
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na 16. Festiwal Nowe Epifanie oraz pierwszą edycję Rodzinnych Nowych Epifanii, obejmującą przedstawienia taneczne dla najmłodszych i ich rodziców/opiekunów. Festiwal rozpocznie się w Warszawie 5 marca i potrwa do 13 kwietnia 2025. W programie festiwalu spektakle, koncerty muzyki dawnej, pokazy filmowe oraz spotkania z artystami i ekspertami związanymi z tematyką spektakli. W ramach Rodzinnych Nowych Epifanii 12 kwietnia o godz. 12.00 i 15.00 w Teatrze Potem-o-tem wystąpi Kolekttacz ze spektaklem tanecznym Frajda, Granda, Bzik. W programie również warsztaty o godz. 14.00.
Spotkanie w tym momencie.
Wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne.
Spokój, bliskość, wspólnota, rodzina. Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika! Jesteśmy od siebie różni, każdy niesie swoją historię. Spotykamy się, czekamy na siebie, uciekamy, szukamy kolejnych ścieżek. Jesteśmy razem, połączeni niewidzialną siatką uczuć i myśli. Czy bywa nam ze sobą ciężko? Jasne! Każdy przecież przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy rozkręca od czasu do czasu swoją własną grandę!
Trzy performerki w swobodny, otwarty i włączający sposób budują i odkrywają wielozmysłowy świat. To ich historia o eksperymentowaniu, dojrzewaniu, poznawaniu samych siebie i odkrywaniu innych.
Spotkaniu towarzyszą obiekty sensoryczne Intibag.
Dostępność spektaklu
W spektaklu wykorzystywane są światła w różnych kolorach.
Spektakl bez słów.
Ważne informacje
W cenie biletu o godz. 14.00 odbędą się warsztaty. Wymagane zapisy (opis poniżej).
Aktorzy wchodzą w interakcję z widzami.
Wszyscy widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia.
Recenzje
Frajda to radość i zabawa. Granda – coś oburzającego albo wielka awantura. Bzik z kolei kiedyś oznaczał kogoś oryginalnego, dziś raczej dziwaka. Co je łączy? Rodzina! (…) Frajda, granda, bzik to także pełnowymiarowe dzieło taneczne. Dziewczyny z Kolekttacz przygotowały intrygującą choreografię, którą zaprezentowały w rytmie awanturniczej muzyki, by chwile później ukoić płynnymi ruchami zszargane nerwy. Pomocne w tym były oczywiście poduchy i wałki, które po tym, jak przez moment były tarczami treningowymi, przedmiotami do rozładowania złych emocji, kolejno przelewały się po ciele, delikatnie je masując, rozluźniając mięśnie, uwalniały od napięcia.
Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl
O warsztatach
Ku bliskości
Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku od trzech lat i bliskim dorosłym, także uczestnikom i uczestniczkom ze szczególnymi potrzebami.
Będzie to spotkanie w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń. Warsztaty traktowane są jako pretekst do budowania i pogłębiania relacji pomiędzy uczestnikami wydarzenia. W swoim działaniu twórczynie starają się przełamywać tradycyjny schemat artysta – odbiorca, przenosząc akcent z biernego odbioru na wspólne doświadczanie i przeżywanie. Towarzyszą im założenia niezaprogramowanej na siłę interakcji, wielozmysłowości i współtworzenia.
Podczas warsztatów prowadzące postarają się zwrócić uwagę na fakt, że każde ciało jest wyjątkowe, niepowtarzalne, wystarczające. Poszukają szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie, a zwłaszcza radość.
W warsztatach wykorzystane zostaną obiekty sensoryczne INTIBAG (www.intibag.eu).
Zapisy: miejsca rezerwują dorośli i dzieci
Koszt: warsztaty są w cenie biletu – POBIERZ DARMOWĄ WEJŚCIÓWKĘ
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: 12 kwietnia 2025, sobota, godz. 14.00–14.45
Twórcy
Choreografia/reżyseria: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Agnieszka Dubilewicz
Współpraca choreograficzna: Izabela Chlewińska
Przestrzeń: Tomasz Bergmann
Muzyka: Hania Rani i fragment utworu Mutant brain Sama Spiegela
Kostiumy: Olga Strizhniova, Idalia Mantas
Produkcja: Art Fraction Foundation, Stowarzyszenie Artystów Kolekttacz
Występują: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Aneta Jankowska
Premiera: 1 lipca 2021
Czas trwania: ok. 45 min
Wiek uczestników: 3+
Nagrody
Spektakl zakwalifikowany na Polską Platformę Tańca 2024 w Łodzi.
