Warszawa/Studium Teatralne: Wojciech Matejko „Urażone Guru”

Zdjęcie: Warszawa/Studium Teatralne: Wojciech Matejko „Urażone Guru”

materiały nadesłane przez organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Wojciech Matejko zaprasza na spektakl-rytuał butoh Urażone Guru, w którym artysta spróbuje się pochylić nad tym, co odwraca człowieka od cyklu życia i śmierci, oddziela go od świata przyrody. Tańcowi Wojtka towarzyszyć będzie elektroakustyczna muzyka głębi Rafała Iwańskiego oraz organiczna scenografia autorstwa Zuzanny Litawińskiej.

Czas trwania: 40 minut

Pokaz w ramach projektu Centrum Lubelska 30/32, sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy.

Przed spektaklem i po jego zakończeniu odbędzie się pokaz premierowy Sector – Film 360, filmu kręconego w technologii 360 stopni z elementami tańca butoh opowiadającego o ludzkiej destrukcyjności na Mierzei Wiślanej.

Butoh to kontrkulturowa forma tańca, która narodziła się w Japonii w latach 50-tych XX wieku. Tatsumi Hijikata, jeden z głównych twórców butoh nazwał je ankoku butoh, czyli tańcem ciemności. Butoh było i jest narzędziem do kontaktu z mrocznymi, niechcianymi i często wypieranymi obszarami tożsamości i kultury. To w ciemnych zakamarkach podświadomości tancerze butoh poszukują źródła ruchu i klucza do choreografii. Artyści butoh poddają swoje ciała głębokiej transformacji, udostępniając je energiom i formom zakorzenionym w pamięci DNA lub przestrzeni archetypicznej; uniwersalnym dla każdego człowieka, a jednocześnie wykraczającym poza konceptualne ramy ludzkiego gestu.

Na miejscu będzie można dorzucić się do puszki i wesprzeć działalność domku 5Aprzez4 na Osiedlu Jazdów. Domek jest m.in. bazą warszawskich grup polskich ruchów klimatycznych (Strajk dla Ziemi, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Obóz dla Klimatu, Obywatelski Panel Klimatyczny).

Wojtek Matejko – od wielu lat działam na rzecz Osiedla Jazdów w Warszawie. Od niedawna również organizuję działania warszawskiego Strajku dla Ziemi. Koordynuję projekty społeczne i animacyjne. Tańczę butoh, które traktuję nie tylko jako sztukę performatywną, ale również praktykę szamańską. Butoh uczyłem się od Atsushiego Takenouchiego, Kena Maia, Daia Matsuoki, Tetsuro Fukuhary i Sylwii Hanff. Występowałem wspólnie z Anną Juniewicz, Anitą Zdrojewską (Butohsfera) i Sylwią Hanff (Teatr Limen Butoh). W zeszłym roku księżycowym wykonywałem taneczne rytuały w każdy nów i pełnię księżyca – w sumie 24 występy w przestrzeni publicznej w Polsce i Europie, wykonywane dokładnie w momencie kulminacji pełni i nowiów. Była to wyjątkowa przygoda, którą kontynuuję w tym roku, tańcząc w zgodzie z astronomicznym zegarem pór roku: w wiosenną i jesienną równonoc oraz w letnie i zimowe przesilenia. Wykonuję również mniej lub bardziej spontaniczne spektakle na ulicach, placach i w parkach Warszawy.
Często tańczę również na Osiedlu Jazdów oraz w kontekście różnych akcji poświęconych ochronie środowiska (np. w Puszczy Białowieskiej, czy benefitach dla klimatu). Eksploruję przestrzenie na styku aktywizmu i sztuki tańca.

https://www.youtube.com/watch?v=JqIpFLaz5xw
https://www.youtube.com/watch?v=9JjvVeEqdas&t=9s

Rafał Iwański – współzałożyciel i muzyk grup HATI, Alameda 5, Innercity Ensemble, KAPITAL i projektu muzyczno-astronomicznego VOICES OF THE COSMOS. Perkusjonista, z wykształcenia etnolog (UMK w Toruniu), jako X-NAVI:ET tworzy muzykę elektroakustyczną budowaną na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych. Rafał Iwański zagrał solo i z zespołami setki koncertów w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii, Norwegii, Francji, Danii, Finlandii, Szwecji, Czechach, na Litwie, Słowacji, Węgrzech i w USA. Współpracował koncertowo i przy nagraniach płyt z innymi artystami dźwięku i obrazu oraz muzykami, najważniejsi z nich to: Z’EV, Richard Pinhas, Peter Votava, Zdzisław Piernik, Jerzy Mazzoll, Anna Zielińska, Wojciech Jachna, Jacek Buhl, Raymond Salvatore Harmon. Brał udział w nagraniu i realizacji kilkudziesięciu albumów wydanych na nośnikach CD i DVD, płytach winylowych i kasetach. Występował na festiwalach, m.in.: Unsound (Kraków, 2017), Hradby Samoty (Słowacja, 2017), Musica Privata (Łódź, 2016), Festiwal Okultury (Warszawa, 2016), Audio Art (Bunkier Sztuki, Kraków, 2013), Trans/Wizje (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2012), Blurred Edges Festival (Hamburg, 2011). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Ostatnie wydawnictwa pod szyldem X-Navi:Et to: Technosis (CD, Instant Classic, 2016; reedycja na kasecie w 2017). W 2017 ukazał się mini album Machina Nova (CD, Eter Records/Beast Of Prey) wzbogacony o reedycję mini albumu Vox Paradox (wydanego pierwotnie na kasecie przez Wounded Knife, 2015).

https://xnaviet.bandcamp.com
http://soundcloud.com/xnaviet
https://www.youtube.com/user/xnaviet

Zuzanna Litawińska – urodziłam się w 1989 roku w Wielkopolsce, liceum i pierwsze studia skończyłam natomiast w Krakowie. W mojej twórczości eksploruję tematy dotyczące akceptacji wobec tego, co nas otacza i zmian ciągle zachodzących w życiu. Obserwuję wzajemne wpływy i połączenia pomiędzy ludźmi a otoczeniem. Interesuje mnie antropologia oraz przenikanie się kultur, symboli i doświadczeń. W 2018 roku ukończyłam z wyróżnieniem Wydział Malarstwa ASP w Warszawie i otrzymałam nagrodę za najlepszy dyplom przyznaną przez Fundację Stefana Gierowskiego. Podczas studiów wielokrotnie organizowałam wystawy i plenery malarskie dla studentów ASP z Warszawy i Gdańska. Uczestniczyłam w wielu warsztatach i wystawach w Polsce i za granicą. Pod koniec 2018 roku odbyłam staż w centrum artystycznym LAB-1 w Eindhoven (Holandia). Otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2019 rok i w ramach stypendium realizuję projekt artystyczno-badawczy dotyczący baśni i historii kobiet z terenów pozamiejskich.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:30

Warszawa: Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close