Warszawa: „Sara Kukier. Dekonstrukcja kultury poprawności religijnej” – chor. D. Więcek, D. Komędera-Miśkiewicz, A. Marchenko

Zdjęcie: Warszawa: „Sara Kukier. Dekonstrukcja kultury poprawności religijnej” – chor. D. Więcek, D. Komędera-Miśkiewicz, A. Marchenko

Performans „Sara Kukier. Dekonstrukcja kultury poprawności religijnej”. Fot. Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans Sara Kukier. Dekonstrukcja kultury poprawności religijnej w choreografii Dominika Więcka, Danieli Komędery-Miśkiewicz i Alisy Marchenko.

Wersja do druku

Udostępnij

Performans stanowi dopełnienie pracy Sary Kukier prezentowanej na wystawie Niepokój przychodzi o zmierzchu. Artystka przygląda się garderobie pokolenia jej dziadków, które określa jako funkcjonujące w ramach „kultury poprawności religijnej”, w której wiara praktykowana była i jest w formie nakazów i zakazów. Dekonstruuje sztywny strój zakrywający ciało od szyi po stopy oraz narzucający stereotypowe myślenie o sylwetce kobiecej i męskiej, uzupełniając go o nadruki na tkaninach stanowiące refleksję nad nową ikonografią chrześcijańską. Głównym przesłaniem kolekcji modowej zaprojektowanej przez artystkę nie jest opowiadanie o rytuałach religijnych, a o żywej relacji z Jezusem. Celem projektu jest doświadczenie wolności i umożliwienie osobom noszącym jej ubrania bycie sobą.

Czas trwania: 2 godziny (można przyjść w dowolnym momencie)
Miejsce: hol główny, klatka schodowa, przestrzeń wystawy
Wstęp wolny

Realizatorzy:

Choreografia: Dominik Więcek, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Alisa Marchenko
Performans: Dominik Więcek, Dominika Wiak, Marek Bula, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Alisa Marchenko

***

Sara Kukier (IG: @sarakukier) – projektantka mody, autorka projektów multimedialnych. Absolwentka Katedry Mody na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczka wystawy Poznań Design Festiwal 2021 i finalistka konkursu Złota Nitka 2021. Jej projekty można było zobaczyć w programie Top Model, w spotach reklamowych oraz w magazynach krajowych i zagranicznych m.in. „Vogue Polska”, „Vogue Italia”, „K MAG”, „newonce.paper”, „KALTBLUT Magazine”, „Aktivist!” i na blogu Harel. Jej projekty nosili artyści tacy jak Rosalie, Paulina Przybysz, Natalia Nykiel, Żabson, Fukaj i Szczyl.

***

Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania

Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.

Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy.

Adrianne Maree Brown, aktywistka, pisarka i doula, skonstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.: Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i inni.

Kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka
Współpraca: Ania Palacz-Brzezińska

O wystawie: link

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close