
Fot. materiały organizatorów.
Fot. materiały organizatorów.
W ramach (sic!) four seasons berlińska artystka Maria F. Sciaroni nie tylko wystąpi w projekcie TERAZ/NOW Zmienność/Shiftability 2 czerwca 2016 roku, ale poprowadzi również warsztaty dla tancerzy, performerów i improwizatorów.
Zapisy mailowo: sic@sic.warszawa.pl
Maksymalna liczba osób w grupie warsztatowej to 20 osób.
Od prowadzącej:
Praca z ciałem, którą proponuję, zachęca uczestników do spojrzenia na ciało jak na tworzywo i traktowania go w ten sposób, biorąc pod uwagę zarówno jego funkcje organiczne i potencjał duchowy, jak i kulturowe implikacje. Charakter tego podejścia jest eklektyczny i ma swoje źródła w technikach kultywujących „chi”, takich jak Qi Gong i Pranayama (techniki oddechowe), w eksploracji wzorców kręgosłupa i kończyn (połączenia w ciele, systemy proprioceptywne), pracy z dotykiem (eksperymentalne nauczanie body-alchemy Sary Shelton Mann) oraz elementach improwizacji pozwalających przejść przez różne stany.
Używam podróży i wydłużonego trwania (służą temu ćwiczenia transowe wywodzące się z medytacji dynamicznej lub z podróży szamańskich z wizualizacjami i ruchem) do flirtowania z ideą rytuału i osobistej/kolektywnej transformacji. Trans i wysiłek, nuda i kontemplacja stają się tutaj taktykami. Celem jest zrozumienie lub kwestionowanie granic ciała, uznanie go za złożone/wieloskładnikowe i idiosynkratyczne: skodyfikowane, ale pragnące ekstazy i zabawy, poszukujące uziemienia i czułości.
To laboratorium dla każdego, kto jest zainteresowany ciałem jako miejscem wiedzy, lasem symboli lub po prostu fenomenem do odczuwania wizualnie, kinestetycznie i werbalnie. Potrzebna jest wytrzymałość, ale nie konkretne umiejętności, dlatego warsztat jest otwarty dla każdego poruszającego się ciała.
Koszt warsztatów: „early birds” do 22 maja – 160 zł, po 22 maja – 185 zł.
O spektaklu Zmienność/Shiftability
***
Projekt całorocznych prezentacji współczesnego tańca improwizowanego w różnych formach (od spektaklu po performans) – ( sic! ) four seasons, mający swoje korzenie w festiwalu improwizacji tańca [sic!] – chce regularnie prezentować wydarzenia poświęcone improwizacji tańca i towarzyszącym jej zagadnieniom.
W ramach rozpoczętej w tym roku współpracy partnerskiej z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sic!) four seasons zostało włączone w program działań CSW. W jego ramach zaplanowano konsekwentną, regularną i dogłębną budowę programu, w którym kluczową rolę pełni improwizacja tańca jako metoda twórcza oraz sposób uprawiania i prezentowania sztuki Kluczowym zagadnieniem prezentacji nie będą rozwiązania formalne, ale powód działania. Organizatorzy chcą prezentować sztukę improwizacji w jej najlepszym wydaniu, artystów odważnych i bezkompromisowych. Ich prace są bardzo różne, rozwiązania nieoczywiste, bo podporządkowane działaniu nieprzewidywalnemu – żywej relacji twórcy z tematem, osobą, rzeczywistością, tym, co tu i teraz. Życie i jego manifestacje w wielu odmianach oraz sama forma prezentacji stanowią wspólny obszar zainteresowań.
Jako podstawowa zasada każdej twórczości, improwizacja posiada aspekt uniwersalny, mocno związany z naszą egzystencją. Jej zasadę – działanie w czasie rzeczywistym – możemy zaś odnieść do filozofii życia samego w sobie. Oprócz najwybitniejszych, światowych twórców organizatorzy chcieliby także prezentować artystów młodych, początkujących, studentów i absolwentów wyższych szkół związanych z tańcem.
W programie zaplanowano także blok edukacyjny: warsztaty, panele, publikacje materiałów dotyczących teorii improwizacji tańca. Nowym obszarem prezentowanym i badanym przez organizatorów będzie taniec w relacji ze sztukami wizualnymi, ich wzajemne wpływy, zależności i inspiracje. Taniec jako forma, architektura przestrzeni, przekaz artysty, uchwycona rzeczywistość, stan osoby lub świata, znajduje coraz częściej wspólny język ze sztukami wizualnymi. Wspólnie chcą oddać fragment rzeczywistości lub fikcji poddany wizji i działaniu artystycznemu, nadać formę ideom i sprawom w sposób pozbawiony egzaltacji formalnej i psychologicznej, a także myślenia estetycznego. Nie chodzi o użyteczność jednej sztuki względem drugiej, raczej o sposób obecności – taniec to także sztuka wizualna.
Organizator: Fundacja Ciało Się
Partner: CSW, Miasto Stołeczne Warszawa