Warszawa/Studio Oddaj Ciężar: Ramona Nagabczyńska „Choreografia twarzy” – warsztat

Zdjęcie: Warszawa/Studio Oddaj Ciężar: Ramona Nagabczyńska „Choreografia twarzy” – warsztat

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Zaniedbana przez taniec i ruch. Pozostawiona nieokreślonej przez nikogo „neutralności”. Twarz. Czy może inicjować ruch i zapraszać do tańca? 

Ramona Nagabczyńska zaprasza na warsztat Choreografia twarzy, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wydobyć potencjał twarzy w strukturze ruchowej i dać się ponieść jej mięśniom.

O warsztacie: 

Co się stanie… jak zatańczymy twarzą?

Czy jesteś w stanie dokładnie poczuć mięśnie, które sprawiają, że się uśmiechasz? Czy czujesz ich ruch, jak wznoszą się przy uśmiechu? Jak się poruszają? Do góry i na boki? Pozwólmy przemówić twarzy nie ustami, a mięśniami – ma ich aż 70. Gdybyś narysował/narysowała sobie kierunek ruchu każdego z nich, Twoja twarz zniknęłaby pod farbą. Ponieśmy ten ruch w przestrzeń!

Struktura choreograficzna… bazująca na twarzy?

Twarz w kontekście ruchu i performatyki to wciąż niezbadany potencjał dla twórcy i wykonawcy. Dlaczego dyskurs taneczny jest tak ubogi w rozważania na ten temat? Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy? Co w ogóle znaczy „neutralna twarz”? I jakie przybiera formy? Czy obsesja ta wynika z potrzeby ucieczki od psychicznego współodczuwania? Czy wyraża opór wobec większej komplikacji już skomplikowanego obrazu? Czy odwrotnie – jest sprzeciwem wobec zbytniego uproszczenia czegoś pierwotnie bogatego?

Na co dzień…

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka, a język jej analizy naładowany jest romantyczną mitologią. Twarz jest częścią ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. Jednocześnie jej postrzeganie podlega historycznym przemianom i specyficznym nakazom dotyczącym ciała.

Prowadząca:

Ramona Nagabczyńska – tancerka, choreografka i pedagożka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Do jej prac należą m.in.: New (Dis)Order (2012), który został wybrany w 2014 roku do sieci Aerowaves, Re//akumulacja (2012), performans muzealny The Way Things Dinge (2014) oraz Networking (2018), solo pURe (2015), MORE (2017) oraz Części ciała (2019). Interesuje ją emergencja nowej wizualności w choreografii, splot ciał i materii oraz choreografia twarzy. Jest członkinią Centrum w Ruchu oraz jedną z choreografek wspieranych przez europejską sieć apap Network.

Koszt: 100 zł

Płatności można dokonać na miejscu, w dniu warsztatu, albo poprzez przelew na konto organizatora i koordynatora warsztatu:

Marcin Wilemski

16 1050 1025 1000 0090 9964 2648

(z dopiskiem: „choreografia twarzy”). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Zapisy: ramona.warsztaty@gmail.com

Informacje o wydarzeniu: FB

Uwaga: Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą wygodnego stroju oraz wody.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 13:00

Warszawa: Studio Oddaj Ciężar, ul. Twarda 42, piętro III, w godz. 13.00-17.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close