Warszawa/Scena Tańca Studio 2016/VI: Via Negativa „Sto toastów”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2016/VI: Via Negativa „Sto toastów”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VI odsłony Sceny Tańca Studio 2016 zostanie pokazany spektakl Sto toastów zespołu Via Negativa w choreografii i wykonaniu Anity Wach. Polska wersja spektaklu poświęcona jest postaci wybitnego reżysera i artysty wizualnego Tadeusza Kantora. Toasty wznosimy ku czci odchodzącego w przeszłość mitu artysty romantycznego i na powitanie energicznej postaci artysty- konsumenta. Premiera słoweńska odbyła się w dniu rocznicy śmierci wielkiego poety epoki romantyzmu Franca Preserena, a toasty wznoszone były ku czci słoweńskiego języka jako podstawy narodowej tożsamości.

„Każda metafizyka musi mieć swoją fizykę.”

Tadeusz Kantor

„Nikt nie rodzi się artystą. Możesz jedynie umrzeć jako artysta.”

Boris Kadin, What Joseph Beuys told me while I was lying dead in his lap, Via Negativa, 2009

O spektaklu:

Sto plastikowych kubków z szampanem. Sto papierowych talerzyków z deserami. Sto kwadratowych serwetek. Sto toastów. I on, Artysta. Martwy Artysta. Metafizyczny. Postfizyczny. Po drugiej stronie my: Ci, którzy go znali osobiście; Ci, którzy znają jego prace; Ci, którzy coś, kiedyś o nim kiedyś słyszeli; Ci, którzy chcieliby sie czegoś o nim dowiedzieć i Ci, którzy usłyszą o nim pierwszy raz w życiu. Wszyscy jesteśmy tu po to, żeby wznieść toast ku Jego czci; toast polukrowany jak kawałki ciast na talerzykach i musujący zachwytem jak bąbelki serwowanego szampana. I oto dumny Artysta z wielką ostrożnością przechadza się pomiędzy pełną słodyczy zastawą. Na jego ustach utrzymuje się delikatny uśmiech, a twarz promienieje  zadowoleniem. Artysta stara się  utrzymać powagę i zachowywać odpowiednio do rangi i pozycji jaką mu/jej wyznaczono. Stara się powstrzymać swój sarkazm i ukryć ironię. Stara się uniknąć błędnych skojarzeń i stwierdzeń typu: tylko martwy artysta jest dobrym artystą. Wkłada wielki wysiłek, aby wyglądać na zrelaksowanego/zrelaksowaną. Nie może przecież utknąć gdzieś na peryferiach sceny, poza uwagą widzów. Musi  kroczyć dalej. Wieczność stoi przed nim otworem. „Każda metafizyka musi mieć swoją fizykę” – powtarza w myślach, starając się powstrzymać cyniczny uśmiech. I nieuchronnie, krok po kroku zmierza ku końcowi.

Spektakl współtworzony przez: Anitę Wach i Bojana Jablanoveca

Choreografia, wykonanie: Anita Wach

Koncept, reżyseria: Bojan Jablanovec

Produkcja: Via Negativa, koproducent: Maat Festiwal, partner: JaJaJa NeNeNe

Przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Słowenii, Urzędu Miasta Ljubljana, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, VII edycja MAAT Festival

Premiera: 4 Grudnia 2015, Maat Festival Lublin / 8 lutego 2016, Museum of Contemporary Art Metelkova Ljubljana

Czas trwania: 50 minut

Anita Wach – tancerka, choreografka, performerka i nauczycielka tańca współczesnego, wieloletnia tancerka w Śląskim Teatrze Tańca Jacka Łumińskiego (1996-2003) – jednym z niewielu w Polsce zawodowych teatrów tańca. Na początku 2004 roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Bretoncaffe, realizując wspólnie projekty SLAM.IN, SLAM.OUT (2004) oraz Taniec śniącego ciała (2006), Tańcząc Sarę Kane (2007), Manifest Jaszczurki (2007), Topinambur (2008), Dion.Is.Us (2009), Ja Agaue (2010). Była stypendystką Pro Helvetii, Mobile Academy (2006) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011); rezydentką Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen (udział w projekcie Ewy Jaros Yi-Ya). Brała udział w polsko-izraelskich projektach: improwizacyjnym Blind date i interdyscyplinarnym (wideo i taniec), współorganizowanych przez Art Stations Foundation (2008). Autorka projektów solowych: INCH 1,5 (zrealizowanego w ramach programu rezydencyjnego „Solo Projekt” w Poznaniu w 2006 roku) performansu V z premierą w Warszawie oraz improwizowanego solo on/off prezentowanego na MAAT Festival. Jest współautorką spektakli: weast.com, którego prapremiera odbyła się podczas Warszawskiej Nocy Tańca (2008) oraz w/restless (koprodukcja Fundacji Ciało Umysł i Open Latitude, 2012). Współpracuje z Teatrem Via Negativa w Ljubljanie, gdzie zrealizowała solowy spektakl Oops (koprodukcja z NRW Düsseldorf, Art Stations Foundation, Poznań 2012). W 2013 powołała zespół Kwartet Patetyczny, z którym zrealizowała spektakl gloria! (zrealizowany w ramach Gdańskego Festiwalu Tańca). Pracuje oraz uczy tańca i jogi w Warszawie.

Bojan Jablanovec – słoweński reżyser teatralny, założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego kolektywu Via Negativa w Ljubljanie. Ukończył Wydział Reżyserii na Akademii Teatralnej. Tworzył spektakle na deskach Teatru Narodowego w Ljubljanie oraz innych publicznych teatrach w Słowenii. Od 1999 roku realizuje własne wizje artystyczne poprzez systematyczne budowanie spójnej metody twórczej oraz współpracę z wieloma artystami ze Słowenii i innych krajów. Jego prace powstałe w ramach projektu Via Negativa prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi na Biennale w Wenecji. Od lat prowadzi roczne Laboratorium twórcze dla wszystkich zainteresowanych nowymi strategiami w sztuce performansu; regularnie zapraszany jest na warsztaty z autorskiej metody twórczej.

Logo ASF (miniaturka)

***

Scena Tańca Studio

 

Bilety:

Pierwszy etap sprzedaży (do 12 czerwca)
– 15 zł / jeden spektakl;
– 25 zł  / 35* zł — karnet całodniowy

Drugi etap sprzedaży (od 13 czerwca)
– 20 zł / jeden spektakl;
– 35 zł / 45* zł — karnet całodniowy

*od 3 spektakli

Warsztaty:
20 zł / osoba
Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać drogą mailową na adres: magdalena.grabowska@teatrstudio.pl  do 17 czerwca do godz. 12.00.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

programatorka: Jadwiga Majewska

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

Logo Teatr Studio (miniaturka)  Logo IMIT (miniaturka)

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)   MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Warszawa: Modelatornia, Teatr Studio, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close