczajami, które kształtują codzienne praktyki bycia ciałem, bycia w świecie i bycia razem. Poddawanie w wątpliwość relacji między bliskim i dalekim, własnym i cudzym albo znajomym i obcym.

W jakich społecznych rytuałach uczestniczy współczesne ciało? Jak stawiać opór narzuconym nam kulturowym kodom? Czy rewolucja może rozpętać się między mną a tobą?

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close