Istnieje szum, który stanowi swego rodzaju podstawę wszystkich dźwięków, porównywalną do białego światła, które rozszczepia się na kolorowe widmo. Ten szum zawiera w sobie wszystkie inne dźwięki – drobne, niekontrolowane, czasem celowe, chociażby trącanie łyżeczką o filiżankę, odgłosy ruchu ulicznego, odgłosy miasta, czy też oddechy, kroki, słowa, gesty. Te dźwięki mają coś ze zdarzenia, istnieją tylko w określonym czasie. Często są wypadkową naszego działania. Przerwaną ciszą. Wsłuchajmy się w dźwięk wodospadu, będziemy mieć rozmaite iluzje, każdy usłyszy coś innego: dzwony kościelne, śpiew chóru, solówkę Jimmy’ego Hendrixa… To, co akurat usłyszysz, zależy od ciebie. SZUM działa niczym lustro, w którym możesz zobaczyć samego siebie.
Świat spektaklu składa się na szumy drobne, wyłaniające się z wszechobecnej ciszy i bezruchu, zawierające w sobie drobne istnienia bohaterów: ich historie, dążenia, pragnienia, oczekiwanie, działanie, emocje, taniec. To szum, z którego powoli wyodrębniają się kształty. Szum, w którym wręcz nie może istnieć nuda. Musi natomiast istnieć aktywność. Podejmowane przez bohaterów działania to niekończące się próby określenia się, zdefiniowania, próby ukonstytuowania siebie w sobie, siebie w kontekście innych osób.
Ponieważ istnieje też szum stabilny, jak szum wiatru, drzew, oceanu. To dźwięk, który po prostu jest.
koncepcja, scenariusz, reżyseria:
Barbara Songin
choreografia:
Aleksandra Holesz, Barnadeta Pander, Nina Wolska
występują:
Aleksandra Holesz, Barnadeta Pander, Nina Wolska
muzyka:
Karolina Cicha, Barbara Songin
kostiumy:
Marek Stecko
produkcja:
Fundacja FURU
FURU kolektyw artystyczny kolektyw zawiązał się w marcu 2010 z inicjatywy Barbary Songin. FURU tworzą niezależni artyści różnych dziedzin sztuki. Tematyka poszukiwań i techniki jakimi się posługujemy, opierają się o szeroko rozumiane pogranicze: muzyki, tańca, teatru, cyrku i sztuk plastycznych. Głównym naszym celem jest tworzenie przestrzeni dla współistnienia i zderzania ze sobą różnych form wypowiedzi, technik, spojrzeń, teorii, prowokacji, działań. FURU realizuje autorskie projekty artystyczne oraz prowadzi edukację z zakresu improwizacji teatralnej, tanecznej i ruchowej, teatru fizycznego oraz tradycyjnych technik głosowych.
Koordynator/kontakt: Magda Chabros, tel. 22 586 42 04, m.chabros@mckis.waw.pl