
Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów
Stowarzyszenie Sztuka Nowa i Scena TF (Teatru Fizycznego) zapraszają na warsztaty tańca współczesnego i sztuki klauniarstwa, które poprowadzą portugalscy artyści Bruna Martins i Rui Paixão w ramach swojej rezydencji. Podczas rezydencji artyści pracować będą nad swoim nowym spektaklem Peste, inspirowanym rozdziałem Teatr i dżuma z książki Antonina Artauda Teatr i jego sobowtór. Rezydencja zakończy się pokazem spektaklu w formie work in progress 10 stycznia, o godzinie 20.00 (wstęp wolny).
Koszt uczestnictwa: 200 zł.
Zgłoszenia (krótki list motywacyjny i bio): stow.sn@gmail.com.
Kontakt: Klaudyna Statkiewicz, tel.: 505-602-782
Rezydencja Bruny Martins i Ruiego Paixão jest drugą rezydencją w ramach Pracowni TF w Lub/Labie. Ich nowy spektakl, łączący elementy tańca współczesnego i klauniarstwa, rozgrywa się na polu zabawy oraz procesu ciągłej kreacji, w którym artyści stawiają sobie kolejne wyzwania i wchodzą w żywy dialog ze sobą i z przestrzenią.
Zakres warsztatów:
– podstawowe elementy tańca współczesnego i sztuki klauniarstwa
– rozwijanie świadomości i wrażliwości ciała
– elementy kompozycji choreograficznej, improwizacji i procesu kreowania postaci
Bruna Martins urodziła się w 1994 w Portugalii. Ukończyła profesjonalną szkołę tańca współczesnego Balleteatro w Porto. Podczas warsztatów zgłębia niekonwencjonalne techniki teatru fizycznego oraz techniki tańców tradycyjnych, które wykorzystuje jako inspirację do dalszej pracy oraz jako narzędzia do kreowania postaci. Szczególny wpływ na jej rozwój artystyczny miała współpraca z Pauliną Almeida podczas warsztatów we Francji oraz w Portugalii, a także praca z zespołem North Dance Company (Portugalia). Ostatnio dołączyła do galicyjskiego zespołu teatralnego Limiar Teatro (SP), gdzie debiutowała w teatralnym widowisku Pangeia, z którym jest obecnie w trasie po Europie.
Rui Paixão ukończył akademię teatralną Academia Contemporânea do Espetáculo w Porto, w Portugalii (2011-2014). Regularny trening i intensywną pracę pogłębił o wiedzę oraz doświadczenie związane ze współczesną sztuką klauniarstwa. W wieku 20 lat zadebiutował solowym spektaklem na festiwalu sztuki ulicy Imaginarius w Portugalii oraz zdobył nagrodę Off Circada Unia na festiwalu współczesnej sztuki klauniarstwa Circada w Sewilli (czerwiec 2015, Hiszpania) w kategorii debiutujący artysta. Występował ze swoim programem na terytorium Portugalii oraz poza granicami państwa, kończąc sezon na Fringe Festival w Edynburgu. Ostatnio Rui dostał się do Cirque du Soleil, i stał się pierwszym portugalskim klaunem, który osiągnął taki sukces.
Jednocześnie jest aktywnym performerem w portugalskiej grupie współczesnej sztuki cyrkowej oraz teatru fizycznego Radar 360.