Warszawa/Scena E12: Spektakl „Szum” – reż. Barbara Songin/ FURU Kolektyw

Zdjęcie: Warszawa/Scena E12: Spektakl „Szum” – reż. Barbara Songin/ FURU Kolektyw

Fot. Andrzej Hibszer.

Wersja do druku

Udostępnij

Istnieje szum, który stanowi swego rodzaju podstawę wszystkich dźwięków, porównywalną do białego światła, które rozszczepia się na kolorowe widmo. Ten szum zawiera w sobie wszystkie inne dźwięki – drobne, niekontrolowane, czasem celowe, chociażby trącanie łyżeczką o filiżankę, odgłosy ruchu ulicznego, odgłosy miasta, czy też oddechy, kroki, słowa, gesty. Te dźwięki mają coś ze zdarzenia, istnieją tylko w określonym czasie. Często są wypadkową naszego działania. Przerwaną ciszą. Wsłuchajmy się w dźwięk wodospadu, będziemy mieć rozmaite iluzje, każdy usłyszy coś innego: dzwony kościelne, śpiew chóru, solówkę Jimmy’ego Hendrixa… To, co akurat usłyszysz, zależy od ciebie. SZUM działa niczym lustro, w którym możesz zobaczyć samego siebie.

Świat spektaklu składa się na szumy drobne, wyłaniające się z wszechobecnej ciszy i bezruchu, zawierające w sobie drobne istnienia bohaterów: ich historie, dążenia, pragnienia, oczekiwanie, działanie, emocje, taniec. To szum, z którego powoli wyodrębniają się kształty. Szum, w którym wręcz nie może istnieć nuda. Musi natomiast istnieć aktywność. Podejmowane przez bohaterów działania to niekończące się próby określenia się, zdefiniowania, próby ukonstytuowania siebie w sobie, siebie w kontekście innych osób.
Ponieważ istnieje też szum stabilny, jak szum wiatru, drzew, oceanu. To dźwięk, który po prostu jest.

koncepcja, scenariusz, reżyseria:
Barbara Songin
choreografia:
Aleksandra Holesz, Barnadeta Pander, Nina Wolska
występują:
Aleksandra Holesz, Barnadeta Pander, Nina Wolska
muzyka:
Karolina Cicha, Barbara Songin
kostiumy:
Marek Stecko
produkcja:
Fundacja FURU

FURU kolektyw artystyczny kolektyw zawiązał się w marcu 2010 z inicjatywy Barbary Songin. FURU tworzą niezależni artyści różnych dziedzin sztuki. Tematyka poszukiwań i techniki jakimi się posługujemy, opierają się o szeroko rozumiane pogranicze: muzyki, tańca, teatru, cyrku i sztuk plastycznych. Głównym naszym celem jest tworzenie przestrzeni dla współistnienia i zderzania ze sobą różnych form wypowiedzi, technik, spojrzeń, teorii, prowokacji, działań. FURU realizuje autorskie projekty artystyczne oraz prowadzi edukację z zakresu improwizacji teatralnej, tanecznej i ruchowej, teatru fizycznego oraz tradycyjnych technik głosowych.

Koordynator/kontakt: Magda Chabros, tel. 22 586 42 04, m.chabros@mckis.waw.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

WARSZAWA: MCKiS (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki), ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close