Cena biletu: Cena biletu: 50 zł./os. Każdy widz musi mieć bilet, bez względu na wiek (dziecko, rodzic, opiekun).
Rodzinne Nowe Epifanie: Kolekttacz „Frajda, Granda, Bzik”, Festiwal Najmłodszych 2021, fot. Maciej Zakrzewski
RODZINNE NOWE EPIFANIE
15 marca, godz. 10.00 oraz 14.00, Niewidoczne, koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińska, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. W programie również warsztaty o godz. 12:00 i 15:30.
22 marca, godz. 10.00 i 12.00, Moja pierwsza odyseja kosmiczna, reżyseria Katarzyna Peplinska-Pietrzak, Teatr Potem-o-tem.
30 marca, godz. 11.00 i 14.00, U-rodziny, choreografia Hanna Bylka-Kanecka, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” – PREMIERA FESTIWALOWA.
12 kwietnia, godz. 12.00 i 15.00, Frajda, Granda, Bzik, choreografia Kolekttacz, Teatr Potem-o-tem.W programie również warsztaty o godz. 14:00.
13 kwietnia, godz. 10.00 i 12.00, Tu mieszkamy, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, koncepcja i scenografia Barbara Małecka, Teatr Potem-o-tem.
TEATR
6 marca, godz. 19.00, Ciemności kryją ziemię, reż. Tomasz Fryzeł, Teatr Powszechny.
8 marca, godz. 19.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
9 marca, godz. 16.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
12 marca, godz. 19.00, Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami, tekst i dramaturgia Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin, TR Warszawa.
4 kwietnia, godz. 19.00, Polowanie, tekst Ishbel Szatrawska, reż. Piotr Pacześniak, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”.
10 kwietnia, godz. 19.00, Kofman. Podwójne wiązanie, reż. Katarzyna Kalwat, Nowy Teatr – PREMIERA.
Po wybranych spektaklach dyskusja z twórcami i twórczyniami oraz zaproszonymi gośćmi.
MUZYKA
29 marca, godz. 19.00, Bach i Telemann. Fantazje rodzinne, skrzypce: Małgorzata Malke
30 marca, godz. 19.00, Stylus fantasticus, klawesyn: Małgorzata Sarbak
5 kwietnia, godz. 19.00, Flety proste – portret rodzinny, flety proste: Bolette Roed
6 kwietnia, godz. 19.00, Z pokolenia na pokolenie. Barokowi lutniści, lutnia: Anna Wiktoria Swoboda
Wszystkie koncerty odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Widzowie, którzy wykupią bilet z miejscem leżącym, proszeni są o przyniesienie własnej maty.
FILMY
18 marca, godz. 18.00, Nasienie świętej figi, reż. Mohammad Rasoulof
25 marca, godz. 18.00, Wizja motyla, reż. Maksym Nakonechny
1 kwietnia, godz. 18.00, Marcel Muszelka w różowych bucikach, reż. Dean Fleischer-Camp
8 kwietnia, godz. 18.00, Jak zostałam perliczką, reż. Rungano Nyoni
Wszystkie pokazy filmowe odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11).
Po każdym pokazie filmu dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
BILETY
Bilety na spektakle i koncerty można nabyć od 5 lutego przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów. Stacjonarnie bilety można nabyć również w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.
Więcej:
www.noweepifanie.pl | www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie
***
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, Nowy Teatr, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Mazowiecki Instytut Kultury, Ruch Muzyczny, Kicket.com, Potem-o-tem, Teatr Animacji w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kolekttacz, Miejski Teatr Miniatura, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Fundacja Performat.
Patroni medialni: Programu 2 Polskiego Radia, TVP 1, TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Dialog, Notatnik Teatralny, Teatralny.pl, E-teatr, Czas Dzieci, Miasto Dzieci.
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.