Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/V: Daniela Komędera, Dmytro Grynov „I goIŋdeepe/andence”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/V: Daniela Komędera, Dmytro Grynov „I goIŋdeepe/andence”

Fot. Paweł Wyszomirski

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach V odsłony Sceny Tańca Studio 2017 Daniela Komędera i Dmytro Grynov pokażą I goIŋdeepe/andence. Duet Danieli Komędery i Dmytra Grynova opiera się na współpracy pomiędzy artystami pochodzącymi z dwóch krajów słowiańskich, Ukrainy i Polski. Jest próbą rzetelnego spojrzenia na obecną sytuację kulturową i polityczną, której twórcy doświadczają w procesie niezależnego wyrażania swoich myśli i uczuć – zarówno na scenie, jak i w życiu.

W oparciu o wydarzenia polityczne w życiu kulturalnym i społecznym Polski oraz Ukrainy, badamy fenomen niepodległości. Mając swobodny dostęp do informacji, a jednocześnie uwzględniając różnice między naszymi państwami, interesujemy się tym, co dzieje się w naszej psychosomatyce – jak ucieleśniają się w nas różnice obyczajowe i kulturowe. Ilu ludzi gotowych jest oddać życie za niepodległość swojego kraju, za niezależność podejmowania decyzji, za wolność osobistą, swobodne wyrażanie swoich myśli? Jaki mamy lub jaki chcemy mieć wpływ na opinie naszej rodziny, naszego szefa, naszych przyjaciół? Kto decyduje o stylu naszego życia, karierze, ubraniu, religii, a zwłaszcza miejscu i osobach, z którymi żyjemy i którymi się otaczamy?

„Poruszająca narracja o dwóch sąsiadujących narodach, które borykają się od dawna z różnej wagi problemami dotyczącymi szeroko rozumianej wolności i tożsamości. Narracja opowiedziana za pomocą ciała, pokazująca jak współczesna historia oddala te kraje i paradoksalnie – zbliża. Dla wszystkich, którym jest bliska współczesna polityka wschodnia, podobnie jak taniec.”

Anna Królica & Adam Kamiński

Daniela Komędera – tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Podczas studiów tańczyła w spektaklach Jacka Łumińskiego. Była współtwórczynią spektakli: Heimsuchung/Nawiedzenie w Monachium, który zdobył „Złotą Maskę”  – nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, oraz Zrabowali mi składaka, powstałego w trakcie rezydencji w gdańskim Klubie Żak (Rezydencja/Premiera 2014), prezentowanego między innymi na Festival dei Due Mondi w Spoleto. Tańczyła w przedstawieniach Macieja Kuźmińskiego: Room 40 (Nagroda Publiczności Polskiej Platformy Tańca 2014)oraz Różnica i Powtórzenie. Współpracuje  z Teatrem Amareya i Teatrem Dada von Bzdülöw. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Dmytro Grynov – tancerz związany z teatrami dramatycznymi w Polsce, Rosji i na Ukrainie, działa również jako niezależny wykonawca. W ostatnich kilku latach współpracował z tancerzami i choreografami związanymi z Batsheva Dance Company, Göteborgs Operans Danskompani, Ultima Vez, Korzo. Wśród artystów tych znaleźli się :  Erez Zohar Yaniv Abraham, Guy Shomroni, Jim de Block, Jasper van Luijk, Zebastian Mente Maligna. Uczył się również holenderskiej pantomimy, teatru fizycznego, Countertechnique®, aktorstwa, baletu oraz nowoczesnych stylów tańca. Jego pedagogami byli dawni tancerze Nederlands Dans Theater (Iván Pérez, Joeri Dubbe, Marina Mascarell, Sarah Murphy, Carolina Mancuso)

koncepcja, choreografia: Daniela Komędera, Dmytro Grynov

wykonanie: Daniela Komędera, Dmytro Grynov

muzyka: Joanna Duda

kostiumy: Patrycja Piwosz

wsparcie merytoryczne: Marc Vanrunxt

Zrealizowano w ramach rezydencji/premiery w Klubie Żak w Gdańsku, w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Biogramy kuratorów

***

Scena Tańca Studio

– 20 zł / jeden spektakl

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)    Studio Teatr Galeria (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Foyer, Teatr Studio, Pl. Defilad 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close