Warszawa/Ruch w Instytucie 2019: Aleksandra Osowicz „Wspólne. Praktykowanie Zbiorowości” – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa/Ruch w Instytucie 2019: Aleksandra Osowicz „Wspólne. Praktykowanie Zbiorowości” – warsztaty

Grupa Wokół Centrum "Dobre wychowanie", fot. Paweł Moląg

Wersja do druku

Udostępnij

W cztery poniedziałki czerwca, w ramach cyklu Ruch w Instytucie 2019, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza do udziału w warsztatach z Aleksandrą Osowicz zatytułowanych Wspólne. Praktykowanie Zbiorowości. Będzie to praca nad doświadczeniem, czasem, relacją, wymianą myśli. Prowadząca zaproponuje m.in. ćwiczenia rozwijające świadomość ciała, ukierunkowane na odkrywanie wspólnego języka, tworzenie bezpiecznej przestrzeni, uaktywnienie wyobraźni, odkrycie potencjału i siły wspólnej kreacji.

O warsztatach w pytaniach do choreografki i jej odpowiedziach:

1. Czym jest dla Ciebie choreografia?

Choreografia jest dla mnie organizacją uwagi, czasu i relacji. Pracą nad wielopoziomowym, sensorycznym doświadczeniem. Próbą uporządkowania, rozwarstwienia, nazwania rzeczywistości. Narzędziem tworzenia.

2. Co jest według Ciebie najistotniejsze w pracy z aktorem/perfromerem w teatrze?

Spotkanie. Bycie „tu i teraz” oraz rzeczywista wymiana myśli. Nie stawiam się w pozycji wszystkowiedzącej, ważne jest dla mnie, aby pracować z tym, co jest: energią danego dnia, konkretnym ciałem, specyficzną fizycznością. Czas. Odkrywanie i poszerzanie wspólnego języka. Obserwacja jak aktor/ka się ucieleśnia. Zadanie choreograficzne jest jedną z najpiękniejszych chwil w procesie tworzenia spektaklu. Stworzenie  bezpiecznej przestrzeni, w której wszystkie strony (aktor/ka, reżyser/ka, choreograf/ka,) mogą poczuć się na tyle swobodnie, by otworzyć się na tworzenie ról nie z szablonu ale z „wnętrza”.

3. Na czym chciałabyś/chciałbyś skupić się podczas prowadzonych przez siebie zajęć?

Podczas zajęć zaproponuję ćwiczenia rozwijające świadomość ciała, grupy i ich relacje. Będą to praktyki choreograficzne bazujące na organizacji uważności i nawigacji pomiędzy kanałami uwagi. Szczególnie ważne jest dla mnie uaktywnienie wyobraźni poprzez praktyki kompozycyjne i ich potencjał performatywny. Dzięki doświadczeniu bycia częścią ruchów skłoterskich oraz kolektywów artystycznych (H.A.L.F, This Takes Time, Centrum w Ruchu) miałam okazję zapoznać  się z różnymi formami współtworzenia. Ważne jest dla mnie, aby  uczestnicy warsztatu poprzez pracę w grupie czy z partnerem poczuli potencjał  i siłę wspólnego tworzenia oraz spotkali się „ze sobą”, poznając swoje potrzeby oraz własny, indywidualny język wypowiedzi cielesnej.

Bilety: pojedyncze zajęcia – 30 zł (osoby powyżej 60. roku życia – 15 zł), karnet na miesiąc – 100 zł, karnet na cykl wiosenny– 290 zł (250 zł w przedsprzedaży).

Bilety na stronie: www.instytut-teatralny.pl oraz w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym.

Aleksandra Osowicz – Absolwentka Forum Dança, PEPC Choreographic Creation, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka danceWEB 2017. Jako performerka współpracowała m.in. z Ulą Sickle, Rodrigo Garcią, Doris Ulrich, Benem Riepe, Anną Nowicka, Anią Nowak, Magdą Ptasznik czy Renatą Piotrowska-Auffret. Jako choreografka współtworzyła między innymi z Thomasem Fourneau, Valentiną Parlato, Emmi Venną. Obecnie wraz z Wojtkiem Grudzińskim i Joanną Ostrowską rozwija serię performansów międzygatunkowych, pogłębiając swoje zainteresowania  na temat wspólnoty.

***

Ruch w Instytucie 2019 to kontynuacja programu, który rozpoczął się w marcu 2017 roku. Do tej pory zajęcia w ramach programu prowadzili: Izabela Chlewińska, Anna Nowicka, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Tomasz Przytycki, Magdalena Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Maria Stokłosa i Urszula Wojtkowiak, Ramona Nagabczyńska, Agnieszka Kryst i Iza Szostak.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 09:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, w godz. 9.00-11.00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close