Warszawa / „Scena Letnia”: „Spotkanie z kulturą Podlasia i Suwalszczyzny”

Zdjęcie: Warszawa / „Scena Letnia”: „Spotkanie z kulturą Podlasia i Suwalszczyzny”

„Scena Letnia”: „Spotkanie z kulturą Podlasia i Suwalszczyzny”. Grafika: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do swojej siedziby na Spotkanie z kulturą Podlasia i Suwalszczyzny, w ramach cyklu Scena Letnia. Zaplanowane są między innymi występy, warsztaty taneczne i potańcówka.

Wersja do druku

Udostępnij

Od godz. 14.00 repertuar tradycyjnych pieśni i tańców regionu prezentować będą zespoły, takie jak: Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Batareja, Zespół Śpiewaczy Jarka z Kowali Oleckich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”.

O godz. 17.30 rozpoczną się warsztaty z tańców regionalnych. Poprowadzi Gustaw Juzala z zespołu Chłopcy z Nowoszyszek.

O godzinie 18.00 w ogrodach Instytutu odbędzie się potańcówka przy muzyce na żywo. Do tańca przygrywać będą Chłopcy z Nowoszyszek i Kapela Batareja.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej informacji: link

O zespołach:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”

Zespół działający przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim to najbardziej rozpoznawalny w regionie zespół folklorystyczny. Dzięki różnorodności repertuaru „Podlaskie Kukułki” zdobyły serca Podlasian oraz uznanie mieszkańców wielu regionów Polski i Europy. W czerwcu 2017 roku Zespół obchodził swój „Jubileusz 45-letniej działalności artystycznej”. Przez te lata popularyzował i propagował kulturę ludową naszego kraju, a w szczególności kulturę, zwyczaje i obrzędy regionu podlaskiego. Występował na różnych imprezach, uroczystościach, festiwalach na terenie całego kraju. Ponadto brał udział w międzynarodowych festiwalach w Turcji i Macedonii, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia. Stroje, choreografia i muzyka w połączeniu z pełną energii młodością i profesjonalizmem członków Zespołu, zapewniają obserwującej występy publiczności niezapomniane przeżycia estetyczne i emocjonalne.

  • Kapela Batareja

Kapela Batoreja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Najczęściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych, prowadzi zabawy muzyczne dla małych i dużych.
Kapela gra w składzie:
Julita Charytoniuk – bębenek obręczowy, baraban, śpiew
Magdalena Dąbrowska – skrzypce, taniec
Mateusz Tymura – akordeon, śpiew
Zbyszek Rusiłowicz – cymbały, dwojnica

  • Chłopcy z Nowoszyszek

To kapela z okolic osady Posejnele na Suwalszczyźnie, kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania, uczniowie i przyjaciele dwóch wielkich postaci – Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego, od których pochodzi repertuar kapeli. Muzycy organizują m.in. festiwal Oj Wiosna Ty Wiosna, który ma pokazywać i kontynuować tradycje muzyczne Suwalszczyzny. Chłopcy z Nowoszyszek grają do tańca, przede wszystkim muzykę z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego: polki, walce, oberki, fokstroty, krakowiaki – szerzej rozpowszechnione w całej Polsce, ale również bardziej egzotyczne tańce charakterystyczne dla wielokulturowego tygla dawnej Rzeczpospolitej, takie jak: kochaneczka, wasadula, kozak. Kapela szybko zdobyła uznanie grona miłośników tradycyjnego tańca, północno-wschodniego poczucia humoru i kresowej gościnności.

Zespół śpiewaczy Jarka z Kowali Oleckich     

Zespół śpiewaczy „Jarka” założyła Zofia Domin w 2001 roku, z myślą o popularyzacji tradycji i obrzędów ludowych wśród młodzieży. Zespół zadebiutował przedstawieniem pt. Chodzenie z Allelują w 2002 roku, podczas XXV Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny” w Węgorzewie, gdzie zajął I miejsce. Zespół składa się z dziesięciu dziewcząt występujących w strojach ludowych typowych dla regionu suwalskiego. Repertuar grupy to ludowe piosenki ze zbioru Zofii Domin. Zespół koncertuje podczas regionalnych imprez kulturalnych (m.in. Koncerty Pieśni Wielkopostnej w Kowalach Oleckich) oraz lokalnych uroczystości, bierze udział i odnosi liczne sukcesy w konkursach i festiwalach w województwie warmińsko-mazurskim (Jarmark Folkloru w Węgorzewie, Mazurskie Spotkania z Folklorem, Międzynarodowy Przegląd Widowisk Kolędniczych „Herody”). Dwukrotnie był reprezentantem województwa warmińsko-mazurskiego w przeglądach ogólnopolskich i zagranicznych.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 14:00

Warszawa: ul. Krakowskie Przedmieście 66

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close