Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/I: Małgorzata Haduch „KIO in motion”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2019/I: Małgorzata Haduch „KIO in motion”

"KIO in motion", fot. Piotr Werewka

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach pierwszej w tym roku odsłony Sceny Tańca Studio 2019 zobaczymy spektakl KIO in motion w choreografii i reżyserii Małgorzaty Haduch oraz reżyserii saksofonistki Pauliny Owczarek.

O spektaklu:

KIO in Motion to projekt, który powstał z fuzji artystycznych poszukiwań choreografki Małgorzaty Haduch oraz saksofonistki Pauliny Owczarek, założycielki Krakow Improvisers Orchestra (KIO). Krakowskie artystki badają przełożenie systemów improwizacji dyrygowanej w muzyce, na budowanie kompozycji choreograficznej. Używając niewerbalnego języka gestów, dyrygujący komponuje muzykę i choreografię. Umówione z dyrygentem znaki odnoszą się na przykład do głośności lub tempa, dając kierującemu pewną kontrolę nad strukturą kompozycji, jednocześnie nie odbierając artystom autonomii w ich improwizacyjnych poczynaniach. Dosłowność interpretacji znaku splata się z inwencją i doświadczeniem wykonawcy. Przedmiotem badań twórczych Haduch i Owczarek było rozszerzenie używanych do tej pory przez KIO znaków o nowe gesty, którymi można prowadzić tancerzy i swobodnie komponować choreografię. Tancerze, interpretując znaki przeznaczone dla muzyków, mogą reagować na gesty dotyczące stricte ruchu i ciała. Od kilku lat w komponowaniu tańca dla Małgorzaty Haduch istotne jest posługiwanie się terminami muzycznymi. Zamiast zamieniać je na słownictwo ruchowe, artystka proponuje zespołowi tworzyć taniec nazywając ruch głośnym, gęstym, cichym czy rzadkim. Ciekawi ją, jaki efekt przynosi pogłębianie praktyki tanecznej, w której uwaga skupiona jest na swoim ciele jako instrumencie. Dlatego też w KIO in motion głos towarzyszy działaniom tancerzy. W tym unikatowym spektaklu muzyczno-tanecznym, zobaczymy po raz pierwszy Małgorzatę Haduch w roli dyrygenta, spełniającego w ten sposób swoje fascynacje sceniczne.

trailer

choreografia: Małgorzata Haduch

reżyseria: Małgorzata Haduch, Paulina Owczarek

wykonanie: Małgorzata Haduch, Katarzyna Firlej, Aniela Pramik, Jan Lorys, Maria Mavridou, Aya Toraiwa

muzyka: Krakowska Orkiestra Improwizująca – Paulina Owczarek (dyrygowanie, saksofon altowy), Wiktor Krzak (fagot), Ernest Ogórek (kontrabas), Adam Nyk (głos), Tomek Chołoniewski (perkusja), Marcin Bożek (waltornia), Brianne Curran  (skrzypce), Sebastian Mac (gitara elektryczna), Malwina Kołodziejczyk (saksofon tenorowy)

reżyseria świateł: Filip Marszałek

kostiumy: Unfinished Company

produkcja: Aliaksandra Shauchuk

koprodukcja: Krakowska Jesień Jazzowa

partnerzy: Fundacja Dom Kultury Alchemia, Platforma Free The Dance, Galeria ii, Scena Supernova

premiera: 15 listopada 2018, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków, Polska

czas trwania: 50 min

Projekt KIO in Motion został częściowo zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2018 (stypendystką była Małgorzata Haduch).

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu Studio teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Studio teatrgaleria przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy. Od początku funkcjonowania projektu odbyły się 32 odsłony, a w trakcie nich zostało zaprezentowanych ponad 240 wydarzeń, w których uczestniczyło ok. 23 tysiące widzów.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close