Warszawa/Ruch w Instytucie 2017/2018: Weronika Pelczyńska „Dwutakt. Taniec jako gra zespołowa” – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa/Ruch w Instytucie 2017/2018: Weronika Pelczyńska „Dwutakt. Taniec jako gra zespołowa” – warsztaty

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Ruch w Instytucie 2017/2018 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w cztery kolejne poniedziałki maja do udziału w warsztatach Weroniki Pelczyńskiej Dwutakt. Taniec jako gra zespołowa. Warsztaty obejmować będą pracę z partnerem w oparciu o podstawy improwizacji kontaktowej, partneringu oraz fizycznej manipulacji – koordynację, rytm i swobodę ciała w ruchu.

1. Czym jest dla Ciebie choreografia?

Choreografia jest świadomym tańcem i komponowaniem ruchu. Jest zarówno dynamicznie rozwijającą się dyscypliną, jak i narzędziem do pracy z/nad: ciałem, jakością ruchu, stanem i obrazem z uwzględnieniem przestrzeni, czasu oraz obserwatora. Jej głównym celem jest budowanie dróg komunikacji i logiki skojarzeń.

2. Co jest według Ciebie najistotniejsze w pracy z aktorem/ performerem w teatrze?

W pracy w teatrze cenię sobie otwartość na spotkanie z drugim człowieka, jak również wynikającą z tego możliwość rozwoju. We współpracy z aktorem skupiam się na sensoryczności ciała. Wierzę, że dzięki ciągłej zmianie strategii ruchu, cielesnej aktywności, a także konsekwencji, aktor(a)/ performer(ka) modyfikuje własne zachowania oraz sposoby myślenia, rozbudowując tym samym wachlarz swoich umiejętności.

3. Na czym chciałabyś skupić się podczas prowadzonych przez siebie zajęć?

Chciałabym skupić się na pracy z partnerem, ponieważ zdolność współdziałania z innymi ludźmi to jedna z trudniejszych umiejętności, której nie da się nauczyć samemu. Praca z partnerem wymaga zarówno zaangażowania, jak i cierpliwości oraz otwartości na tzw. „tu i teraz. Podczas zajęć skupimy się na indywidualnej pracy ciała w odniesieniu do działań innych osób. W oparciu o podstawy kontaktu improwizacji, partneringu oraz fizycznej manipulacji, będziemy pracować jednocześnie nad koordynacją, rytmem i swobodą ciała w ruchu. Podczas zajęć chciałabym skupić się także na doświadczaniu i odnajdywaniu sensów wynikających z pracy z ciałem, a nie na egzekwowaniu „z góry wymyślonych” lub „nazwanych” rozwiązań.

Wstęp na pojedyncze zajęcia: 30 zł (dla osób powyżej 60. roku życia – 15 zł).
Informacje: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. +48 791 877 377.

Weronika Pelczyńska – niezależna choreografka i tancerka. Absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu oraz Politechniki Warszawskiej. Stypendystka programu danceWEB 2013 (ImPulsTanz, Wiedeń) oraz programu Carte Blanche 2013 (Modul-Dance, Słowenia). Jako tancerka i performerka współpracowała z zespołami w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji i Chorwacji. Od 2011 roku prowadzi indywidualne oraz kolektywne projekty artystyczne. Współpracowała w ramach produkcji Komuny Warszawa, a także w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu. Przygotowuje choreografię i ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych, do filmów i clipów video. Współpracuje w teatrze m.in. Agnieszką Glińską, Robertem Jaroszem, Anną Seniuk, Pawłem Passinim; w filmie m.in. z Barbarą Sass-Zdort, Zuzanną Solakiewicz, Bartkiem Prokopowiczem, Anetą Grzeszykowską, Krzysztofem Skoniecznym i Michałem Marczakiem. Interesuje ją praca na pograniczu różnych obszarów sztuki. Ciało jest dla niej obiektem kreacji, świadomej manipulacji i samodoskonalenia. Jest członkinią Centrum w Ruchu — zrzeszenia choreografów i performerów z siedzibą w Warszawie.

[www.centrumwruchu.pl]

***

Ruch w Instytucie 2017/2018 to kontynuacja programu pilotażowego, który trwał od marca do czerwca 2017. W sezonie 2017/ 2018 proponujemy trzy cykle zajęć z Renatą Piotrowską-Auffret, Magdaleną Ptasznik i Tomaszem Przytyckim (wrzesień – listopad 2017), Izabelą Chlewińską, Urszulą Wojtkowiak i Katarzyną Sitarz (styczeń – marzec 2018), Anną Nowicką, Weroniką Pelczyńską i Marią Stokłosą (kwiecień – czerwiec 2018).

Zakup karnetu na 3.cykl

 

Więcej informacji: http://www.instytut-teatralny.pl/projekty/ruch-w-instytucie-2017-2018/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, w godz. 9.00-11.00.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close