Warszawa/„(sic!): four seasons”:TERAZ/NOW: Pokazy filmów z archiwum (sic!)

Zdjęcie: Warszawa/„(sic!): four seasons”:TERAZ/NOW: Pokazy filmów z archiwum (sic!)

Ilona Trybuła. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl (sic!) four seasons w 2016 roku będzie przebiegał pod hasłem TERAZ/NOW. W pierwszej odsłonie cyklu odbędą się prezentacje filmów z archiwum (sic!).

Projekt całorocznych prezentacji  współczesnego tańca improwizowanego w różnych formach (od spektaklu po performans) – ( sic! ) four seasons, mający swoje korzenie w festiwalu improwizacji tańca [sic!] – chce regularnie prezentować wydarzenia poświęcone improwizacji tańca i towarzyszącym jej zagadnieniom.

W ramach rozpoczętej w tym roku współpracy partnerskiej z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sic!) four seasons zostało włączone w program działań CSW. W jego ramach zaplanowano konsekwentną, regularną i dogłębną budowę programu, w którym kluczową rolę pełni improwizacja tańca jako metoda twórcza oraz sposób uprawiania i prezentowania sztuki Kluczowym zagadnieniem prezentacji nie będą rozwiązania formalne, ale powód działania. Organizatorzy chcą prezentować sztukę improwizacji w jej najlepszym wydaniu, artystów odważnych i bezkompromisowych.  Ich prace są bardzo różne, rozwiązania nieoczywiste, bo podporządkowane działaniu nieprzewidywalnemu – żywej relacji twórcy z tematem, osobą, rzeczywistością, tym, co tu i teraz. Życie i jego manifestacje w wielu odmianach oraz sama forma prezentacji stanowią wspólny obszar zainteresowań.

Jako podstawowa zasada każdej twórczości, improwizacja posiada aspekt uniwersalny, mocno związany z naszą egzystencją. Jej zasadę – działanie w czasie rzeczywistym – możemy zaś odnieść do filozofii życia samego w sobie. Oprócz najwybitniejszych, światowych twórców orgabizatorzy chcieliby także prezentować artystów młodych, początkujących, studentów i absolwentów wyższych szkół związanych z tańcem.

W programie zaplanowano także blok edukacyjny: warsztaty, panele, publikacje materiałów dotyczących teorii improwizacji tańca. Nowym obszarem prezentowanym i badanym przez organizatorów będzie taniec w relacji ze sztukami wizualnymi, ich wzajemne wpływy, zależności i inspiracje. Taniec jako forma, architektura przestrzeni, przekaz artysty, uchwycona rzeczywistość, stan osoby lub świata, znajduje coraz częściej wspólny język ze sztukami wizualnymi. Wspólnie chcą oddać fragment rzeczywistości lub fikcji poddany wizji i działaniu artystycznemu, nadać formę ideom i sprawom w sposób pozbawiony egzaltacji formalnej i psychologicznej, a także myślenia estetycznego. Nie chodzi o użyteczność jednej sztuki względem drugiej, raczej o sposób obecności – taniec to także sztuka wizualna.

TERAZ/NOW – jako podstawowa wartość i zasada działania improwizacji, a także performance’u.

TERAZ/NOW – jako  czas, w którym wszystko się wydarza, kontekst, w którym się wydarza, a także sposób, w jaki się wydarza.

TERAZ/NOW (i tutaj) – jako sposób działania i tworzenia, jako zasada przeżywania życia wiążące się ściśle z improwizacją.

TERAZ/NOW – jako kontekst miejsca, roli i potrzeby sztuki współczesnej prac artystów biorących udział w [sic!] four seasons.

TERAZ/NOW – jako impuls do zadawania wielu pytań artystom w kontekście prezentowanych prac.

Wszystko co się wydarza, wydarza się TERAZ/NOW, nie wczoraj i nie jutro – jako oczywista prawda trudna w realizacji, gdyż zwykle żyjemy przeszłością lub przyszłością.

 

Kolejne wydarzenia w roku 2016 odbędą się w dniach 12-13 lutego, 5-6 maja, 2 czerwca oraz 13-14 października. Publikujemy program lutowej odsłony, podczas której do Mazurków Marcina Maseckiego zatańczą Kaya Kołodziejczyk, Małgorzata Haduch, Ilona Trybuła, Agnieszka Kryst i Paweł Grala.  Natomiast  w inspiracji twórczością Bacha  i słynną reinterpretacją Glenna Goulda, a także innymi przetworzeniami kompozycji Bacha i improwizacją muzyczno-taneczną, punkt wyjścia do wspólnego spotkania przyjmują Marcin Masecki i Dawid Lorenc. Program obu dni dopełnia pokazy filmów z archiwum festiwalu.

Inni artyści, którzy zaprezentują się w ramach przeglądu (sic!) four seasons 2016: Boris Charmatz, Zorka Wollny, Anna Nowicka, Hermann Heisig, Jule Flierl, Maria Sciaroni, Marysia Stokłosa, Magda Ptasznik, Izabela Szostak, Wojciech Pustoła, Julyen Hamilton, Kasper T. Toeplitz i Myriam Gourfink.

Organizator: Fundacja Ciało Się

Partner: CSW, Miasto Stołeczne Warszawa

LOGO CSW (miniaturka)     Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

Więcej

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Budynek Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close